Futbolda Nasıl İyi Defans Olunur?

_emre33

Hectopat
Daha fazla  
Yarın okulda turnuva maçı var. 170 boyunda 70 kiloyum. Mevkim defans. Defansın ortasında oynuyorum. Çok hızlı koşamıyorum. Toptan filan da korkmam. Kademe için veya başka şeyler için bilgi verebilirsiniz.

Çok fazla yıkılmamaya çalış. Eğer senden hızlı oyuncu varsa rakip takımda, topu çok fazla kapmaya çalışma. Önünde dur ve mesafesini, seçeneklerini daralt. Yorulmadan ve bırakmadan süreyi tamamlarsan da yeter bu dediklerim zaten. Senden de çok üst düzey bir performans beklediklerini de sanmıyorum zaten. Bu dediklerimi temel olarak uygulamaya çalışırsan senin için iyi olur.

İleriye açılma. Kalıbını kesin kullan. Faul yapmamaya özen göster ama. Adama sağlam bas. Toptan korkmuyorsun zaten. Bazı durumlarda topun önüne atıl.

Senden hızlı olanlar senin yanındayken ayağını uzat. Top ileri gider. Önüne gelen topa, pas verecek arkadaşın var ise pas ver, yok ise direk kaleye vur. Üçümüzün dediklerini yaparsan maçlarda oynar ve takımda saygı görürsün.

Bende defansım öncelikle çalım yemekten falan o kadar korkma yoksa adam üstüne gelir geldikçe adama orta fırsatı verirsin ama her topa da dalma dalmadan önce bir bak etrafına rakip takımın oyuncularını takım arkadaşlarınla markajla sonra adama iki üç tane fake at ki çalım yeme adam topu biraz ayağından açtığı anda dal gitsin hiç faul yaparım falan korkma , duran toplarda dikkatli ol ters bir kafa vuruşuyla topu kendi ağlarına yollayabilirsin, kalecinin önünü kesme ve kalıbını sonuna kadar kullan en kötü şey defansta az adamla yakalanmak hele ki yavaşsan %80 gol oluyor öyle pozisyonlar bu yüzden koşu çalışması yapabilirsin adamlar seni az adamla yakaladığında hızlı bir şekilde pozisyonunu alırsan pozisyonu kurtarma şansın artar, topun önüne atla evet ama kollarının kapalı olmasına çok özen göster aksi durumda elle müdahale yapabilirsin diğer arkadaşlarınla iyi anlaş vücut diliniz gelişsin, top sende olduğu zaman yakınında arkadaşın yoksa vur topa nereye giderse gitsin. Bunlar temelinde özen gösterilmesi gereken detaylar ama şunu yapamıyorum bir türlü gibi bir şeye takılma zamanla onları geliştirirsin zaten senden profesyonel bir futbolcu gibi oynamanı istemezler kafanı fazla yorma oyunun tadını çıkar. (y)

FM tarzında oyunlar oynaman lazım. En azından hakkını vererek, her şeyi ellerinle yaparak, tek tek uğraşarak oynaman lazım. Bir defans oyuncususun olmazsa olmazları şu şekilde sıralanır: Güç, soğukkanlılık, kararlılık, takım oyunu, çeviklik, top kapma, markaj, zıplama ve kafa vurma gibi özellikler defans oyuncusu için önemlidir. Gördüğün üzere bazıları mentalite üzerine yani soğukkanlı olmak sana bağlı. Güçlü olmak için çalışırsın, yemek yersin fakat soğukkanlı olmak için kendini eğitmen gerekir. Bu özelliklerini geliştirmeye çalış. Nerede oynuyorsun bilmiyorum, salt stoper misin? Durdurucu stoper misin? Bek olarak mı oynuyorsun bilmiyorum ama çevikliği az olan bir stoper çok rahat çalımlanır o yüzden güç ile çevikliğini doğru orantıda arttırmaya özen göster. Bacak ve bel kaslarını her gün sabah ve akşam açma - germe yaparak esnet, uzat. Koşuya çık hantal olma, hantal olursan bacağını atamazsın, top kapamazsın. Umarım bilgiler faydalı olur.

Refleks ve fizik geliştirerek. Adamın ne yapacağını önceden tahmin etmeye çalışmak yerine hareketlerine yetişirsen(anında karşılık verirsen) %90 mücadeleyi alırsın. Tecrübeyle sabit.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı