Rehber Freenom'dan Domain Alma

arda662

Kilopat
Makaleler
6
Yer
Mersin
Freenom'dan nasıl domain alınır birçoğunuzun kafasını karıştırıyordur diye tahmin ediyorum. Detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağım, başlayalım.

İlk önce Freenom'un kendi sitesine giriyoruz. Bizi şu şekilde bir ekran karşılayacak.

freenom1.png

Sonrasında "Yeni ÜCRETSİZ etki alanı bul" yazan kutucuğa istediğimiz domaini sonundaki uzantı ile beraber yazıyoruz. Bir dönem uzantı yazmadan almaya çalışıldığında vermiyordu diye hatırlıyorum.

freenom2.png

Sonrasında "Uygunluğu Kontrol Et" butonuna basıp bekliyoruz. Sonrasında ise bizi şu sayfa karşılıyor.

freenom3.png

Herhangi bir şekilde seçim yapmadım yalnız bu kısıma dikkat çekerim. İstediğiniz uzantı ile yazınca bu şekilde otomatik sepete ekliyor. Sonrasında ise "Öde" butonuna basıyoruz. Ardından aşağıdaki gibi bir sayfa ile karşılaşıyoruz.

freenom4.png

"Continue" yani devam et butonuna basıyoruz. Sonrasında ise ödeme sayfasına geliyoruz. Merak etmeyin herhangi bir şekilde kart bilgisi istemiyor ücretsiz alan adlarında. Sadece aşağıdaki gibi kayıt olmamızı istiyor bizden.

freenom5.png

Kayıt işlemini gerçekleştirdikten sonra aşağıdaki görseldeki gibi bizden e-postamıza gelen maildeki doğrulama linkine tıklamamızı istiyor.

freenom6.png

Linke tıkladığımızda bizi doğruca posta kodunun telefon numarasının istendiği sayfaya atıyor. Burada bir parantez açmak istiyorum, herhangi bir şekilde reel bilgilerinizi girmek zorunda değilsiniz esasında (Sitenin politikalarından bağımsız bir şekilde söylüyorum bunu). Burayı kendinize göre dolduracaksınız. Ve bu şekilde alan adınıza kavuşmuş olacaksınız. Peki domainimi nerede göreceğim derseniz o da sitenin sağ üst kısmındaki (alta görsel ekledim) "Services" içindeki "My Domains" kısmında bulunuyor. Eğer sizde bahsettiğim kısımlar yoksa giriş yapınız.

freenom8.png
freenom9.png

Her şeye uygun değil diyor. Bilginiz var mı?
Rehberde anlattığım gibi sonuna uzantıyı (.tk, .ml gibi) ekleyip almayı denerseniz sorununuz çözülecektir.
Şu profil resmini kaldırabilir misin cidden sinir oldum neden anlamdım ama.
Sizi mi kıracağım. 😃
Sonra da suresi bitince uygunsuz sitelere yonlendirsin.
Link basina https yerine http koyarsan suresi bitince guzel guzel yonlendiriyor.
Benim bu konuda kotu bir tecrubem var. Dostum domain almak icin guvenmemek lazim bu sitelere.
Bu rehberde süresi bitince hangi sitelere yönlendirir onun muhakemesini yapmıyorum dikkat ederseniz. Almak isteyen ama çeşitli hata alan/alacak arkadaşlara yardımcı olması amacıyla hazırladım burayı.

Yeni konular

Geri
Yukarı