Freelancer vergisi nasıl ve nereden ödenir?

selimrcanli

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Huawei Matepad D16
Xbox Series S
Meslek
Elektrikçi
Bir Freelance sitesine kayıt oldum ve Türkçe - İngilizce / İngilizce - Türkçe çeviriler yapmaya başladım. Okuduğuma göre serbest meslek makbuzu gibi bir şey kesmek gerekiyormuş. Bunun bedeli yüzdelik olarak kaçtır? Ayrıca kısıtlamalardan dolayı vergi dairesine gidemediğim için daha sonra yapsam sorun olur mu?

Tek seferlikse ödemeniz gerekmiyor, düzenli yapacaksanız ki sanırım öyle, evet başınızı ağrıtır üstelik ne zaman vergi ödemeye başlarsanız geriye dönük olanları da mutlaka bildirin. Yoksa 3 4 yıl sonra karşınıza çıkacaktır ve ağır cezalarla karşı karşıya kalırsınız 5 10 TL'lik bir vergi bile olsa. Sorduğunuz soruya direk cevap verirdim ama yanlış veya eksik olabilir, ayrıca bazı alternatifleri de var. Sizin gibi çalışan en az 10 yıllık profesyonellerden bilgi almak daha iyi olur. Hem uzun vadede başınız ağrımaz o yüzden başka bir şey söylemeyeyim, şu linkteki arkadaş öyle birisi gibi görünüyor. Freelancer (Bağımsız) Çalışanların Yasal Sorumlulukları | Doğucan Güler.

Tek seferlikse ödemeniz gerekmiyor, düzenli yapacaksanız ki sanırım öyle, evet başınızı ağrıtır üstelik ne zaman vergi ödemeye başlarsanız geriye dönük olanları da mutlaka bildirin. Yoksa 3 4 yıl sonra karşınıza çıkacaktır ve ağır cezalarla karşı karşıya kalırsınız 5 10 TL'lik bir vergi bile olsa. Sorduğunuz soruya direk cevap verirdim ama yanlış veya eksik olabilir, ayrıca bazı alternatifleri de var. Sizin gibi çalışan en az 10 yıllık profesyonellerden bilgi almak daha iyi olur. Hem uzun vadede başınız ağrımaz o yüzden başka bir şey söylemeyeyim, şu linkteki arkadaş öyle birisi gibi görünüyor. Freelancer (Bağımsız) Çalışanların Yasal Sorumlulukları | Doğucan Güler.
Yanıtınız için teşekkür ederim, 18 yaş altı olmamın bir sakıncası var mıdır o konu hakkında bir şey biliyor musunuz? Üye olduğum site Upwork bu arada.

Bir freelance sitesine kayıt oldum ve Türkçe - İngilizce / İngilizce - Türkçe çeviriler yapmaya başladım. Okuduğuma göre serbest meslek makbuzu gibi bir şey kesmek gerekiyormuş. Bunun bedeli yüzdelik olarak kaçtır? Ayrıca kısıtlamalardan dolayı vergi dairesine gidemediğim için daha sonra yapsam sorun olur mu?

Hocam tek seferlik veya az olan işlemlerde vergi gerekmiyor bildiğim kadarıyla, vergi için bu işi mesleğiniz gibi sürekli yapmanız gerekiyor, danışma hatları var vergi dairesinin oradan detaylı ve doğru bilgi alabilirsiniz.

Hocam tek seferlik veya az olan işlemlerde vergi gerekmiyor bildiğim kadarıyla, vergi için bu işi mesleğiniz gibi sürekli yapmanız gerekiyor, danışma hatları var vergi dairesinin oradan detaylı ve doğru bilgi alabilirsiniz.
Ya mesela 4 - 5 tane iş var fiyatlari 5 - 15$ arası değişiyor. Ben 18 yaşının altında olduğumdan dolayı şuanlık harçlık çıkarmak için yapmak istiyorum, ileride ne olur bilemem ama birkaç küçük işten dolayı başım yansın istemem.

Ya mesela 4 - 5 tane iş var fiyatlari 5 - 15$ arası değişiyor. Ben 18 yaşının altında olduğumdan dolayı şu anlık harçlık çıkarmak için yapmak istiyorum, ileride ne olur bilemem ama birkaç küçük işten dolayı başım yansın istemem.

Hocam ufak kazançlardan sorun çıkacağını sanmam, ve zaten vergi öyle gidip elle verilmiyor bir muhasebeci tutmanız lazım vermeniz gerekince.

Hocam ufak kazançlardan sorun çıkacağını sanmam, ve zaten vergi öyle gidip elle verilmiyor bir muhasebeci tutmanız lazım vermeniz gerekince.
Alakasi yok, yeni alınan kararlardan haberin yok galiba. 25 kuruş kazansan dahi vergi vermekle yükümlüsun. Maalesef en az şahıs şirketi isteniyor. Oyle elle verilemiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı