Fpv | long range | freestyle drone ile ilgilenenler

flayzeraynx

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Meslek
UI/UX Architect
Selamlar herkese. Ben 9 yıldır fpv ve Quad/Drone/Multicopter dunyasi ile ilgileniyorum. Su gune kadar en kucugunden, en buyugune yuzlerce drone yapmisimdir sanirim. Instagram'da speedo. Fpv olarak bulabilirsiniz.

Forumda fpv ile ilgilenen sayili tanidigim İbrahim Zdemir haricinde pek kisi tanimiyorum. Aslinda kendisini de sahsen tanimiyorum, sadece hobi ile ilgisini biliyorum. Onun kadar ozenli ve duzenli, organize yazilar yazmayi cok isterdim, ama gencken yazardim sanirim, simdilerde karpal tunel sendromu yuzunden saatlerimi klavyede geciremiyorum.

Ben experimental, siradisi, kimse de olmayan cihazlar yapmayi severim. Her cihazimi kendim ozenle toplar, bolca zaman harcar, sonra da bir sure ucar ve kenara koyarim. Yaptığım bazi ucuslari, ve Quad'lari sizinle paylasmak istedim. Ve mumkunse sizinkileri de bu baslik altinda kurallar el verdigince gormek isterim.

Gecen hafta sonu evde cekmeceleri karistirirken, elimde 8" frame, 9 tane motor, 8 tane ESC, pdb, fc, crossfire nano, nebula Pro, 8" pervaneler, pil ve kapasitorler oldugunu gorunce, "AA ben neden bir octocopter" yapmayayim dedim :) haliyle de asagidaki cihaz ortaya cikti. Sorulariniz varsa, cevaplamaya calisirim

IMG_20210213_235007.jpg

Cihazi yaptiktan sonra, inislerde Pil'e zarar verebilecegimi dusunerek, bir inis takimi cizdim ve 3D Printer'dan bastim. Boylece hem alt pervaneler kalkista zorlanmayacak, hem de Pi korunur durumda olacaktir.

IMG_20210216_123922.jpg

Birkaç tane de eski videolarimdan koyayim buraya, belki ilginizi ceker.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Dosya Ekleri

• IMG_20210213_235007.jpg
    IMG_20210213_235007.jpg
    254,3 KB · Görüntüleme: 409
  • IMG_20210216_123922.jpg
    IMG_20210216_123922.jpg
    284,2 KB · Görüntüleme: 336
Benim de bu forumda bu derece ilgilenen olarak tanıdığım, bu forumdan tanıdığım @flayzeraynx var.

Dronelar ile yaklaşık 3.5 senedir ilgileniyorum. İlk kez F350 gövdeye, bir tanıdığımın da yardımıyla Drone toplamıştım ve ilk hatamı da koca gövdeye 5 inç motor alarak yapmıştım. :D

2.jpg

1.jpg

Bu Drone için uygun motorları aldım sonrasında, elimde kalan ZMR motorlar ile de FPV'ye giriş yapmış oldum zamanında. Bir ara bulursam fotoğrafını atarım.

Şu an ise aktif olarak bir FPV drone topluyorum. Parçalarının hepsi alındı, yarısı geldi yarısı ise yolda. Nasipse Mart ayında ilk kalkışı yapmayı planlıyorum.

_MG_0003.jpg

_MG_0015.jpg

_MG_0018.jpg

EtOMoJRXYAYnmn0.jpg

Drone dışında, sabit kanat İHA'ların özellikle elektronik tarafıyla da ilgileniyorum. Burada Pixhawk kontrolcü programlama, Pixhawk ile otonom uçuş, RasPi ile görüntü işleme ve buna göre kontrolcüyü yönlendirme gibi konularda çalışıyorum, aktif olarak.

Yavaş yavaş Drone ve FPV hobisine de giriyorum. Maalesef ülkemizin önündeki en büyük engel, uçuracak alan bulmak bu konuda. Yani ben parçalarının pahalılığını düşünürdüm hep ama onu çözseniz bile ağız tadıyla uçuş yapamıyorsunuz.

@flayzeraynx konu için eline sağlık ve teşekkürler, yaptığın dronelar için ayrıca eline sağlık. Böyle insanların aramızda olduğunu görmek güzel, drone ciddi bir hobi, zevki de var, tehlikesi de.

Umarım aramızda başka ilgilenenler de vardır. Ya da başlamak isteyenlere ön ayak oluruz.
Gecen hafta sonu evde cekmeceleri karistirirken, elimde 8" frame, 9 tane motor, 8 tane ESC, PDB, FC, Crossfire Nano, Nebula Pro, 8" pervaneler, pil ve kapasitorler oldugunu gorunce, "A, ben neden bir Octocopter" yapmayayim dedim :) Haliyle de asagidaki cihaz ortaya cikti. Sorulariniz varsa, cevaplamaya calisirim.

Eki Görüntüle 887613

Bunu Instagram hesabınızda da gördüm ve herkesin sorduğu şey "O motorları nasıl taktın" olmuştu. Sahi, onları nasıl taktınız? :D

Bunu Instagram hesabınızda da gördüm ve herkesin sorduğu şey "o motorları nasıl taktın" olmuştu. Sahi, onları nasıl taktınız? :D

Normalde, coaxial motorlar bir motor plakasi uzerine altli ustlu sekilde takilir, sonra bu plaka da kollarin uzerine gecer. Ya da iki kol motorlar takildiktan sonra aralikli olarak altli/ustlu takilir.
Ben biraz radikal bir tasarimla, tek kol uzerine ayni anda 2 motoru takmayi basardim :) su sekilde:

Screen Shot 2021-02-20 at 12.30.58.png

4 vidayi ayni anda iki alttan 2 ustten gelecek sekilde, her vidayi da tek tek, tekerlek contasi takar gibi, ancak yukarıdan tornavda ile girecek sekilde degil de, yandan Kargaburun'la girerek, alyan (hex) kafa vidalari tek tek es zamanli sikarak motorlari sabitledim. Motor basina cidden yarim saat gibi suren eziyetli bir is.

Hatta ilk seferinde arkadaki 4 motoru farkli takmisim, normalde 2508 1200kv takacaktim, ancak motorlarin renkleri ayni oldugundan dolayi gidip 2408 1722 takmisim. Saglam kufur ettim kendime 4 motor sokup, tekrar dogru 4 motoru takarken :)

Yeni konu açmadan buradan sormak istedim, AT 2317 motoru SucceX 55A ESC ile sürebilir miyim? Bu Drone için değil de model uçak için.

Buyuk ihtimal sorun olmaz
Ben Succex 55a ESC ile 4004 300kv motor ve 15" pervaneyi 6S ile ceviriyordum :)

1613979116166.png

1613979003812.png

Nasipse Mart ayında ilk kalkışı yapmayı planlıyorum.
Var mi bir gelisme? Ne zaman hover test?
Bos durmamaya devam :) Bu hafta yine biraz ellerim kasindi, evde ne bulduysam birseyler cikarmaya calistim. Normalde butun cihazlarim dijital, DJI Air unit veya Vista kit kullaniyorum. Ancak elimde kit kalmadigindan bu sefer analog bir 7" yaptim. RacerX Megabat frame ve cekmeceden cikan Pyro 2405 1722kv motorlari, 6s ile 7" pervanelerde kullanmak uzere yapayim dedim. 6s 1100mah pil ile birlikte 491gr geliyor.

Baska ne yapan, kim var?

1615567134803.png

1615567240461.png

1615567273004.png

Dosya Ekleri

• 1613979072307.png
    1613979072307.png
    1,9 MB · Görüntüleme: 39
  • 1613979067640.png
    1613979067640.png
    1,9 MB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:
Hep beraber toplanıp bir sürü yapar mısınız? Gerçi farklı modeller bir arada uçabilir mi bilemedim. Güzel bir çalışma olabilir.

Kontrolü ile ilgileniyor musunuz siz yaptığınız araçlarda yoksa hazır mı kontrolcüsü ve yazılım?

Hep beraber toplanıp bir sürü yapar mısınız? Gerçi farklı modeller bir arada uçabilir mi bilemedim. Güzel bir çalışma olabilir.

@flayzeraynx ile birlikte uçma planlarımız var, ancak havanın ve uygun vakitlerin birbirine uyması gerekiyor. Zira uçurulacak yerler kısıtlı, şehirden de uzak. Ama birlikte uçmak keyifli oluyor ya.

Farklı modeller birbiri ile aynı anda uçabiliyor, zira farklı kanalları ve bantları kullanabiliyorsunuz.

Kontrolü ile ilgileniyor musunuz siz yaptığınız araçlarda yoksa hazır mı kontrolcüsü ve yazılım?

Parçalar hazır geliyor. Bunları kendimiz birleştiriyoruz ve tüm ayarlamalarını, özellikle de PID tuninglerini kendimiz yapıyoruz. Yine parçalar hazır olsa da Radyo alıcı verici sistemini, telemetri sistemini, FPV sistemi kendiniz kuruyor ve özelleştiriyorsunuz. Burada da hem bağlantıları, hem protokolleri ve hem de bazı ince ayarları bilmek gerekiyor.

Bunun dışında ben, özel yarışmalar için ESC tasarımı yapmıştım, PCB olarak. Ancak bunlar sabit kanatlı araçlar için üretilen, tek motoru kontrol edecek ürünlerdi.

Yok mu başka ilgilenen, illa FPV olmak zorunda da değil ya... Uçsun yeter. :D
Ilgilenen bi ikimiz variz sanirim :) Ya da bu konuyu pek goren olmuyordur. Iste, sadece RC araclar degil de, FPV uzerine bir sub group olsa super olurdu.. Adminler, duyun sesimizi :p

@flayzeraynx ile birlikte uçma planlarımız var, ancak havanın ve uygun vakitlerin birbirine uyması gerekiyor. Zira uçurulacak yerler kısıtlı, şehirden de uzak. Ama birlikte uçmak keyifli oluyor ya.

Farklı modeller birbiri ile aynı anda uçabiliyor, zira farklı kanalları ve bantları kullanabiliyorsunuz.
Buradan kastım sürü İHA'ydı ancak pek mantıklı gelmedi bana düşününce.

Yeni konular

Geri
Yukarı