Fotoğrafta Gökyüzü Maviliğini Arttırma

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
52.140
Beğeni
43.197
Yer
İstanbul
#1
Birçok manzara fotoğrafı gökyüzünün etkileyiciliğini kullanıyor. Gökyüzünün parlaklığında ve mavi renkte belirgin bir kontrast ile güzel bir gökyüzü elde edebilirsiniz. Örneğimizde gökyüzünü koyulaştırdığımızda motifimize de gölge düştüğünü göreceğiz. Bunun için fotoğrafımızın üzerinde “Levels” katmanını kullanarak çalışacağız ve “Gradient” ile motifimizdeki koyu bölgeleri kısmen aydınlatacağız.

1. Fotoğrafı Koyulaştırma

Katman panelinde yer alan siyah beyaz simgeyi tıklayın ve açılır pencereden “Levels”ı seçin. “Levels” penceresinde ortada yer alan gri renkli orta ton sürgüsünü sağa doğru sürükleyerek fotoğrafı koyulaştırın.

2. “Gradient” aracını kullanma

[D] tuşunu kullanarak ön ve arka plan rengini siyah beyaz olarak ayarlayın. “Gradient” aracını seçin daha sonra seçenekler çubuğundan “Foreground to Background”ı seçin. Seçenekler çubuğunda “Linear Gradient”ın seçili olduğundan emin olun.

3. “Gradient” ile seçme

Photoshop eklediğiniz ayar katmanıyla birlikte bir maske oluşturur. Oluşturulan maskenin üzerine bir kere tıklayarak maskeyi etkinleştirin. Gradient’ı yukarıdan aşağıya doğru sürükleyin. Gökyüzü koyu mavi bir renk alırken motifimiz aydınlık olacak. Gradient’ı daha da aşağıya doğru sürüklerseniz motifin o kadar daha koyulaştığını göreceksiniz.

Pratik İpucu

Fırçayı Kullanarak Maske Üzerinde Çalışın

Gökyüzündeki beyaz bulutların üzerinden gölgeleri kaldırmak için “Brush” aracını seçin. Ön plan rengini siyah olarak belirleyin. Fotoğrafta koyu bölgeleri kaldırmak istediğiniz alana yakınlaştırın ve fırçayı kullanın.

Bilgi

ND Filtre efekti uygulayın

Uyguladığımız çalışma adımlarını kullanarak ND (Neutral Density) Filtre etkisini oluşturabilirsiniz. Fotoğrafınız (özellikle çok pozlanmış fotoğraflar) kısmen koyu bir renk taşır ve kısmen gri bir renk ile renklendirilir.(Önce) Daha fazla Mavi: Gökyüzüne koyu bir ton kazandırdığınızda mavi renk daha da yoğunlaşır. Aynı zamanda motifimizde bir kayıp yaşanmaz.
(Sonra)2 Seçenekler Çubuğu: Gradient aracı seçeneğini “Foreground to Background” olarak belirleyin.Gradient Maskesi: Katman maskesi etkinken fotoğrafta koyulaştırdığımız bölgelerde kısmen aydınlatma yapmak için gradient aracını tıklayarak sürükleyin.
 

Yeni konular

Yeni mesajlar