Futbol Maçlarında Pas Vermeyenler

Yer
Mersin
Selam, maçlarda genel bir sorun olan bir konudan bahsetmek istiyorum. Bu şeyi her maçta yaşıyorum. Mesela halı saha maçındayız sürekli herkes kendisi gol atma peşine düşüyor. Kaleciden aldıkları topla herkesi çalımlamaya çalışıp kendi başına atmaya çalışıyorlar. Tabii her 10 atağın 9'unda topu kaptırıyorlar. Kendim 10 numara pozisyonunda oynamayı çok seviyorum. Atağı yönlendirmek, asistler yapmak, oyun kurucu olmak. Paslarım da gerçekten iyidir bir anda birçok kişiyi oyundan düşürebiliyorum. Alıp kendim gideyim gibi bir düşüncem de yok. Ayağıma top geldiğinde boş alandaki arkadaşıma yolluyorum direk, ver kaça giriyorum ama çoğu sefer karşılık alamıyorum maalesef. Tamam çalım atmayalım demiyorum ama her atakta bunu yapmak zorunda değiliz. Futbol basit oynamak lazım. Arkadaşlarıma bunu bir türlü anlatamıyorum, hep bencil oynuyorlar. Açısı olmasa bile boştaki oyuncuya pas vermek yerine şut çekmeyi tercih ediyorlar. Haliyle çok sinirleniyorum ben de. Oyundan kopuyorum böyle olunca da. Futbolu basit oynamamız gerektiğini nasıl anlatabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Anlatamazsınız. Daha büyük bir sahada oynayın. O zaman mecbur pas atmak zorunda kalacaklar. Ama oyuncuların eğilimleri dediğiniz gibiyse o iş her türlü çok zor olur.

Üniversitedeyken çok güzel bir takımımız vardı. Takımda çalım atabilen veya ''süper'' oynayan kimse de yoktu. O yüzden kimse kahraman olma veya yıldızlaşma havasına girmediği için çok güzel takım oyunu oynardık. Takımın oyun kurucusu da sizin gibi bendim. Topu kapan hemen bana atardı, oyunu ona göre yönlendirirdim. Man. City gibi pas yapardık, hey gidi günler.

Ama halı sahada işler genelde sizin dediğiniz gibi olur. Ona göre oynayan veya oynayabilecek arkadaşlarınız ile farklı bir takım kurmayı deneyebilirsiniz.

O kişilere bencil oyuncu denir işte. Kendine oynayan, arkadaşlarını oyundan düşüren kişilerdir. Ben bal liginde, amatör liglerde vs.. bir çok külüpde oynadım. Maçtan önce konuşucaksınız bunu paslı oynanması gerektiğini hep bana hep bana olmaz olayını aksi takdirde farklı bir takım kurucaksınız bencil oynayanları eleyip, paslı oynayan kişileri toplayarak başka türlü çözülmez. İyi bilirim.

Nefret ediyorum öylelerinden. Hiç pas atmayıp topu kaptırır, ''Abi neredesiniz ya adamlar 10 kişi dalıyor.'' der. Sen iki çalım atiyim dersin ve ya herhangi bir top kaybı yapınca kendileri Lionel Messi edasıyla, ''Bir de bana diyorsun yhaaa'' derler.

Nefret ediyorum öylelerinden. Hiç pas atmayıp topu kaptırır, ''Abi neredesiniz ya adamlar 10 kişi dalıyor.'' der. Sen iki çalım atiyim dersin ve ya herhangi bir top kaybı yapınca kendileri Lionel Messi edasıyla, ''Bir de bana diyorsun yhaaa'' derler.
Bunu sürekli yaşıyorum işte. :) Her atakta kendileri gidip kaptırırlar ben de kendi halimce bir şeyler yapmaya çalışıp kaptırdığında ''olum pas versene'' derler. Paslı oynamayı gerçekten çok seviyorum. Bilmiyorum, asist yapmak gol atmaktan daha güzel geliyor bana.

Lisedeyken çocuk, kaleciden ceza sahasında topu alıp karşı kaleye kadar çalım yapmaya çalışarak gitmeye çalışırdı. Ne takım oyunu, ne pas, ne mevki alma hiçbir şey yok. Herkes her yerde, her topa müdahale ediyordu.

Neyse ki şu an öyle tiplerle oynamıyoruz. Bu gibi sporlar, takım oyunu yaptıkça daha çok zevk verir. İnsanlar sahada tek başına olmadıklarını anlamalı.

Selam, maçlarda genel bir sorun olan bir konudan bahsetmek istiyorum. Bu şeyi her maçta yaşıyorum. Mesela halı saha maçındayız sürekli herkes kendisi gol atma peşine düşüyor. Kaleciden aldıkları topla herkesi çalımlamaya çalışıp kendi başına atmaya çalışıyorlar. Tabii her 10 atağın 9'unda topu kaptırıyorlar. Kendim 10 numara pozisyonunda oynamayı çok seviyorum. Atağı yönlendirmek, asistler yapmak, oyun kurucu olmak. Paslarım da gerçekten iyidir bir anda birçok kişiyi oyundan düşürebiliyorum. Alıp kendim gideyim gibi bir düşüncem de yok. Ayağıma top geldiğinde boş alandaki arkadaşıma yolluyorum direk, ver kaça giriyorum ama çoğu sefer karşılık alamıyorum maalesef. Tamam çalım atmayalım demiyorum ama her atakta bunu yapmak zorunda değiliz. Futbol basit oynamak lazım. Arkadaşlarıma bunu bir türlü anlatamıyorum, hep bencil oynuyorlar. Açısı olmasa bile boştaki oyuncuya pas vermek yerine şut çekmeyi tercih ediyorlar. Haliyle çok sinirleniyorum ben de. Oyundan kopuyorum böyle olunca da. Futbolu basit oynamamız gerektiğini nasıl anlatabilirim?

Bu konuda size verilebilecek tek tavsiye arkadaşlarınızı değiştirin bence. :) En azından beraber halı sahaya gittiğiniz arkadaşlarınızı değiştirin. Sonuçta eğlence için yapılan bir şey ve karşınızdaki kişi de ancak böyle eğlendiğini söyleyebilir. Bırakın onlar keyif aldığı tarzda oynasınlar siz de başkalarıyla kendi sevdiğiniz tarzda oynayın.

İzmir Altay kulübüne gidiyorum. Gerçekten bizim ora da bile var. Ben ofansif orta sahada oynuyorum genellikle yani sizle aynıyız ama bazen sol tarafa da geçtiğim oluyor duruma göre. Soldan topu alıp gittiğimde içerideki adamıma pas veriyorum bana geri gelse orta açacağım uzun olan adamımız belki de gol atacak ama kendisi attığım topu direk sahte vuruş göstererek vuruyor tabii ki sonuç ne top defanstan kornere çıkıyor. Bu durumlardan sıkılmaya başladığım için bazenleri sol bek oynadığım bile oluyor duruma bağlı olarak. Kesinlikle iğrenç bir durum. Bazen kendimde yapmıyor değilim. Örneğin takım arkadaşlarım 4-5 gol attılar ben de katkı da bulunmak istiyorum. Yalnız halı sahadan büyük bir yerde onu yapamazlar :D Çünkü büyük saha da insan o kadar çalım atıp yorulmak istemiyor bizzat kendim yaşadım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı