FPS düşmesi SSD okuma/yazma hızları ile alakalı olabilir mi?

salih eren06

Femtopat
Arkadaşlar Crucial'ın 480 GB'lık 540 MB okuma 500 MB yazma değerinde olan bir SSD'm var ve CrystalDiskMark sonuçlarında yazma değeri 270 250 MB falan sonuç veriyor ancak as SSD benchmarkta 450 470 MB arası bir sonuç veriyor. Hangisi daha güvenilir değer ve SSD yazma değeri düşük olursa oyunlarda drop girer mi? Yazma hızı düşüklüğü ne gibi sorunlar yaratır? Çünkü diğer donanımlarda bir şey yok, sistem 2 haftalık ve bütün testlerde sağlam ama SSD kafami karıştırıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hangisi daha doğru sonuç verir bilmiyorum fakat okuma hızı düşük ise ets üzerinden örnek veriyim. Oyunda karşıdan tır gelirken üstündeki parçaları yüklemesi falan gecikir ve birden yüklenince fps drop yersin diye düşünüyorum.

Tüm oyunlarda mı yaşıyorsunuz bu problemi? Sisteminizi yazarsanız güzel olur. Yazma hızı FPS düşmesine sebebiyet verebilir ama hızlar böyle bir sorun yaşatacak kadar düşük değil.

Hocam, arızalı HDD/SSD problem yaratır. CDM bazen yanlış sonuçlar verebilir. Yazma hızı daha çok kurulum yaparken fark eder. Oyunun yükleme hızını okuma hızı daha çok belirler. FPS olarak önemli olan işlemci, ekran kartı, RAM durumudur. Sağlam bir SATA 3 HDD ile de aynı FPS alınabilir. Yükleme süresi daha uzun olur.

Şimdi bende tarama yaptım ssd'ye 540mb okuma 500mb yazma olması gerekirken okuma hızı min 163, max 213 çıktı. Gerçekten aldığımız özelliklere ve paraya bakılınca sonuçlar berbat.

Hangisi daha doğru sonuç verir bilmiyorum fakat okuma hızı düşük ise ets üzerinden örnek veriyim. Oyunda karşıdan tır gelirken üstündeki parçaları yüklemesi falan gecikir ve birden yüklenince fps drop yersin diye düşünüyorum.
Sonuç olarak direk fps yükseltmesede ssd demekki fps yükseltiyor yani bunumu anlıyorum

Okuma hızı yüksek yazma hızı düşükse soruna yol açmaz. 8 yıllık emektar Corsair SSD'imde okuma hızı 400-500 MB arası iken yazma hızı 203 MB'a düştü. SSD'lerin ömrü azaldıkça olan bir şey bu. BF5'te filan hiç drop vs. olmadı. Zaten bölüm yükleme gibi işler okuma hızıyla ilgili. SSD'ye yeni veri yazılması, kaydedilmesi yazma hızıyla ilgili. Oyun veya bölüm yüklenirken SSD okur, o veri RAM'e ve VRAM'e yazılır.
SSD'nizin verdiği okuma ve yazma hızları hangi programa göre baz alınmışsa ölçümü o programla yapınız. Öyle programlar var ki normalde 3 GB olan okuma-yazma hızı o programda 500-800 MB'a düşüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı