FPS ve Hz arasındaki ilişki nedir?

Monitördeki Hz ile FPS arasında bir ilişki var mıdır? | Technopat
Hz ekranın saniyede oynattığı kare sayısıdır. Ne kadar yüksek olursa o kadar akıcı bir görüntü elde ediliyor.
Yukarıdaki konudan da anlaşılacağı üzere FPS ekran kartının ürettiği kare miktarına deniyor. HZ ise ekran kartından gelen kare hızının kaçını oynatabileceğine deniyor.
Ekran 60Hz, oyun 140FPS çeviriyorsa biz yine oynarken 60 FPS olarak görürüz. Ekran çünkü 60 kare oynatabiliyor.
Eğer ekranımız 144Hz olsaydı 140FPS oyunu 140Hz olarak görebilirdik.

Güzelce açıklamış arkadaşlarımız zaten. Ek olarak kolay anlaşılması için örnek vereyim.

60Hz monitörde 144FPS almak, küçük kompakt arabaya, kocaman tekerler takmak gibi. Gereksiz, ama olması hoş.

FPS = frame per second yani saniye başına aldığımız kareler diyebiliriz. Monitörlerde ki HZ ise size yansıtabileceği en yüksek FPS oranını belirtmekte. Videolar bir saniyede çekilen fotoğrafların birleşimiyle oluşur, sinemalar 24 FPS'dir fakat görüntüler önceden işlendiği için bu değerler bize akıcı gelir. Video oyunları ise baktığınız her bir yönü yeniden işlediği için akıcılık 30-60 FPS denilebilir. HZ kısmına dönüyorum atıyorum 144 Hz bir monitör mevcut. Bu görüntüyü elde edebilmek için saniye başına 144 kare almanız(yani 144 FPS) almanız gerekmekte aralarında ki ilişki budur.

Rekabetçi oyunlarda yüksek Hz Monitör olayının faktörü büyük şu videoyla örnek vermek gerekirse;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Oyun içi örnek vermek istemedim sadece. ama EVET 240hz'de rekabetçi oyunlarda bu kadar farkettiriyor.

Ekrana 1 milisaniyede kaç kare aktarabildini gösteren rakam yani ekran 144 hz ve gelen fps 30 diyelim ekran da film gibi görünür 144 hz ekrana 144 fps verirsen çok daha akıcı olduğunu anlarsın 1ms%kare hızı
Hiçbir imla kuralına uymamışsınız. Acaba nasıl 644 mesaj yazdınız çok merak ettim.

Çevrim içi oyunlarda adam 120 FPS alıp 60 Hz ekranla oynuyorsa ama sen 60 FPS alıp 60 Hz ekranla oynuyorsan sana karşı üstünlük sağlar. Çevrim içi oyunlarda maximum FPS'i almak önemlidir. Hz ekranın bir özelliğidir. Piksellerin saniyede gösterebileceği maximum kare sayısını ifade eder. Hz miktarının uygulamadan alabildiğin maximum FPS'ten fazla olmasının mantığı yoktur, ama aynı veya daha az olması sorun ifade etmez.

Çevrim içi oyunlarda adam 120 FPS alıp 60 Hz ekranla oynuyorsa ama sen 60 FPS alıp 60 Hz ekranla oynuyorsan sana karşı üstünlük sağlar. Çevrim içi oyunlarda maximum FPS'i almak önemlidir. Hz ekranın bir özelliğidir. Piksellerin saniyede gösterebileceği maximum kare sayısını ifade eder. Hz miktarının uygulamadan alabildiğin maximum FPS'ten fazla olmasının mantığı yoktur, ama aynı veya daha az olması sorun ifade etmez.
Yanlış. İkiside eşittir, ikiside 60hz görebilir. Diğer kullanıcının daha fazla yüksek fps almasının bir önemi yoktur, ikiside söylediğiniz gibi "60Hz" monitör kullanıyorsa.

Geri
Yukarı