FX 4100 İşlemci Hızının Sabitlenmesi

ElSurveillance

Hectopat
Daha fazla  
İşlemci hızım bilgisayarı ilk açtığımda 3.6 GHz, oyundayken de 3.6 GHz.
Bu resim örnektir:

5297a26596647924f269f803cca7a1b9.jpg

İşlemci frekansı sabitlendiği zaman bende bu durum 1.6GHz oluyor.
Örnek resimdir:

c33701ef9dcdb69c38b3806443d13e37.jpg

Durum tam olarak böyle, yardım edebilecek birisi varsa sevinirim. Bir ara bilgisayar pat diye kendi kendine kapanıyordu, işlemcinin macununu yeniledim kapanma sorunu düzeldi. İşlemcinin ısısından kaynaklanıyor sanırım, her neyse işlemcinin voltaj değerlerinde mi bir sıkıntı var acaba?
Anakarttaki ses portları yanmış bu arada, ses kartı kullanıyorum. Şüphelendiğim bir konu daha var o da PSU, acaba PSU'mu yıprandı? Kendisi biraz eski ve 400W.
Diğer bir şüphelendiğim konu ise BIOS'ta AMD Cool in Quiet diye bir teknoloji varmış bu işlemcinin hızını sabitliyormuş gibi söylentiler duydum, ne kadar doğru bilmiyorum ama bu performans düşüklüğünden sıkılmaya başladım. Windows 7'de de aynıydı, Windows 10'a geçtim durum halen aynı.
BIOS ayarlarını sıfırladım halen aynı, BIOS pilini çıkarıp 15 DK beklememi tavsiye eder misiniz?

İşlemci: Amd FX4100 3.6 GHz CPU

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı işlemci ile benzer sorunlar yaşayan bir arkadaşım var. Soğutma yetersiz geldiği için işlemci ısınıyor ve frekans düşürüyor gibime geldi. AIDA64 indirin ve stres testine tabi tutun. Test 15 dakika sürdükten sonra şu menüden bir görüntü paylaşın.
Screenshot_46.png

Kafaya takılacak bir durum yok.
Şuanda bu duruma kafayı bozmuş durumdayım bilgisayar ilk açıldığında 3.6 GHz hızlarında 100 ve üstü fps de akıcılıkla oynarken 1.69 GHz'e sabitleniyor henüz yük testine tabi tutmadım fakat aşağı yukarı 2 saat CS:GO oynadım 54 ℃ civarlarındaydı.

Aynı işlemci ile benzer sorunlar yaşayan bir arkadaşım var. Soğutma yetersiz geldiği için işlemci ısınıyor ve frekans düşürüyor gibime geldi. AIDA64 indirin ve stres testine tabi tutun. Test 15 dakika sürdükten sonra şu menüden bir görüntü paylaşın.
Eki Görüntüle 266640
Hocam dediklerinizi yaptım bilgisayar ilk açıldığında (stres testine tabi tutmadan önce) 3.6 GHz di işlemci.Stres tabine tuttuktan sonra anakartın sıcaklığı 70 derecelere kadar çıktı , işlemci sıcaklığı ise 30 derecelerdeydi.İlginçtirki ben stres testini bitirmeden işlemci frekansı aniden 1.69 GHz ´ e sabitlendi ve anakartın sıcaklığı otomatikmen düşmeye başladı.Durum tam olarak bu :
Ekran Alıntısı.PNG

Tam ekran görüntüsünü o sırada yakaladım anakart 73 dereceyi gördü.İşlemci ısınmadığı halde işlemcinin frekansını düşürerek anakartı soğutması bana ilginç geldi açıkcası

Anakart kaynaklı bir sorun görünüyor. BIOS'u güncelleyin. Sorun yaşamaya devam ederseniz yabancı kaynaklardan kartınıza dair tartışmalara bakabilirsiniz.
Az önce biosu güncelledim hız dahada düşmüş durumda 1.37 GHz :LOL:

Anakart kaynaklı bir sorun görünüyor. BIOS'u güncelleyin. Sorun yaşamaya devam ederseniz yabancı kaynaklardan kartınıza dair tartışmalara bakabilirsiniz.
Şimdi farkettimde işlemci çarpanı 7x200 bunu nasıl arttırırım?
1234.PNG

BIOS ayarlarını varsayılana çek. Sorun devam ederse AMD ile ilgili tüm yazılımları kaldır. Hala devam ederse yonga seti sürücülerini kaldır ve dene.
Bios ayarlarını varsayılana çekmeyi denedim daha önceden chipset driverlarını kaldırmayı denemedim , denerim umarım işe yarar.

Hocam sorun sanırım ısıdan kaynaklı macunu yeniledim düzelir gibi oldu fakat uzun süreli kullanımda yine aynısı oluyor stok fanı mı değiştirmem gerekli artık tamamen kurtulmak istiyorum bu durumdan.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı