Foxconn H55MXV BIOS Güncellemesi

Makaleler
3
Yer
Nebuchadnezzar
Daha fazla  
Meslek
Judge Dredd
Foxconn H55MXV anakart için en son BIOS Güncellemesi:

http://www.foxconnchannel.com/driverdownload/Motherboard/Intel/Socket1156/H55MXV/BIOS/9A1F1P06.zip

İlk olarak buradaki rehberimiz ile belleği Bootable yapın:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Gerekli araçlar: USB Bellek Bootable Yapma Rehberi

İndirmiş olduğunuz 9A1F1P06.zip dosyasını klasöre çıkartın ve klasördeki şu dosyaları belleğe atın:

• 9A1F1P06.bin
  • 9A1F1P06_MAP.txt
  • flash.bat
  • fparts.txt
  • fpt.exe
  • fptcfg.ini

Şimdi USB belleği bilgisayarınıza takın ve açılışta boot menüsüne girerek USB belleği seçin (ya da BIOS'tan USB'yi First Boot Device olarak ayarlayın).

Bilgisayar DOS ekranına açılınca şu komutu girin ve arkanıza yaslanın:

Kod:
flash.bat

Bundan sonrasını AFUDOS halledecektir...

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Öncelikle konuda linkini vermiş olduğunuz BIOS sürümünün içinden AFUDOS.EXE çıkmıyor. İkincisi bios dosyası .ROM değil .BIN uzantısında.

Ben yinede belirttiğiniz adımları yerine getirdim. Afudos indirip belleğin içine attım.
.BIN uzantılı bios dosyasını .ROM olarak çevirdim.
flash.bat dosyasınıda attım. PC'yi usb bellekten başlattım. DOS ekranı geldi.flash.bat dedim.

"9A1F1P06.bin Bad command or file name" bu şekilde bi cevap aldım. Tekrar tekrar denememe rağmen olmadı. BIOS dosyasının uzantısını .ROM olarak değiştirip belleğe atmama rağmen dos ekranında hala .bin olarak gösterdi. Demekki ismini değiştirmek işe yaramıyormuş. Neyse.

Diğer bir teknik denedim. İndirdiğimiz BIOS dosyasının içindeki bütün dosyaları belleğe attım. AFUDOS'u da attım. Tekrar PC'yi DOS ekranında başlattım. Flash.bat dedim. Bu sefer işe yaradı. BIOS dosyaları bulundu kabul edildi falan dedi. Bi kaç satı karışık şeyler geldi. Sonra bi 5-10 saniye bekledi ve şu hatayı verdi kırmızı yazıyla.

"Error 25: The host CPU does not have write access to the target flash area. To enable write access for this operation you must modify the descriptor settings to give host access to this region."

İşlemciye erişim iznim yokmuş vs. vs. Tekrar tekrar denedim olmadı. Sonra foxconn'un sitesinde araştırdım. Nasıl bios flashlanacagına dair bi rehber hazırlamışlar. Pek birşey anlamadım ama şu resimdeki olayı yaptım.

8.bmp

Şu olayı neden istediğini anlamadım ama yaptım. Jumperları resimdeki gibi değiştirince PC açılmadı. Tekrar eski haline çevirince açıldı. Sonra tekrar dos ekranında açtım denedim yine yukarıdaki hatayı verdi. Ne yaptıysam olmadı arkadaş. Afuwin ile windows üzerinden denedim. Yine olmadı. NE YAPTIYSAM OLMADI ARKADAŞ. Neden olmuyor. Bi yardımcı olun lütfen. @Recep Baltaş bi yardımcı ol lütfen.

Foxconn un rehberi burada. Belki siz anlayıp bana anlayacağım şekilde anlatabilirsiniz.

Foxconn Support - FAQ

How to flash BIOS yazısının yanında "View Details" var ona tıklayınca rehber açılıyor.

FPT.exe var. AFUDOS mu değil mi bilmiyorum. Siz deneyin, hata alırsanız yine yardımcı olacağım. Programın sürümünü belirtin DOS'ta sorun çıkarsa. Bunun için sadece fpt.exe çalıştırıp çıkan bilgilere bakmanız yeterli.

Tamam, programı öğrendiniz mi peki ? Ek olarak Windows üzerinden AFUWIN ile güncellemeyi denediniz mi ?

"Programı öğrendiniz mi ?" derken neyi kastettiniz anlamadım ama dos ekranına "fpt.exe" yazıp çalıştırdım karşıma şöyle bir ekran geldi.

Komutları gösterdiğini anladım. Mesela "-VER" komutunu girmek için ilk seferde hangi karaktere basarsam basayım mesela "-" karakterine bastığım anda şöyle bir hata mesajı geliyor kırmızı renkle. Entera falan basmıyorum. Klavyede herhangi bir tuşa dokunduğum anda bu hata geliyor. Sonra tekrar komut girince "bad command or file name" diyor.

Error 200: Invalid parameter value specified by user. Use -? option to see help. 
Tamam, programı öğrendiniz mi peki ? Ek olarak Windows üzerinden AFUWIN ile güncellemeyi denediniz mi ?

AFUWIN ilede denedim tabiki. AFUWINi çalıştırıyorum bios dosyasını seçiyorum. Tamam diyorum.

Analysis of (bios dosyasının bulunduğu klasör yeri) failed. diye hata mesajı geliyor. AFUWIN'in SETUP sekmesınde bi kaç ayar var. Belki o ayarlardan birini yapmak gerekiyor. Ama anlamadığım için pc yi çö etmemek için kurcamalamadım ayarlarını.

AFUWIN'i buradan indir dene:

AMI | American Megatrends Inc. : Support Direct Link Redirect

Yukarıdaki komutları da doğrudan giremezsin. En üst satırda zetn nasıl girmen gerektiği yazıyor. Örneğin:

Kod:
fpt.exe -ver

Ayrıca parametrelerin tamamı yok fotoda. Enter'a basınca devamı gelmeli. Onları da koyarsan daha iyi ilerleme şansımız olabilir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı