Elinize emeğinize sağlık. Ben de çok uğraştım bu konuda ancak tükenmiştim artık. Şu an bir bilgisayar aldım ve sanki çözüldü gibi ama hala psikolojik mi bilmiyorum FPS oyunlarında bu sorunu yaşıyorum gibi hissediyorum. Özellikle taramalı bir silahla spray atarken. Umarım bir sonuca vararız ve herkes faydalanır.

Hocam psikolojik yahu :D bana da oluyor obsesif bozukluk var bende sanırsam sürekli takıyorum.

Ben format atmadan önce oynadığım oyunların hepsini gayet akıcı kasma takılma olmadan çok rahat oynuyordum. Ne dürttü bilmiyorum sisteme format attım format atmadan önce ki neler kuruluysa yine onlar kurulu. Sürücülerim bile aynı. Şu an oyunlar da öyle bir kasma hissiyatı var ki anlatamam bunu bizzat gelip görmeniz lazım. Afterburner kurup tüm izleme seçeneklerini açtım sol üstten takip ediyorum BF4 MP oynuyorum genelde Ultra'ya aldım ayarları 100 FPS üstünde değerler veriyor. FPS'nin yanında ms yazıyor o da hep 3 civarı falan gösteriyor. Aslında gayet güzel performans veriyor sistem. Ama oyuna bakıyorum hiç akıcı değil böyle kasma hissi var sürekli. Ultra'dan çıkardım bir alt grafiğe düşürdüm oyunu tüm ayarlar High'da 140 FPS vermeye başladı oyun. Hbao gibi 1-2 ayarı daha var onları da kapatınca daha fazla FPS veriyor bu arada ama oyunu gelin görün yağ gibi akmıyor kasıyor gibi oynatıyor oyunu. BF1'de öyle. Harita da tek ben varım oyun yine kasıyor. Formattan önce bu iki oyunu yağ gibi oynuyordum bu arada ne olduysa format attıktan sonra oldu. Bu işin prizle elektrikle bence alakası yok. Avometre ile evde ki tüm prizleri ölçtüm. Bilgisayara bağladığım kabloları, 6'lı prizleri de ölçtüm duvarda ki prizleri de ölçtüm 240 voltaj değerleri alıyorum yani olması gereken elektrik geliyor. Ben işin içinden çıkamadım 1 haftadır araştırıyorum yapmadığım Radeon ayarı kalmadı Windows oyun modu açık kapalı şekilde de deniyorum her şeyi test ediyorum şu an da hala akıcılığı yakalamayım. Sistem performansını veriyor aslında FPS'lerden belli ama akıcı değil oyunlar. Steam'dan aldığım oyunları indirip oynamak gelmiyor şu an içimden.

Arkadaşlar ben sorunu çözdüm. Lütfen sizler de deneyin. Olursa geri dönüş yapın. Aklıma geldi bir anda Radeon ayarlarına girip kare hızı hedef kontrol ayarını açtıktan sonra hemen altında ki maksimum FPS seçeneğini de monitörümün Hz değerini girdim. Şu an hiçbir oyunda kasma ve akıcılık sorunu yaşamıyorum. Ben bu şekilde çözdüm şu an da. Oyunlar gayet akıcı ilk defa bu kadar net bu kadar akıcı oynadım. Bir deneyin sizde. Dediğim ayarın karşılığı NVIDIA kartlarda da olması lazım biraz bakın olmadı konu açarsınız sorarsınız. Bu işlemi MSI Afterburner ile kurulan rtss programı ile de yapabilirsiniz. Ekran kartından yaptığınız zaman genel olarak tüm sisteme uygulanıyor. Rtss ile yaparsanız sadece programın listesine eklediğiniz oyunlar da FPS sabitleniyor. Oyunun Exe'sini ekledikten sonra sağ tarafında frametime limit kısmına monitörünüz kaç Hz ise o değeri girin entere basın.

@Ahmet Metin hocam sende bir dener misin?
@NonStopRocKeR

Son düzenleme:
Ben format atmadan önce oynadığım oyunların hepsini gayet akıcı kasma takılma olmadan çok rahat oynuyordum. Ne dürttü bilmiyorum sisteme format attım format atmadan önce ki neler kuruluysa yine onlar kurulu. Sürücülerim bile aynı. Şu an oyunlar da öyle bir kasma hissiyatı var ki anlatamam bunu bizzat gelip görmeniz lazım. Afterburner kurup tüm izleme seçeneklerini açtım sol üstten takip ediyorum BF4 MP oynuyorum genelde Ultra'ya aldım ayarları 100 FPS üstünde değerler veriyor. FPS'nin yanında ms yazıyor o da hep 3 civarı falan gösteriyor. Aslında gayet güzel performans veriyor sistem. Ama oyuna bakıyorum hiç akıcı değil böyle kasma hissi var sürekli. Ultra'dan çıkardım bir alt grafiğe düşürdüm oyunu tüm ayarlar High'da 140 FPS vermeye başladı oyun. Hbao gibi 1-2 ayarı daha var onları da kapatınca daha fazla FPS veriyor bu arada ama oyunu gelin görün yağ gibi akmıyor kasıyor gibi oynatıyor oyunu. BF1'de öyle. Harita da tek ben varım oyun yine kasıyor. Formattan önce bu iki oyunu yağ gibi oynuyordum bu arada ne olduysa format attıktan sonra oldu. Bu işin prizle elektrikle bence alakası yok. Avometre ile evde ki tüm prizleri ölçtüm. Bilgisayara bağladığım kabloları, 6'lı prizleri de ölçtüm duvarda ki prizleri de ölçtüm 240 voltaj değerleri alıyorum yani olması gereken elektrik geliyor. Ben işin içinden çıkamadım 1 haftadır araştırıyorum yapmadığım Radeon ayarı kalmadı Windows oyun modu açık kapalı şekilde de deniyorum her şeyi test ediyorum şu an da hala akıcılığı yakalamayım. Sistem performansını veriyor aslında FPS'lerden belli ama akıcı değil oyunlar. Steam'dan aldığım oyunları indirip oynamak gelmiyor şu an içimden.

Arkadaşlar ben sorunu çözdüm. Lütfen sizler de deneyin. Olursa geri dönüş yapın. Aklıma geldi bir anda Radeon ayarlarına girip kare hızı hedef kontrol ayarını açtıktan sonra hemen altında ki maksimum FPS seçeneğini de monitörümün Hz değerini girdim. Şu an hiçbir oyunda kasma ve akıcılık sorunu yaşamıyorum. Ben bu şekilde çözdüm şu an da. Oyunlar gayet akıcı ilk defa bu kadar net bu kadar akıcı oynadım. Bir deneyin sizde. Dediğim ayarın karşılığı NVIDIA kartlarda da olması lazım biraz bakın olmadı konu açarsınız sorarsınız. Bu işlemi MSI Afterburner ile kurulan rtss programı ile de yapabilirsiniz. Ekran kartından yaptığınız zaman genel olarak tüm sisteme uygulanıyor. Rtss ile yaparsanız sadece programın listesine eklediğiniz oyunlar da FPS sabitleniyor. Oyunun Exe'sini ekledikten sonra sağ tarafında frametime limit kısmına monitörünüz kaç Hz ise o değeri girin entere basın.

@Ahmet Metin hocam sende bir dener misin?
@NonStopRocKeR

Yıllardır NVIDIA kullanıyorum gram ayar yapmıyorum akıcılık sorunu hiç çekmedim hocam AMD bilmiyorum hiç kullanmadım.

Yıllardır NVIDIA kullanıyorum gram ayar yapmıyorum akıcılık sorunu hiç çekmedim hocam AMD bilmiyorum hiç kullanmadım.

Hocam bende 75Hz monitör var. Benim sistemde de normalde sorun yok. BF4 MP'de 64 kişilik haritada bile 160 FPS aldığım da oluyor ama oyun akıcı gelmiyor sana hiç. Sanki 40 FPS'de kasıyor gibi hissiyat veriyor. Çok çektim o sorundan. Son cevabıma ek olarak Radeon'dan FPS sabitlemeyi kapattım bu arada. Çok input lag yapıyor. Onun yerine rtss programından scanline Sync'ı kullanıyorum. Her oyunda -25 değerini veriyorum kırılmaları da gizliyor bu sayede input lag da düzeliyor 75 FPS sabit akıcı oynatıyor şu an oyunları. Oyun zevkim yerine geldi resmen. Ama ne kadar yeni sistemler de pek fark etmese de ekran kartı ayarlarının da çok etkisi oluyor hocam. Ben onu da çok gördüm. Bir ayar açıksa deniyorsun mesela FPS'i düşürüyor. Oyundan çıkıp kapatıp geri giriyorsun düzeliyor. Şunu da eklemek isterim. Windows sürümlerinin de çok etkisi oluyor oyunlarda. Kimi zaman eski sürümler çok güzel performans veriyor kimi zaman da güncelleme yapılmamış sürümler. Güncelleme yapınca performansı düşen sistemler de oluyor.

Arkadaşlar bakın bende sorunu çözdüm ne intele geçin ne regulatör falan değil sorun dimdirek bir şekilde elektirikçi çağırın fazların yerini değiştirmesini söleyin bi kontrolleri yaptırın. Sonrasında ya yeni bilgisayar alın en mantıklısı bu bence yada anakart. Ben fazları değiştirttikten sonra bilgisayarda yine aynı sorun devam ediyordu. Sonra bi süre işim vardı onları halletim 1 hafta falan geçti öylesine bi girdim oyuna sorun düzelmişti. Çözen arkadaş banada yardımcı oldu sağolsun oda benim gibi çözmüş sorunu.
Sorunun devam ediyor mu?

Arkadaşlar yeni bir bilgi daha vereyim. Bu sorunun bir diğer sebebi de Windows sürümü. 22H2'de Low ayarlar da 50 FPS zor aldığım oyunlar da 1903 Pro sürümünü kurduktan sonra medium ayarlar da 100 FPS falan görmeye başladım ve oyunlar daha akıcı oldu.

Arkadaşlar selamın aleyküm öncelikle kendim gibi bir kaç kişi bulduğum için çok mutluyum resmen derdimi kimseye anlatmadım 3 yıldır bunu yaşıyorum ve her ay illaki bi çözüm bulurum diye bakınıyordum sonra olmayınca o şekil oynamaya devam ediyordum.
Ben ilk zamanlar laptopla oynuyordum valorantı fakat bazen böyle bildiğin sanki oyunu biri o anlığına pencere moduna alıyor ve 30 fps oynuyor gibi hissediyordum ama bu sorun hiç kalıcı bir şekilde değildi yani 3 sene sürdü ama oyunu komple 30 fpsmiş gibi değilde ara ara giriyormuş gibi oynuyordum.
2 sene bu şekilde oynadım ve artık canıma tak etti bende laptop ısındığı için böyle oluyor diyip masaüstü aldım fakat yine devam etti en sonunda internet değiştim düzelmedi ya dedim monitördendir bide 165hz bi şey alıyım zaten yıllardır 60 hz oynuyodum merakım vardı ama hala aynı.
Şuan oturduğum ev ters dublex ben hep altta oynuyodum modem üst kattaydı internet içinde üst kattan router yardımı ile bağlanıyordum bu yüzden lag yapıyo olabilir dedim bi geceliğine üst kata aldım pcyi yani yarım yamalak hatırlıyorum sanki o gece düzelmişti ama bende şansa düzelmiştir diyip yine alt katta oynamaya devam etmiştim diye hatırlıyorum ama siz şimdi elektrikten dolayı olabilir diyince bi heveslendim 2 aydır açmıyorum bile pcyi şimdi denicem ama ilk önce modemi yukarı taşımam lazım o yüzden bilmiyorum ne zaman denerim çünkü baya hevesimi aldı götürdü şu olay o kadar çok şey denedim ki artık bişey yapınca yine olumsuz olucan diye yapasım gelmiyor

Arkadaşlar bakın her şeyi unutun parça değişmeyi falan ben size direk özetliyim durumu. Bu sorunun ne ekran kartından kaynaklı ne RAM'den kaynaklı olmadığından emin olabilirsiniz tüm parçaları değiştirip denedim 3 tane ekran kartı 2 tane işlemci Ryzen 7 5700X vs öyleli parçalar denedim ama sonuç değişmedi şunu da ekliyeyeim monitörde değiştirdim 144Hz 2 tane. Güç kaynağınıda değiştirdim. Sadece ssdmi değiştirmedim ve işlemci soğutucusunu değiştirmedim elimde yedeği olmadığı için. Tam deniyecektimki bir arkadaşın bilgisayar değiştim sorun düzelmedi yazdığını gördüm. Demek oluyor ki bu elektrik tesisatında sorun var bir arkadaşımız düzeldiğini yazmış böylece. Şimdi bunu deneyeceğim çözümü olursa yazacağım ama rica ediyorum parça değiştirip benim gibi yormayın kendinizi 2 aydır uğraşıyorum ve Valorant'ta radyant bir oyuncu yüksek seviyede oynayan bir oyuncu olarka yaşadığımı siz düşünün ve yaşamayın diye bu dediğim parçalarla zaman kaybetmeyin sorun başka birşeyde. Elektrik tesisatına baktırın sizde eğer bu da çözüm olmazsa yazın buraya bizde bu sorunu çözmüş olalım. Bu da olmazsa en son işlemci soğutucusu veya ssdimizde sorun var demektir hepimizin arkadaşlar başka bir şey yok.
Ağa şuan yazdıklarını okuyunca seni o kadar iyi anladımki bende immo3 eloda oynamaya çalışıyorum ama gerçekten o kadar yıprandım ki mental açıdan birine desen inanmıyor ben birine anlatmaya çalışsam anlatamıyorum yani bilmiyorum hele ki oyunun yüksek seviyeye oynuyorsan gerçekten imkansız oluyo ya ne zaman olacağınıda bilemiyorum tam peek atıcam yine bir şey olur diye özgüvende gidiyor mental patlıyor resmen

Yeni konular

Geri
Yukarı