FreeDOS format atarken "EFI USB device has been blocked by the current Security policy" hatası

Screwy791

Femtopat
Selamlar,
Arkadaşlar Casper'dan G900 marka cihazdan sipariş ettim bugün geldi ama format atamadım bir türlü. BIOS'ta farklı, tüm ayarlar yok.

Format için hazırladığım USB'yi taktim F12 ile USB'yi seçtim aşağıdaki hatayi aldım.

EFI USB device has been blocked by the current Security policy.

Boyle bir şeyler yaziyordu. Sonra yeniden baslattim ama bu seferde USB'yi gormedi.

Benim ne yapmam lazım bu cihaza Windows 10 kurmak icin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Videoyu baştan sonra izleyin. Karşılaştığınız hatanın çözümü videoda var.

4. dakikadan sonra Security Boot hatasının çözümü başlıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoyu baştan sonra izleyin. Karşılaştığınız hatanın çözümü videoda var.

4. dakikadan sonra Security Boot hatasının çözümü başlıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Merhabalar,
Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Her ne kadar ben kuralları bilmeyerek farklı kaynaklı bir siteden görseli konuya eklemiş olsam da, keşke sizde resimlere bir kere baksaydınız. Bu arada kural ihlali yaptığım içinde özür dilerim.
Her neyse;
Konunun devamında aldığım hatadan sonra bilgisayarımın bir daha USB'yi görmediğini dile getirdim. Sonrasında attığınız videoyu ortalama 3-4 defa izlediğim için, BIOS ayarlarımın videoda ki ayarlardan çok farklı olduğunu görmeniz için görsel ekledim.
Konu başlığında yapılan değişiklik benim asıl sorunum değil. Benim asıl sorunum BIOS ekranımda ayarlarımın çok az ve videodakilerden çok farklı olması. Öncelikle bunu dikkate almanızı rica edeceğim.
Sorunumu tekrar anlatmam gerekirse;
Casper'ın internet üzerinden Excalibur G900 ürününden sipariş ettim. Ürün bugün elime geçti fakat bir türlü Windows kuramadım. Ürün FreeDOS olarak geldi. Her zaman yaptığım gibi UEFI veya normal olarak USB diski hazırladım. İlk taktığımda USB'yi gördü fakat "EFI USB devıce has been blocked" benzeri uzun bir hata verdi sonra cihaz yeniden başlattı kendini. Sonrasında USB'yi bir daha görmemeye başladı. Sizin de mesajınızda yer alan videoyu ortalama 3-4 defa izledim fakat BIOS ayarlarım videodaki ayarlardan çok daha farklı.
F12'ye bastığımda aşağıdaki ekran geliyor.

F12 Boot Ekranı.jpg

BIOS ayarları da çok farklı birçok ayar gözükmüyor.

Dosya Ekleri

• 20200709_155114.jpg
    20200709_155114.jpg
    1,5 MB · Görüntüleme: 666
  • Bios Ekranı Görsel 2 (1).jpg
    Bios Ekranı Görsel 2 (1).jpg
    1,1 MB · Görüntüleme: 621
  • Bios Ekranı Görsel 2 (2).jpg
    Bios Ekranı Görsel 2 (2).jpg
    1,4 MB · Görüntüleme: 473
  • Bios Ekranı Görsel 3.jpg
    Bios Ekranı Görsel 3.jpg
    1,2 MB · Görüntüleme: 478
  • Bios Ekranı Görsel 4.jpg
    Bios Ekranı Görsel 4.jpg
    1,3 MB · Görüntüleme: 494
  • Bios Ekranı Görsel 5.jpg
    Bios Ekranı Görsel 5.jpg
    1,2 MB · Görüntüleme: 477
  • Bios Ekranı Görsel 6.jpg
    Bios Ekranı Görsel 6.jpg
    1,1 MB · Görüntüleme: 531
Son düzenleyen: Moderatör:
Resimleri görmem için açılması gerekiyor.

• BIOS ayarlarını varsayılan ayarlara getir. F9 ayarları sıfırlar.
  • Varsa UEFI kurulum için gereken ayarları yap ve kaydedip çık. F10 kaydedip çıkmanı sağlar.
  • USB belleği seçerek tekrar Windows 10'u kurmaya çalış.

Son düzenleme:

• Varsa UEFI kurulum için gereken ayarları yap ve kaydedip çık. F10 kaydedip çıkmanı sağlar.

Hocam resimleri yükledim bir üst mesajımda var resimler. BIOS'ta yapabileceğim ayar yok. Hepsi gri renkte. Dediklerinizi öğlen 12'den beri defalarca yaptım zaten.

Merhaba, aynı sorunu benzer Excalibur G770 bilgisayarda yaşadım. Çok küçük bir ayrıntı var. Önce Açma kapama tuşundan bilgisayarı tamamen kapat. Hatta şarj adaptörünü çıkar. (kurulum başlayınca takmayı unutma yarıda kalmasın) Tekrar açarken F2 tuşuna kısa kısa bas ve doğrudan BIOS'a gir. Buraya kadar yazdıklarım sorunu çözüyor olacak zaten. Senin 5. resimde söylediğin gri pasif alanlar için Security menüsündeyken, en baştaki beyaz yazı üzerinde ENTER tuşuna bas ve disable seçeneğini seç. Gri yazılarla işin yok. F10 tuşu ile kaydet çık. Rufus'la yazdığın Windows 10 flash belleğini labtopun sol tarafındaki USB porta tak, sağda bende de görmüyor. Bu kadar. Bilgisayar açılırken F12 tuşuna kısa kısa bas ve Boot Menü çıkınca Flash belleğin görünecek onu seç ve entere bas. Kurulum başlıyor olacak. Kolay gelsin. Sorun labtopu tamamen kapatmadığımız için Security'i disable yapsak bile ayarın kayıt olmayıp kendiliğinden enable olmasıymış. Çözümünü forumda yazmışlar. Başka hiçbir labtopta bu sorunu yaşamadım. Casper ömür törpüsü :) Ama kurulduktan sonra da uçuyor, özellikle grafikçi arkadaşlara tavsiye edilir bu laptop.

Son düzenleme:

Hocam hangisini kapatacağım?

Dosya Ekleri

• 20211222_162818.jpg
    20211222_162818.jpg
    156,8 KB · Görüntüleme: 406

Geri
Yukarı