Futbolla ilgimi alakamı keseceğim

Zatı Muhterem

Hectopat
Daha fazla  
24 yaşına giriyorum. 9 yaşından itibaren futbolu takip ederim. Dönüp baktığımda bana hiçbir şey kazandırmadı. Aksine zamanımı çaldı, umutlarımı hayallerimi suya düşürdü defalarca tuttuğum takım. İnsan büyüdükçe daha iyi anlıyor gelir adaletsizliğini. Sen üniversiteden mezun oluyorsun normal bir memurluk için yıllarca Kpss'ye giriyorsun. Alakasız bir sürü bilgiyi kafana alıyorsun. Uykundan vaktinden fedakarlık yapıyorsun. Sonucunda tüm ömür boyu çalışarak bir ev bir araba anca yapabiliyorsun (eskide kaldı gerçi şuanda o da yapılmaz).

Ama bizim Türk topçuların çoğunluğu eğitim seviyesi, entelektüellik açısından çok da iyi değil. Topa vurdukları için milyon kazanıyorlar. Sen niye olmadın diyeceklere, benim ailem yaz tatillerini sadece anasının babasının memleketinde kalarak değerlendirdi. Hiç bir zaman bir spor okulunda kendimi denemedim. En azından voleybolcu falan olabilirdim 1.82 boy çok kısa değil.

Neyse bugün haberlere göz atarken bir Türk futbolcu sözleşme yenileyecekmiş. 3 büyük kulüpten birisi yıllık 20 milyon TL maaş verecekmiş. Bizi bırak Boğaziçi işletmeden dereceyle mezun bir CEO bile en azından 10 yıl çalışacak da belki o miktarda birikim yapacak. O kadar bol kazanç bulan topçu genelde eriyip bitiriyor futbolu bırakınca da sıfırı tüketip televizyon kanallarında yorumcu olarak çıkıyor. Bari kazandığını iyi değerlendirecek kadar hayat vizyonu olur insanda. Kimi inşaat sektörüne giriyor kimi kripto paraya.

Kulüp yöneticilerinin başkanların da halen bu teknoloji çağında gelecek sezon planlamasını sezon başlayınca acele şekilde yapıyor. Futbolcuya 20 milyon maaş vereceğine o paranın çeyreği ile çok iyi profesyonel personel ile scout faaliyeti de yaparsın gelecek sezonu da planlarsın.
Ama yok arkadaş illa yumurta kapıya gelince iş yapılmalı.

Şuanki hayatın şartları, geçim sıkıntısı, gelecek kaygısı yemin ederim beni soğuttu. Seneye tamamen futboldan kopmuş şekilde hayatıma devam edeceğim. Kuzenim Fransa'da yaşıyordu. O kadar ağır Fenerbahçeli idi ki, yenilgi sonrası kimseyle konuşmak istemezdi üzülürdü. Sonra yaşı 23 24'e gelince aniden soğudu. Şimdi umurunda bile değil futbol. Bu adam Fransa'da bunu yapıyor biz Türkiye'de en zor levelde yaşamda halen futbol ile kendimizi kandırıyoruz.

Futbolla ilgilenmeyi 13 yaşımda bıraktım zaman kaybı olduğuna karar vermiştim.

Tr futbolu kısır döngüde her zaman.

Taraftara coşku ver şampiyonlar ligine gir 0 puanla gruptan çıkama.

Taraftara coşku ver iyi bir forvet alacaz diye git bir tane zenci al.

Taraftara coşku ver milli takım Avrupa kupasını kazanacak diye. Çıktığın 20 maçın sadece 4' ünü kazan. (Lucescu)

Futbolla ilgilenmeyi 13 yaşımda bıraktım zaman kaybı olduğuna karar vermiştim.

Tr futbolu kısır döngüde her zaman.

Taraftara coşku ver şampiyonlar ligine gir 0 puanla gruptan çıkama.

Taraftara coşku ver iyi bir forvet alacaz diye git bir tane zenci al.

Taraftara coşku ver milli takım Avrupa kupasını kazanacak diye. Çıktığın 20 maçın sadece 4' ünü kazan. (Lucescu)
Milyarlarca dolar/euro para akıtıp da 2000 yılından beri bir tane Uefa Kupası bile alamamak çok acı. Bu harcanan paraya en kötü bir kez Şampiyonlar Lİgi'nde final oynamalıydı 3 büyüklerden birisi.
Futbol = Zeka Geriliği
İngiltere Ligi'ni takip eden, izleyen insanı yine anlayışla karşılıyorum. Ama yıl olmuş 2022 halen Türkiye Süper Ligi izlemek eziyet.

24 yaşına giriyorum. 9 yaşından itibaren futbolu takip ederim. Dönüp baktığımda bana hiçbir şey kazandırmadı. Aksine zamanımı çaldı, umutlarımı hayallerimi suya düşürdü defalarca tuttuğum takım. İnsan büyüdükçe daha iyi anlıyor gelir adaletsizliğini. Sen üniversiteden mezun oluyorsun normal bir memurluk için yıllarca Kpss'ye giriyorsun. Alakasız bir sürü bilgiyi kafana alıyorsun. Uykundan vaktinden fedakarlık yapıyorsun. Sonucunda tüm ömür boyu çalışarak bir ev bir araba anca yapabiliyorsun (eskide kaldı gerçi şuanda o da yapılmaz).

Ama bizim Türk topçuların çoğunluğu eğitim seviyesi, entelektüellik açısından çok da iyi değil. Topa vurdukları için milyon kazanıyorlar. Sen niye olmadın diyeceklere, benim ailem yaz tatillerini sadece anasının babasının memleketinde kalarak değerlendirdi. Hiç bir zaman bir spor okulunda kendimi denemedim. En azından voleybolcu falan olabilirdim 1.82 boy çok kısa değil.

Neyse bugün haberlere göz atarken bir Türk futbolcu sözleşme yenileyecekmiş. 3 büyük kulüpten birisi yıllık 20 milyon TL maaş verecekmiş. Bizi bırak Boğaziçi işletmeden dereceyle mezun bir CEO bile en azından 10 yıl çalışacak da belki o miktarda birikim yapacak. O kadar bol kazanç bulan topçu genelde eriyip bitiriyor futbolu bırakınca da sıfırı tüketip televizyon kanallarında yorumcu olarak çıkıyor. Bari kazandığını iyi değerlendirecek kadar hayat vizyonu olur insanda. Kimi inşaat sektörüne giriyor kimi kripto paraya.

Kulüp yöneticilerinin başkanların da halen bu teknoloji çağında gelecek sezon planlamasını sezon başlayınca acele şekilde yapıyor. Futbolcuya 20 milyon maaş vereceğine o paranın çeyreği ile çok iyi profesyonel personel ile scout faaliyeti de yaparsın gelecek sezonu da planlarsın.

Şuanki hayatın şartları, geçim sıkıntısı, gelecek kaygısı yemin ederim beni soğuttu. Seneye tamamen futboldan kopmuş şekilde hayatıma devam edeceğim. Kuzenim Fransa'da yaşıyordu. O kadar ağır Fenerbahçeli idi ki, yenilgi sonrası kimseyle konuşmak istemezdi üzülürdü. Sonra yaşı 23 24'e gelince aniden soğudu. Şimdi umurunda bile değil futbol. Bu adam Fransa'da bunu yapıyor biz Türkiye'de en zor levelde yaşamda halen futbol ile kendimizi kandırıyoruz.
Türkiye Ligi zaten izlenmez hocam. İngiltere Ligi vs. yine bir nebze izlenebilir ama.

Sen futbol taraftarlığının sana ve kuzenine bir şey kazandırmadığından yakındın da zaten bunlar kimseye bir şey kazandırmaz. Sen koyun gibi ölümüne savunursun parayı cukkalayan sahada oynayan topçudur. Bunu iş olarak yapmayacaksan zaten taraftarlıkla kendini kandırıp vaktini heba etmemelisin.

24 yaşına giriyorum. 9 yaşından itibaren futbolu takip ederim. Dönüp baktığımda bana hiçbir şey kazandırmadı. Aksine zamanımı çaldı, umutlarımı hayallerimi suya düşürdü defalarca tuttuğum takım. İnsan büyüdükçe daha iyi anlıyor gelir adaletsizliğini. Sen üniversiteden mezun oluyorsun normal bir memurluk için yıllarca KPSS'ye giriyorsun. Alakasız bir sürü bilgiyi kafana alıyorsun. Uykundan vaktinden fedakarlık yapıyorsun. Sonucunda tüm ömür boyu çalışarak bir ev bir araba anca yapabiliyorsun (eskide kaldı gerçi şu anda o da yapılmaz).

Ama bizim Türk topçuların çoğunluğu eğitim seviyesi, entelektüellik açısından çok da iyi değil. Topa vurdukları için milyon kazanıyorlar. Sen niye olmadın diyeceklere, benim ailem yaz tatillerini sadece anasının babasının memleketinde kalarak değerlendirdi. Hiçbir zaman bir spor okulunda kendimi denemedim. En azından voleybolcu falan olabilirdim 1.82 boy çok kısa değil.

Şu anki hayatın şartları, geçim sıkıntısı, gelecek kaygısı yemin ederim beni soğuttu. Seneye tamamen futboldan kopmuş şekilde hayatıma devam edeceğim. Kuzenim Fransa'da yaşıyordu. O kadar ağır Fenerbahçe'li idi ki, yenilgi sonrası kimseyle konuşmak istemezdi üzülürdü. Sonra yaşı 23 24'e gelince aniden soğudu. Şimdi umurunda bile değil futbol. Bu adam Fransa'da bunu yapıyor biz Türkiye'de en zor levelde yaşamda halen futbol ile kendimizi kandırıyoruz.

Futbol ile alakam hiç olmadı olmuyucak da, çok uzun zaman once futbolun hayatıma hiçbir şey katmıyıcağını anladım ve şu an yüzüne bile bakmiyorum. İsteyen zevkinden eğlencesinden oynuyabilir ama tamamen zaman kaybı.

Şu dünyada tek işimiz inanıyorsak ibadet etmek inanmıyorsak ona göre yaşamak mı? İnsanların kendilerine hoş gelen şeylerle eğlenmesi gayet normal müzikte olmasın o zaman bana yıllardır kelime haznem dışında sosyal hayatımda hiçbir faydası olmadı kendine belli bir sınır koyabiliyorsan evet futbol bal gibide güzel şeydir.

Geri
Yukarı