FPS Yüksek Ama Oyun Akıcı Değil

Tercüman98

Decapat
Başlıktan da anlaşılacağı üzere bu sorunumuza spesifik olarak çözüm bulacağız.
1 Haftaya kadar bu sorun benim de başımın belasıydı ama şu an yağ gibi oynuyayabiliyorum.
Şimdi çoğu kişinin bu sorundan dolayı konu açtığını görüyorum ve sıkıntı genelde şöyle "FPS aşırı yüksek ancak sağa sola dönerken kasıyor gibi geliyor". Eğer sizinde sorununuz böyle ise ki tabi önceden kasmayıp sonradan kasıyorsa onu bilemiyorum sorun %90 monitördendir.

Benim monitörüm çok eski 60Hz 1600x900 bir monitördü ve sonra her şeyi denedim olmadı. Konu açtım forumda ve bir arkadaş sisteminin bir problemi yok FPS'de gayet yüksek monitörden olabilir deyince gidip BenQ XL2411 144Hz 1 MS monitörü aldım. Korka korka eve geldim o kadar para bayılmıştım ve eğer düzelmez ise kesin kırardım her şeyi sinirden. ama hiç beklediğim gibi olmadı Fortnite oyununu açtım ve oyunun tabiri caiz ise yağ gibi kaydığını gördüm.

Bu konuyu açma sebebim benim sorunuma benzer sorun çeken arkadaşlara bir fikir olması. Bende donma, takılma vs. yoktu sadece oyun akıcı gelmiyordu. Umarım sorununu çözemeyen herkes 144Hz bir monitörü deneyimler. Gerçekten dağlar gibi fark var.

Son düzenleyen: Moderatör:
League Of Legends oyununda 300 FPS oynuyorum ama nedense tak diye birkaç saniye boyunda FPS 0 oluyor. Sence bu da monitörden dolayı mı? Birkaç gündür var bu durum.
Tam olarak işlemci ısınması diye tahmin ediyorum. MSI Afterburner ile CPU kaç derece kontrol edermisin ? FPS drop işlemci ısınmasından, SSD olmamasından, RAM eksikliğinden meydana geliyor genellikle.
V-SYNC (Dikey Senkronizasyon) açın.
:( Her şeyi yaptım yazmışım oraya hocam sizin öneriniz cidden V-SYNC mi açmak? Lütfen okuyup cevap veriniz.

Tam olarak işlemci ısınması diye tahmin ediyorum. MSI Afterburner ile CPU kaç derece kontrol edermisin ? FPS drop işlemci ısınmasından, SSD olmamasından, RAM eksikliğinden meydana geliyor genellikle.

:( Her şeyi yaptım yazmışım oraya hocam sizin öneriniz cidden V-SYNC mi açmak? Lütfen okuyup cevap veriniz.
Şu Afterburner'i kurma vakti geldi demek. Kurunca döneceğim.

Şimdi sen diyorsun ki "60 Hz monitör olduğu için akıcı değilmiş" bunu mu anlamalıyız? Ben 60 Hz ile gayet akıcı ve keyif alarak oyun oynuyorum. Tabi ki 144 Hz ile kıyaslamıyorum ama 60 Hz monitörle de akıcılıktan rahatsız olmadan oyun oynanabilir.

League Of Legends oyununda 300 FPS oynuyorum ama nedense tak diye birkaç saniye boyunda FPS 0 oluyor. Sence bu da monitörden dolayı mı? Birkaç gündür var bu durum.
Ben bunun için desteğe bilet attım bana gelen cevap işlemcimin tekli çekirdek performansının berbat olduğuydu. Ryzen 3 2200G kullanıyorum. Bir sürü oyunu ultrada akıcı oynarken LoL için tekli çekirdek performansı mı oldu problem şimdi? Hiç inandırıcı gelmiyor bana. Ben Ryzen 32200G ve RX 570 kullanıyorum ve 8 GB RAM var ama tek slot kullanıyorum. Daha sonra bir 8 GB daha alırım diye böyle aldım. Bilmiyorum sorun belki bundan kaynaklıdır.

Evet.

Bendeki aynı sorunun sebebi ise yazılım, Windows 10 Build 1803'te sorun var, Windows 10 1607'de sorun yok.

Geri
Yukarı