FreeBSD write permission vermek

furkansavci

Decapat
Merhabalar, iyi forumlar.

Linux tabanlı, açık kaynaklı işletim sistemlerine uzaktan bile bakmamıştım daha önce. Bir gün denk geldiğim ve merak ettiğim bir ipin ucu beni çok derin yerlere sürükledi. Google Cloud hizmetini ve 300$ Free creditini gördükten sonra neler yapabileceğimi denedim. Aslında mantık basitti; bir Windows işletim sistemi kur, rpc ile bağlan, VirtualBox uygulamasını yükle ve FreeBSD'yi kur. Böylelikle kendimi deneyebileceğim bir server kurma tecrübesi yaşayacaktım. Aklıma ilk gelen oyun yakından bildiğiniz Metin2 oldu. Saatlerce sorunlarla hatalarla uğraşık 40 saat uykusuz kaldıktan sonra en ağır hatayı çözdüm ve başardım. Windows'u işin içine katmadan FreeBSD'yi kurmuş ve başlatmıştım. Root profilimle başarıyla giriş yapmış ve elimde tüm yetkiyi barındırıyordum, artık geriye kalan tek şey dosyaları FTP yardımıyla aktarmaktı... Aktaramadım.

FTP ile bağlanmaya çalıştığım zaman dosyaları görebildiğimi, hepsini açabildiğimi ama kesinlikle ekleme ve çıkarma yapamadığımı fark ettim. Ve en can alıcı nokta dosya ekleme yapamamaktı. Yabancı forumlarda, videolu kaynaklarda köpek gibi araştırsam da benim zeka seviyeme düşen bir kaynak bulamadım.

Soru şu;

Bir root useri var ve bu usere X diyelim. Ben X e kesinlikle password koyamıyorum ve FTP ile bağlanırken X i kullanamıyorum haliyle. Çünkü benden şifre istiyor ama bende şifre yok.
Bir user daha var bu userde y olsun. Y, FTP ile sorunsuz bağlanıyor çünkü bir Pw'si var. Ama onun da yetkisi yok... Ve bu kodlama dilinden de çok anlamadığım özellikle işletim sistemine aşırı uzak olduğum için bu sorunu çözemedim ve pes ettim. Araştırmaktan ziyade araştırmanın bana gelmesini bekledim.

Siz değerli Technopat kullanıcılarından naçhizane isteğim, el birliğiyle bu işe "en basitinden" bir çözüm bulalım.

Şimdiden teşekkür ediyorum, esen kalın.

Yeni konular

Geri
Yukarı