Foxconn G41MXE RAM 4 GB Kullanılabilir 3.25 GB

Yunus Kaynak

Hectopat
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Meslek
Barmen
Bilgisayar özelliklerinde gördüğünüz gibi 4 GB mevcut 3.25 GB Kullanılabilir diyor.

4 GB.png

Biraz karıştırıp Kaynak İzleyiciden bu ram nereye gidiyor diye bakayım dedim ve Hardware Reserved 'in 770 MB kullandığını gördüm.

Physical Memory.png

Ekran kartına bir göz atmak için dxdiag 'a girdim ve Normalde 2 GB (2048 mb) olması gereken belleğimin "2424 MB" olduğunu gördüm.

HD 6400.png

Ardından BIOS 'a gidip remapping 'i kapatmayı düşündüm aklıma başka birşey gelmedi ama o da fayda etmedi malesef. (Sonradan Enable yaptım.)

BIOS.jpg

Şimdi biliyorum fazla bir RAM kaybı yok gibi fakat Anakart 'ım G41MXE olduğundan kolay kolay neredeyse hiç RAM bulamıyorum. Bu yüzden var olanı da tam kullanayım bari.

Bu sorun ne zaman başladı derseniz bir sabah uyandığım da bilgisayarım açılmıyor du bende Teknik Servis 'e götürdüm sorunu çözdüler. Eve getirip bilgisayara taktığımda 3.25 gözüküyordu gidip sorduğumda İşletim sistemi ile alakalıdır demişlerdi. Bende pek dert etmemiştim. Ardından Fark edilir şekilde bir yavaşlama olduğundan format atmak zorunda kaldım "ve de ne göreyim :O" sorun devam ediyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
msconfig yazın önyükleme-gelişmiş seçenekler-bellek üst sınırını kaldırın.

Şu kopyala yapıştır tavsiyeye bir son versek artık ? Yok böyle bir çözüm. Hiç olmadı. Kimse belleğini sınırlamıyor..

BIOS'un son sürümü olduğundan emin misiniz ? CPU-Z ile bir ekran görüntüsü paylaşın.

Yine de Foxconn anakartlarda bu tür sorunlar çok oluyor.

Recep Baltaş'ın dediği gibi Foxconn bu tip acayip sorunlar konusunda bir numara.

IGD Graphics Mode'u kapatınca ne oluyor? Onboard grafik kart falan var mı?

Bir de götürdüğünüz teknik servis kimler? Muhtemelen kendi hatalarını(artık BIOS'ta ne gibi değişiklikler yaptılarsa) Windows'a yüklemeye çalışıyorlar.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı