Fotoğraflar Nerede Saklanmalı?

Nerede o eski güzelim fotoğraflar. Makarayı koyardık makineye, sonra 36'lık film makarasını bitirip giderdik bir fotoğrafçı dükkanına. Mis gibi kartlara basardı onları kırmızı odada banyo edip. Şimdi ise korkuyor insan; DVD'ye atsam (ya DVD bilgileri silinirse?), HDD içinde mi saklasam (ya HDD bozulursa?), yoksa Flash Bellek'te mi saklamalı (ya o da arıza yaparsa?) diye düşünüp duruyor insan.
Benim yüzlerce eski fotoğrafım var. Neyseki o güzel günlerden bir parça da olsa pay çıkarabildim.

Nerede o eski güzelim fotoğraflar. Makarayı koyardık makineye, sonra 36'lık film makarasını bitirip giderdik bir fotoğrafçı dükkanına. Mis gibi kartlara basardı onları kırmızı odada banyo edip. Şimdi ise korkuyor insan; DVD'ye atsam (ya DVD bilgileri silinirse?), HDD içinde mi saklasam (ya HDD bozulursa?), yoksa Flash Bellek'te mi saklamalı?(ya o da arıza yaparsa?) diye düşünüp duruyor insan.
Benim yüzlerce eski fotoğrafım var. Neyseki o güzel günlerden bir parça da olsa pay çıkarabildim.
Siz ne önerirsiniz?

Yedekli olacak şekilde iki farklı bilgisayarda tutuyorum. Sistem yenilemelerde de yeni diske aktarıyorum. Biri arızalansa bile diğeri yedeğim olacak. Size de bu tarz bir kullanım öneririm. Arada sırada kontrol etseniz yeter.

Nerede o eski güzelim fotoğraflar. Makarayı koyardık makineye, sonra 36'lık film makarasını bitirip giderdik bir fotoğrafçı dükkanına. Mis gibi kartlara basardı onları kırmızı odada banyo edip. Şimdi ise korkuyor insan; DVD'ye atsam (ya DVD bilgileri silinirse?), HDD içinde mi saklasam (ya HDD bozulursa?), yoksa Flash Bellek'te mi saklamalı (ya o da arıza yaparsa?) diye düşünüp duruyor insan.
Vallahi güzel söyledin. Bir de kilitli kutularımız olurdu, içine koyar resimleri saklardık değil mi? :) Teknolojiye kurban gitti, güzelim alışkanlıklar.

Siz ne önerirsiniz?
Ben 3 yedek yaptım. DVD, HDD ve Harici HDD olarak saklıyorum. Ve zaman geçtikçe farklı cihazlara taşıyorum. Ama bazen dijital ortamda kayıplar oluyor. Mesela bu fotoğrafı J5 ile çekmişim. J7 alınca ona aktardım ama sonuç bu:

...
Yeni Microsoft PowerPoint Sunusu4242.jpg

10 senedir harici HDD'de saklıyorum. Şu an hâlâ taş gibi.

Yedeklemem lazım da, üşeniyorum :(
Ben de mail ile depolamak istiyorum ama o kadar çok fotoğraf var ki? Üşeniyorum ben de. Bir de buna upload hızını eklersek.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı