Ben yaklaşık 4 yıldır uğraşmaktayım. Şu anda da dahil. :D Bu sorunun çözümü yok. Benim denemediğim hiçbir şey kalmadı. Hani şimdi biri çıkıp der ya şunu denedin mi diye eminim ki denemişimdir. UPS'ler Regülatör'ler en gelişmiş Power Suppyl'ler 7. sistem kurmalarım prizler değiştirmelerim özel topraklama ayarları bedaşla bağlantılar kurup ölcümler yapmalar amaan içimden hiç daha yazasım da sayasımda gelmiyor
Sonuç olarak ben yılmak ve vazgeçmek üzereyken hele ki ben sizin daha çok yolunuz var :D
Ama çözen olursa bilsin ki çok güzel ödüllendireceğim o kişiyi.

Bol şans..

Tekrar soruyorum problem sadece AMD ekran kartına mı özel?

Yok dostum okumadın mı konuyu hiç? NVIDIA'da da var AMD'de de.

Ben yaklaşık 4 yıldır uğraşmaktayım. Şu anda da dahil. :D bu sorunun çözümü yok. Benim denemediğim hiçbir şey kalmadı. Hani şimdi biri çıkıp der ya şunu denedin mi diye eminim ki denemişimdir. UPS'ler regülatör'ler en gelişmiş Power Suppyl'ler 7. sistem kurmalarım prizler değiştirmelerim özel topraklama ayarları bedaşla bağlantılar kurup ölcümler yapmalar amaan içimden hiç daha yazasım da sayasımda gelmiyor.
Sonuç olarak ben yılmak ve vazgeçmek üzereyken hele ki ben sizin daha çok yolunuz var :D
Ama çözen olursa bilsin ki çok güzel ödüllendireceğim o kişiyi.

Bol şans.

Vallahi ben de çözemedim artık. Oyunu oynuyorum 50-55 FPS'de bile kasma hissi var akıcı değil oyun fakat ne oluyor bilmiyorum yine 50-55 FPS aldığım zaman bu sefer de oyun akıcı olmaya başlıyor. 75 Hz monitörüm var Radeon üzerinden rtss programından ve oyun içi FPS sabitleme ve V-Sync açıp deniyorum olmuyor oyunda 65 FPS bile alsam akıcı gelmiyor oyun. Bu aralar Witcher 3 oynuyorum 2 günde oyundan soğudum. Steam'da grafik optimizasyon diye bir rehber açmışlar ona göre ayar yaptım aynı FPS değerlerin de grafikler daha güzel oldu ama yine akıcılık yok şehirden çıktığım halde bile ufacık köye bile girsem o kasma hissi oluyor FPS düşük değil aslında. Monitörü 60Hz'de alıp denedim yine aynı. Oyunlarla mı alakalı artık diye düşünmüyor değilim. Fallout 4 indirip denedim FPS'i sabitleyip oynadığım zaman ne takılma oluyor ne kasma ne de akıcılık sorunu. 75FPS sabit oynatıyor kalabalık yerde de sorun olmuyor.

Tekrar soruyorum problem sadece AMD ekran kartına mı özel?

Her iki marka içinde geçerli.

Ben aslında buldum gibi ama söze dile gelmiyor. Bunun içinde benden PC'den daha iyi anlayan birisi lazım.
Örneğin. Anakartta bulunan, entegreli yazılımlar, BIOS'a benzer kücük minik chipsetler var. Bunlar bilgisayar donanımlarını besleyen yazılımlar. Ve onlardan onlarca var. Bunlarda klavye mouse USB portları vs... Bunları çalıştıran yazılımlar. Onlardan, benim kulaklığıma giden bir ara birim mesela doğru bir şekilde gelmiyor. Mesela, Jaglı olarak bağlı bir ses sistemim var. Harika ses veriyor o kadar gelişmiş olmamasına rağmen. Ama USB aracılığı ile bağlı olan kulaklığım bu biraz gelmiş kalitede, inanılmaz ses değişiyor çok kalitesiz bir ses almaya baslıyorum ses sistemime nazaran. Mesela bu arıza neyse ona zarar veriyor ses kartı diyeceğim olmayacak aslında bunları yazarken aklıma fikir geldi. Anakarttan ses kartını komple anakarttan da dahil olmak üzere elektriğini de kesip denemenin bir yolu olsa arıza cözülecektir. Her ne zarar veriyorsa anakarta neye zarar verdiğini de bulmuş oluruz. Mesela gittim Bozzer'lar var ondan aldım TEK BİP gayet sağlıklı aclıyor PC oyunlar esnasında da o sesi cok gözlemledim cıkarmıyor. Bu da demek oluyor ki donanımsal bir kasma vs. yok olsa o ses öter bir reflex verir.

Birçok teori var aklımda kafamda ama söze dile getirmekte zorlanıyorum. 4 yıldır çağ atladım PC aleminde resmen. Tek canımı sıkan bu forumdaki bilgili kişilerin bu olaya benimle beraber el atmaması yıllarca o beni üzüyor. Keşke biri çıksa girse olayın içine benden ve bizden daha bilgili kişiler hemen cözülecektir bu arıza.

Son düzenleme:
Her iki marka içinde geçerli.

Ben aslında buldum gibi ama söze dile gelmiyor. Bunun içinde benden PC'den daha iyi anlayan birisi lazım.
Örneğin. Anakartta bulunan, entegreli yazılımlar, BIOS'a benzer kücük minik chipsetler var. Bunlar bilgisayar donanımlarını besleyen yazılımlar. Ve onlardan onlarca var. Bunlarda klavye mouse USB portları vs... Bunları çalıştıran yazılımlar. Onlardan, benim kulaklığıma giden bir ara birim mesela doğru bir şekilde gelmiyor. Mesela, jaglı olarak bağlı bir ses sistemim var. Harika ses veriyor o kadar gelişmiş olmamasına rağmen. Ama USB aracılığı ile bağlı olan kulaklığım bu biraz gelmiş kalitede, inanılmaz ses değişiyor çok kalitesiz bir ses almaya baslıyorum ses sistemime nazaran. Mesela bu arıza neyse ona zarar veriyor ses kartı diyeceğim olmayacak aslında bunları yazarken aklıma fikir geldi. Anakarttan ses kartını komple anakarttan da dahil olmak üzere elektriğini de kesip denemenin bir yolu olsa arıza cözülecektir. Her ne zarar veriyorsa anakarta neye zarar verdiğini de bulmuş oluruz. Mesela gittim Bozzer'lar var ondan aldım tek bip gayet sağlıklı aclıyor PC oyunlar esnasında da o sesi cok gözlemledim cıkarmıyor. Bu da demek oluyor ki donanımsal bir kasma vs. yok olsa o ses öter bir reflex verir.

Birçok teori var aklımda kafamda ama söze dile getirmekte zorlanıyorum. 4 yıldır çağ atladım PC aleminde resmen. Tek canımı sıkan bu forumdaki bilgili kişilerin bu olaya benimle beraber el atmaması yıllarca o beni üzüyor. Keşke biri çıksa girse olayın içine benden ve bizden daha bilgili kişiler hemen cözülecektir bu arıza.

Ben de biraz araştırdım ses sürücüsü de yapar diyorlar. Mesela Realtek'i kurmayın daha iyi oluyor sürücüsüz kullanın diyor herkes. Bir de ses ayarların da eğer 24bit 48000HZ seçili ise 44100'e hatta 16Bit'e düşürün diyorlar. Genelde bu son yazdığımı söylüyor herkes yapın diye. Ses kalitesi olarak da fark olmuyor diyorlar. Bir de şu var. Kullandığın Windows da önemli aslında. Oyun testlerine bakıyorum mesela adam test için Windows 10 1511 kurup deniyor ciddi yüksek FPS değerleri alıyor kasma ve takılma da yok akıcılıkta iyi güncel sürümler kurunca illaki kayıp yaşıyor. Destek sorunu olmasa aslında 1511 ya da 1607 kullanacağım bende.

Ben sahsen surumlerle alakasi olmadigini dusunuyorum. Bu uzun zamanli mucadelemde emin ol ki tum Windows surumlerini denemisimdir. PC hayatimda ve aleminde ilk defa yillarca isin icinden cikamadigim bir durumla karsi karsiyayim. Sabirla akla gelen ve dusunup tahmin ettigim her yolu deniyorum. Benimki, elektrik kaynakli zarar gordu tahminen yine. Sifir sistem ve 7. Sistemim.

Mesela bende soyle bir detay soz konusu. BIOS uzerinden standart ayarlarimi yapiyorum. Ornegin fan, Game Boost ve XMP 3.200'e cekmek gibi vs. F10 yapip kaydet dedigim vakitte. PC tamamen elektrik kesip, komple kapanip kendisini yeniden aciyor.

Yine ayni yol uzerinden 2. Kafa karistiran olayim ise, bu sefer yaptığım her ayari BIOS uzerinden Defult'a cekince ve yine F10 yapinca yine sistem kendini komple kapatiyor. Tamamen guc kesiyor ve ardindan kendi kendine yine aciliyor. Ama bu sefer ki cok farkli sonuclar doguruyor. Mouse sensiviti bozulmasi ve kulakligin Balance'i sadece sag tarafa vermesi. Evet bunlar kendi kendine oluyor. Ben manuel duzeltiyorum sonra. Yukarida bahsettigim gibi. Anakartin uzerinde bu USB aygitlarini yoneten arabirim chipset ne ise, o bir sekilde zarar goruyor gormus. Ve bu yuzden PC surekli bana dili ile sunu soyluyor. Bende arizali bir USB aygiti bagli onu bana cikarmami soyluyor. Ama arizali hiçbir aygitim yok. Var olan bu elektrik anakarta entegre olan o donanima zarar verdigi icin bu hissiyati veriyor. Ben buldum çözümü. Ama bilgili bilir kisiler lazim bana. Bu olaylarin hiçbir Windows surumleri veya donanimlarla alakasi yok. Bir bilir kisi bulursaniz bana, yüzlerce ve 1000LERCe kisiye deva olacağım.

Ben sahsen surumlerle alakasi olmadigini dusunuyorum. Bu uzun zamanli mucadelemde emin ol ki tum Windows surumlerini denemisimdir. PC hayatimda ve aleminde ilk defa yillarca isin icinden cikamadigim bir durumla karsi karsiyayim. Sabirla akla gelen ve dusunup tahmin ettigim her yolu deniyorum. Benimki, elektrik kaynakli zarar gordu tahminen yine. Sifir sistem ve 7. Sistemim.

Mesela bende soyle bir detay soz konusu. BIOS uzerinden standart ayarlarimi yapiyorum. Ornegin fan, Game Boost ve XMP 3.200'e cekmek gibi vs. F10 yapip kaydet dedigim vakitte. PC tamamen elektrik kesip, komple kapanip kendisini yeniden aciyor.

Yine ayni yol uzerinden 2. Kafa karistiran olayim ise, bu sefer yaptığım her ayari BIOS uzerinden Defult'a cekince ve yine F10 yapinca yine sistem kendini komple kapatiyor. Tamamen guc kesiyor ve ardindan kendi kendine yine aciliyor. Ama bu sefer ki cok farkli sonuclar doguruyor. Mouse sensiviti bozulmasi ve kulakligin Balance'i sadece sag tarafa vermesi. Evet bunlar kendi kendine oluyor. Ben manuel duzeltiyorum sonra. Yukarida bahsettigim gibi. Anakartin uzerinde bu USB aygitlarini yoneten arabirim chipset ne ise, o bir sekilde zarar goruyor gormus. Ve bu yuzden PC surekli bana dili ile sunu soyluyor. Bende arizali bir USB aygiti bagli onu bana cikarmami soyluyor. Ama arizali hiçbir aygitim yok. Var olan bu elektrik anakarta entegre olan o donanima zarar verdigi icin bu hissiyati veriyor. Ben buldum çözümü. Ama bilgili bilir kisiler lazim bana. Bu olaylarin hiçbir Windows surumleri veya donanimlarla alakasi yok. Bir bilir kisi bulursaniz bana, yüzlerce ve 1000LERCe kisiye deva olacağım.

Son ve ek olarak sunu da eklemek istiyorum. Bu bahsettigim olay ayni zamanda da, PC de bagli 2x8 RAM var. Bazi zamanlarda BIOS uzerinde ayar yapmak icin gezdigim vakitlerde ise BIOS'ta donma yasadim. Bu da iste o bahsettigim husus ile alakali bu bir anakart arizadir. Neyse velasil, RAM'lerden bir tanesini cikardigimda PC'yi tekrar actigimda tek 1X 8 GB RAM ile hiçbir sekilde donma yapmamakta. Bu ariza oyle bir illetki, RAM slotlarinin bile bogulmasina, kitlennesine ve anakartin cokmesine bile kisa sureli sebep oluyor.

Ben sahsen surumlerle alakasi olmadigini dusunuyorum. Bu uzun zamanli mucadelemde emin ol ki tum Windows surumlerini denemisimdir. PC hayatimda ve aleminde ilk defa yillarca isin icinden cikamadigim bir durumla karsi karsiyayim. Sabirla akla gelen ve dusunup tahmin ettigim her yolu deniyorum. Benimki, elektrik kaynakli zarar gordu tahminen yine. Sifir sistem ve 7. sistemim.

Yine ayni yol uzerinden 2. kafa karistiran olayim ise, bu sefer yaptığım her ayari BIOS uzerinden Defult'a cekince ve yine F10 yapinca yine sistem kendini komple kapatiyor. Tamamen guc kesiyor ve ardindan kendi kendine yine aciliyor. Ama bu sefer ki cok farkli sonuclar doguruyor. Mouse sensiviti bozulmasi ve kulakligin Balance'i sadece sag tarafa vermesi. Evet bunlar kendi kendine oluyor. Ben manuel duzeltiyorum sonra. Yukarida bahsettigim gibi. Anakartin uzerinde bu USB aygitlarini yoneten arabirim chipset ne ise, o bir sekilde zarar goruyor gormus. Ve bu yuzden PC surekli bana dili ile sunu soyluyor. Bende arizali bir USB aygiti bagli onu bana cikarmami soyluyor. Ama arizali hiçbir aygitim yok. Var olan bu elektrik anakarta entegre olan o donanima zarar verdigi icin bu hissiyati veriyor. Ben buldum çözümü. Ama bilgili bilir kisiler lazim bana. Bu olaylarin hiçbir Windows surumleri veya donanimlarla alakasi yok. Bir bilir kisi bulursaniz bana, yüzlerce ve 1000LERCe kisiye deva olacağım.

Son ve ek olarak sunu da eklemek istiyorum. Bu bahsettigim olay ayni zamanda da, PC de bagli 2x8 RAM var. Bazi zamanlarda BIOS uzerinde ayar yapmak icin gezdigim vakitlerde ise BIOS'ta donma yasadim. Bu da iste o bahsettigim husus ile alakali bu bir anakart arizadir. Neyse velasil, RAM'lerden bir tanesini cikardigimda PC'yi tekrar actigimda tek 1X 8 GB RAM ile hiçbir sekilde donma yapmamakta. Bu ariza oyle bir illetki, RAM slotlarinin bile bogulmasina, kitlennesine ve anakartin cokmesine bile kisa sureli sebep oluyor.

Bilgili kişi arıyorsan şu adamla görüşebilirsin donanım haberde hesabı da var.

Ne biliyorsanız yazın ki bizler de araştıralım ya da bildiğimiz bir şeyse bizler de fikir yürütür ortaya bir şeyler çıkartırız yani bana bilgili biri lazım demenin mantığı yok.

En müsait zamanımda ulaşmayı deneyeceğim. Teşekkürler tavsiye için.

Ben dün şunu fark ettim de bazı zamanlar da oynadığım oyun çok akıcı oluyor ne kasma ne donma ne de başka bir şey yağ gibi akıyor. Fakat aynı oyunu başka bir saatte açtığım zaman akıcı olmuyor kasıyor gibi devam ediyor. Elektrik mi acaba sebebi? Ya da başka bir şey mi? Çünkü saçma geliyor bana bu durum. Bilgisayar aynı sistem aynı her şey aynı bu fark neden oluyor ki?

Yeni konular

Geri
Yukarı