FR5 1600 AF - GTX 1070 sistem Fortnite'ta 50 FPS üstüne çıkmıyor

İşletim sistemi
Windows 11

havalinickname_7

Centipat
Daha fazla  
RAM
g skill ripjawsv 8x2 3000mhz
Ekran kartı
gtx 1070
Anakart
b450ms2h
İşlemci
ryzen 5 1600 af
Arkadaşımın tavsiyesi ile Fortnite yükledim ama oyunda 50 FPS üstü alamıyorum.

Ekran kartı: GTX 1070.
İşlemci: 1600 AF.
RAM: G.Skill Ripjaws V 8x2 3000MHz

Ek bilgi Windows 11 kullanıyorum.

Dosya Ekleri

• fortnite.png
    fortnite.png
    3,7 MB · Görüntüleme: 32
  • Ekran görüntüsü 2022-06-24 173534.png
    Ekran görüntüsü 2022-06-24 173534.png
    21 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam merhaba, GTX 1070 kart kötü bir kart değil fakat Fortnite sistem gereksinimleri bir hayli yükseldi. CP 2077 gibi grafikleri olmaya başladı. Halbuki ilk çıktığında bu kadar grafik tabanlı bir oyun değildi. Termal macun uygulaması ve fan temizliği yapmanızı tavsiye ederim. Bu da bir etkendir.

Çanakkale de olduğum için cevap veremedim bu işlemi yapmama rağmen aynı sorun ne olabilir.

CPU-Z üzerinden belleklerin özelliklerini ayrı ayrı atabilir misiniz bi bakalım ne olur ne olmaz.

Soruna gelirsek nokta atışı -genelde de sorun yelpazesi çok geniş bu tarz vakalarda- çözüm öneremeyeceğim ama;

1-) Anakart üzerinden bellekleri söküp soketleri ve anakartın yuvasını temizledikten sonra yerlerini değiştirerek takmayı deneyebilirsiniz. (bellekleri silgi ile silebilirsiniz)

2-) Bellekleri ayrı ayrı takıp bilgisayarı açarak sorun var mı bakabilirsiniz.

3-) Buradan Memtest86 veya "Windows bellek tanılama aracı" ile çiplerde vs. sorun var mı teste sokarak bakabilirsiniz.

4-) BIOS ayarlarınızı sıfırlayabilirsiniz.

5-) BIOS sürümünüz güncel değilse güncelleyebilirsiniz.

Aklıma geldikçe bu mesajı güncelleyebilirim..

Son düzenleme:
Bios sürmünü günceledim

Ramleri ayrı ayrı çalıştı

Memtest86 testini akşam yapıcam
CPU-Z üzerinden belleklerin özelliklerini ayrı ayrı atabilir misiniz bi bakalım ne olur ne olmaz.

Soruna gelirsek nokta atışı -genelde de sorun yelpazesi çok geniş bu tarz vakalarda- çözüm öneremeyeceğim ama;

1-) Anakart üzerinden bellekleri söküp soketleri ve anakartın yuvasını temizledikten sonra yerlerini değiştirerek takmayı deneyebilirsiniz. (bellekleri silgi ile silebilirsiniz)

2-) Bellekleri ayrı ayrı takıp bilgisayarı açarak sorun var mı bakabilirsiniz.

3-) Buradan Memtest86 veya "Windows bellek tanılama aracı" ile çiplerde vs. sorun var mı teste sokarak bakabilirsiniz.

4-) BIOS ayarlarınızı sıfırlayabilirsiniz.

5-) BIOS sürümünüz güncel değilse güncelleyebilirsiniz.

Aklıma geldikçe bu mesajı güncelleyebilirim..

Dosya Ekleri

• slot 1.png
    slot 1.png
    17,6 KB · Görüntüleme: 13
  • slot 2.png
    slot 2.png
    19,1 KB · Görüntüleme: 19
  • ram.png
    ram.png
    20,4 KB · Görüntüleme: 21
@havalinickname_7
CPU -Z üzerinde bellek yuvalarından biri boş olarak gözüküyor yani teki pasif durumda şu an ve onu donanıma ayırmış sistem. Modüllerden biri bozuk olsa donanıma ayırmazdı diye düşünüyorum; yani uyumsuzluk sorunu var gibi.

İki bellek takılıyken Memory kısmını da atmanız gerekiyordu.

Belleklerin sistemde çalışma frekansı 2133 MHz olarak gözüküyor, anakartın BIOS ayarlarını sıfırladıktan sonra XMP' yi açık ve kapalı şekilde ayrı ayrı denemeniz lazım. Mevcut durumda XMP kapalı gibi; diğer türlü bu frekansta çalışmazdı, bu ayarı açtıktan sonra sorunun çözüleceğini düşünüyorum. Mutlaka geri dönüş yapın konuya.

Bellekleri ayrı ayrı takıp yine CPU-Z SPD - Memory sekmelerinden ve görev yöneticisinden görüntü paylaşır mısınız?
Veya aceleniz yoksa akşam testi yaptıktan sonra paylaşabilirsiniz.

Son düzenleme:
Şimdi memtest86 testini başlatım ne kadar sürer

@havalinickname_7
CPU -Z üzerinde bellek yuvalarından biri boş olarak gözüküyor yani teki pasif durumda şu an ve onu donanıma ayırmış sistem. Modüllerden biri bozuk olsa donanıma ayırmazdı diye düşünüyorum; yani uyumsuzluk sorunu var gibi.

İki bellek takılıyken Memory kısmını da atmanız gerekiyordu.

Belleklerin sistemde çalışma frekansı 2133 MHz olarak gözüküyor, anakartın BIOS ayarlarını sıfırladıktan sonra XMP' yi açık ve kapalı şekilde ayrı ayrı denemeniz lazım. Mevcut durumda XMP kapalı gibi; diğer türlü bu frekansta çalışmazdı, bu ayarı açtıktan sonra sorunun çözüleceğini düşünüyorum. Mutlaka geri dönüş yapın konuya.

Bellekleri ayrı ayrı takıp yine CPU-Z SPD - Memory sekmelerinden ve görev yöneticisinden görüntü paylaşır mısınız?
Veya aceleniz yoksa akşam testi yaptıktan sonra paylaşabilirsiniz.
Test bitince memory kısmınıda atıcam aslında xmp açmıştım bios dan 3000mhz gözüküyordu

Dosya Ekleri

• 20220704_154235.jpg
    20220704_154235.jpg
    76,5 KB · Görüntüleme: 16
@havalinickname_7

Bu program da modüllerin birini görmüyor, uzun sürmez o yüzden.
Şu an Memory kısmını attıktan sonra 2. slotta takılı olan belleği söküp 1. slotta olanı tek başına çalıştırıp resimleri ekleyin mutlaka.

Yukarıdaki mesajlarda verdiğim maddeleri tek tek denediyseniz geriye 1. slottaki belleğin bozuk olma ihtimali kalıyor. Onu da tek başına teste sokup sonuçları gördükten sonra anlayacağız.

@havalinickname_7

Bu program da modüllerin birini görmüyor, uzun sürmez o yüzden.
Şu an Memory kısmını attıktan sonra 2. slotta takılı olan belleği söküp 1. slotta olanı tek başına çalıştırıp resimleri ekleyin mutlaka.

Test bitince onun da resmini atarım 2 RAM aynı marka ve aynı model aslında G.Skill Ripjaws acaba RAM çipinden mi kaynaklı bence birisi Hynix çipli diğerki Samsung bundan kaynaklı olabilir.

Geri
Yukarı