Fotoğraflarda ekran çözünürlüğü neyi ifade ediyor?

Öyle bir çözünürlük mü varmış :D
SharedScreenshot.jpg

1920x1080 çözünürlüğe sahip birisi, daha yüksek çözünürlükte wallpaper kullanırsa, oyun oynarsa, video izlerse 1080P'den bile kötü bir görüntü elde edebilir.
Yani o zaman benim sadece 1920*1080 olan wallpaperları'mı kullanmam lazım? Yüksek kalitede de wallpaper kullanıyorum ama hiç dediğiniz gibi bir sorunla karşılaşmadım.

Hatta aksine, bır tık daha kaliteli oluyor, şimdi denedim.
Monitörün çözünürlüğünden daha düşük çözünürlüklü bir duvar kağıdını kullanırsanız (mesela 1280x720) o 1280x720 pikseli 1920x1080 piksele sığdırır, netlik azalır ve bu yüzden görüntü bulanık olmuş olur. Daha yüksek çözünürlüklü bir duvar kağıdı (mesela 7680x4320) o 7680x4320 pikseli 1920x1080 piksele sığdırır. Bu sefer görüntüde netlik artmış olacak ve gözünüze daha net gözükecek. Benim anladığım kadarıyla olay böyle.

Fotoğraftaki piksel sayısını belirtir 1920x1080 fotoğrafta 2.073.600 piksel vardır mesela. Monitörlerde ekran büyüdükçe pikseller arası boşluklar artacağı için görüntü daha kötü gözükür. Fotoğrafın kalitesini belirlemez. Son zamanlarda telefona 108 MP gibi abartılı kameralar koyuyorlar bu kadar yüksek çözünürlüğün farkını çok büyük tabloya baskı aldığınız zaman fark edersiniz. Telefonda sadece daha fazla yer kaplar.
Sormak istediğim şey şu ; şimdi düşük çözünürlüklü olanlar normal olarak kalitesi daha düşük, o halde benim 1920*1080 ve üstü bakmam lazım. Yani bu fotoğrafın kalitesini belli eder değil mi?

2. sorum ise ekranım bahsettiğim gibi 1920*1080 destekli, daha yüksek bir çözünürlükteki fotoğrafı kullansam bile bunu fark eder miyim? Mesela 4k olan bir fotoğrafı, çözünürlük oranı da 3840*2160 olması lazım.

Son düzenleme:
Yani o zaman benim sadece 1920*1080 olan wallpaperları'mı kullanmam lazım? Yüksek kalitede de wallpaper kullanıyorum ama hiç dediğiniz gibi bir sorunla karşılaşmadım.

Hatta aksine, bır tık daha kaliteli oluyor, şimdi denedim.

Sormak istediğim şey şu ; şimdi düşük çözünürlüklü olanlar normal olarak kalitesi daha düşük, o halde benim 1920*1080 ve üstü bakmam lazım. Yani bu fotoğrafın kalitesini belli eder değil mi?

2. sorum ise ekranım bahsettiğim gibi 1920*1080 destekli, daha yüksek bir çözünürlükteki fotoğrafı kullansam bile bunu fark eder miyim? Mesela 4k olan bir fotoğrafı, çözünürlük oranı da 3840*2160 olması lazım.
Bilmiyorum hocam ikiside olur :D Ama +1080P bir wallpaperın bilgisayarı daha fazla yoracağı kesin.

Yeni konular

Geri
Yukarı