Fransızca nereden öğrenilir?

gODofstatik

Hectopat
Herkese merhaba. Yaklaşık 1 sene içinde Fransa'ya gidiyorum ve fransızcam hiç yok. Fransızca öğrenmek için ne yapmam lazım? Hangi siteleri önerirsiniz? (Ücretli/Ücretsiz fark etmez). Busuu diye bir site keşfettim yabancı dil için. Sizce nasıl bir site Fransızca öğrenir miyim? Premium üyelik (30 TL). Ayrıca hayatım boyunca hep Fransızca'ya ilgim olmuştur. Öğrenmeye istekliyim. Sizde yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkürler.
Öneri ve tavsiyelerini belirtirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Maddi gücün yeterliyse birebir ders alabilirsin bir eğitim kurumundan. Birebir ders "bence" dil öğrenmek için en iyi yol. Derslere başladıktan sonra düzenli olarak günde 3-4 saat çalışırsan 8-9 ayda B2 düzeyine gelirsin. Bu sırada öğretmenle birebir iletişimde olman ve senin gelişimini takip etmesi faydalı. Hataları en başından düzeltirsin, eksiklerini çabuk kapatırsın ve öğrenmeyi düzgün bir sırayla yaparsın.

Bunun dışında frenchpodcast101 gibi yerleri tavsiye ederim. Hem sitelerinde üyelikle hem Youtube'dan takip edebileceğin dersler var. Ben Fransızca öğrenirken bu tür siteleri yardımcı kaynak olarak pek kullanmaya gerek görmedim ama maddi durumum sayesinde her ay 1 hafta Fransa'ya gidip geldiğim için aktif olarak dili kullanmaya başlama fırsatım olmuştu.

Maddi gücün yeterliyse birebir ders alabilirsin bir eğitim kurumundan. Birebir ders "bence" dil öğrenmek için en iyi yol. Derslere başladıktan sonra düzenli olarak günde 3-4 saat çalışırsan 8-9 ayda B2 düzeyine gelirsin. Bu sırada öğretmenle birebir iletişimde olman ve senin gelişimini takip etmesi faydalı. Hataları en başından düzeltirsin, eksiklerini çabuk kapatırsın ve öğrenmeyi düzgün bir sırayla yaparsın.

Bunun dışında frenchpodcast101 gibi yerleri tavsiye ederim. Hem sitelerinde üyelikle hem YouTube'dan takip edebileceğin dersler var. Ben Fransızca öğrenirken bu tür siteleri yardımcı kaynak olarak pek kullanmaya gerek görmedim ama maddi durumum sayesinde her ay 1 hafta Fransa'ya gidip geldiğim için aktif olarak dili kullanmaya başlama fırsatım olmuştu.

Maddi gücüm var. Ailemle görüştüm ve her türlü desteği alacağım. Bu konuda bayağı istekliyim ve hızlıca işe koyuldum ve sizden de bilgi almak istedim. Önerebileceğiniz Fransızca dil kitabı veya herhangi üst düzey site var mı?
Memrise diye bir uygulama vardı zamanında kullanmıştım çok güzeldi.
Bakacağım bazı uygulamalarda aylık ücret alıyorlar. Normalde direk alacaktım fakat bu işi bilenlere sorayım dedim.

Önerebileceğiniz Fransızca dil kitabı veya herhangi üst düzey site var mı?
Birebir ders almaya gideceğin kurumdaki öğretmen kendi kaynaklarını sana söyler. Başka şeyle şimdilik pek uğraşma. Alfabe, sayılar, renkler gibi basit şeyleri öğren derslerin başlayana kadar, gerisini öğretmen getirecek.

Sıfırdan başlatacak, alfabeye ve okuma/yazma kurallarına (seslerin yazılışı) hazırlık yapacak sonra epey uzun bir süre sadece etre ve avoir fiilleriyle yapacağın basit ifadelere çalışacaksın. İşler 2. aydan sonra zorlaşacak, present + passe + imparfait zamanlarında biraz vakit kaybedeceksin. Sonrasında futur - plus que parfait - subjonctif - conditionnel - gerondif derken biraz fazla tekrar yapman gerekecek. Fransızca'da en çok zorlayan düzensiz fiiller ve pronoms konuları. Pronoms kısmı sadece tekrarlarla refleks haline geliyor 1 ay içinde ama düzensiz fiiller ve fiil istisnaları için ciddi anlamda çalışma yapman gerekecek.

3. aydan itibaren yapabiliyorsan Fransa'ya gidip gel turistik amaçlı, sadece present ve futur anterieur ile zar zor cümle kurabilecek durumdayken bile zorlayıp birileriyle konuşmaya çalışmak çok faydalı. Yapabiliyorsan kesinlikle yap.

Görsel kabiliyetin yüksekse karmaşık yazılıp çoğu okunmayan sesli harfli kelimelerden korkmana gerek yok. Bol bol cümle kur, her hafta 50 civarı cümle ödevi yap, 2-3 hatta 4 farklı kuralı kullanabilecek duruma geldiğinde hata yapmadan karmaşık ifadeler için çalış. Benim gibi akademik makale yazma denemeleri yapabilirsin, mesela ben 6. ayda "Almanlar Neden Hitler'i Destekledi" konulu 5-6 sayfalık bir makale yazmıştım. Tabii sonrasında da sık sık bunu yaptım, kontrol ettirdim, hatalarımı hemen düzelttim kontrollerin ardından ve bu hatalar tüm sayfada 1-2 taneye düşene kadar el alışkanlığım olsun diye bir sürü makale yazdım. 3 defterde nereden baksan 3-4 bin tane karmaşık cümle ve 10 civarı makale yazdım öğrenme sürecinde. Sende de işe yarayabilir.

Fransızca'da asıl sorun dinleme ve anlama kısmı, inanılmaz zor. İspanyolca için çok zor diyordum ama Fransızca'daki telaffuz farkları, istisnalar ve liyazonlar nedeniyle konuşulanları "gerçekten" anlamaya başlamak için 1.5-2 yıl kadar ciddi bir çalışma yapmak lazım.

Birebir ders almaya gideceğin kurumdaki öğretmen kendi kaynaklarını sana söyler. Başka şeyle şimdilik pek uğraşma. Alfabe, sayılar, renkler gibi basit şeyleri öğren derslerin başlayana kadar, gerisini öğretmen getirecek.

Sıfırdan başlatacak, alfabeye ve okuma/yazma kurallarına (seslerin yazılışı) hazırlık yapacak sonra epey uzun bir süre sadece etre ve avoir fiilleriyle yapacağın basit ifadelere çalışacaksın. İşler 2. aydan sonra zorlaşacak, present + passe + imparfait zamanlarında biraz vakit kaybedeceksin. Sonrasında futur - plus que parfait - subjonctif - conditionnel - gerondif derken biraz fazla tekrar yapman gerekecek. Fransızca'da en çok zorlayan düzensiz fiiller ve pronoms konuları. Pronoms kısmı sadece tekrarlarla refleks haline geliyor 1 ay içinde ama düzensiz fiiller ve fiil istisnaları için ciddi anlamda çalışma yapman gerekecek.

3. aydan itibaren yapabiliyorsan Fransa'ya gidip gel turistik amaçlı, sadece present ve futur anterieur ile zar zor cümle kurabilecek durumdayken bile zorlayıp birileriyle konuşmaya çalışmak çok faydalı. Yapabiliyorsan kesinlikle yap.
Şimdilik kendi çapımda a1 düzeyde kendim çalışmaya başladım. örneğin ; Birisiyle selamlaşma ,tanışma ,rica etme gibi basit seviyeleri hem yazarak hem sesli okuyarak başladım. İyi ve deneyimli bir öğretmen bulana kadar böyle devam edeceğim. Ayrıca Online kursta aldım oradan da destek alacağım. Şimdilik bana kalırsa güzel başladım. Başka fikir ve önerileriniz varsa beklerim.

Nasıl öğrenebileceğin hakkında pek bir fikrim yok, dil okulları vs. var ama emin ol oraya gittiğin zaman konuşarak, dinleyerek, çok rahat bir şekil de hakim olacaksındır dile. İlk başlarda zorlanabilirsin tabi çünkü gerçekten karmaşık bir dil. Şimdiden bol şans.

Bir abim bana bununla ilgili anısını anlatmıştı. Kendi kendine aylarca uğraşmış. Sonrasında bir hocayla görüşmüş. Hoca belli aralıklarla buluşup 1 saat sadece öğrenmeye çalıştığı dili konuşmasını istemiş. Hoca ne kadar konuşsa da o konuşamıyormuş. Birkaç hafta geçmiş. Sonra bir anda kendisi de akıcı şekilde konuşmaya başlamış.

Nasıl öğrenebileceğin hakkında pek bir fikrim yok, dil okulları vs. var ama emin ol oraya gittiğin zaman konuşarak, dinleyerek, çok rahat bir şekil de hakim olacaksındır dile. İlk başlarda zorlanabilirsin tabi çünkü gerçekten karmaşık bir dil. Şimdiden bol şans.
Dil okullarını araştıracağım! Evet Fransızca zor bir dil ama gerçekten çalışınca çok hoşuma gidiyor. Hem istekliyim ve zevk alıyorum. Fransa'yı ve Fransızcayı seviyorum.
Bir abim bana bununla ilgili anısını anlatmıştı. Kendi kendine aylarca uğraşmış. Sonrasında bir hocayla görüşmüş. Hoca belli aralıklarla buluşup 1 saat sadece öğrenmeye çalıştığı dili konuşmasını istemiş. Hoca ne kadar konuşsa da o konuşamıyormuş. Birkaç hafta geçmiş. Sonra bir anda kendisi de akıcı şekilde konuşmaya başlamış.
Keşke bir kaç haftada öğrenebilsem ama bu aylar belki yıllar sürebiliyor. Zamanım var ve ben ana dilim gibi konuşmak istiyorum.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı