FX 4100 mü 6100 mü?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

ahmet_58

Hectopat
Yer
sivas
Daha fazla  
Meslek
esnaf
AMD FX 4100 3.6 12 12 MB işlemci mi, yoksa AMD X4 6100 3.3 14 MB işlemci mi tavsiye edersiniz? Bir de OC yapmadan stabil bir seviyede kullanmayı istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
FX 6100 daha performanslı. Overclock konusunda daha başarılı... FX 4100 4 çekirdekli, FX 6100 ise 6 çekirdekli. Bu bağlamda tabi ki FX 6100 daha iyi. Ama bütün iş bütçeye bağlı.

FX 4100, FX 6100, FX 8150. Bu sayı arttıkça CPU'nun fiyatı da, performansı da, çekridek sayısı da artıyor... Aynı şey Intel'de de geçerlidir.

Core i3, Core i5, core i7. Bu şekilde.

FX 4100 yeterlidir. Ama ben 6 çekirdek hava atacağım diyorsan FX 6100 alabilirsin. He ben 8 çekirdekle kasamı uçurmaya çalışacağım dersen FX 8120 ve FX 8150 alabilirsin.

Fakat sana diyim. Kasanı uçurmanın tek yolu bir Intel işlemci veya kasana roket bağlayıp Mars'a yollamandır.

Neden Intel işlemci? AMD FX 8150 8.46 GHZ'de rekor kırdı.

Arkadaşlar işin aslı şöyle, benim bütçem kısıtlı. Eski kasama da sürekli masraf yapmam ailem tarafından hoş karşılanmıyor. Bende yeni bir oyun kasası alıp uzun bir süre beni idare etsin istiyorum. İlerleyen nesillere'de uyum sağlayacak bir şey. 900-950TL bütçe ile düzgün bir şey alacağım... O yüzden çok detaylara iniyorum. Mars'a gitmek gibi bir lüksüm'de yok. Sadece beni idare etsin o kadar, bu parayı biriktirmek için'de uzun zaman harcadım anlatabildim mi? Teşekkürler hepinize.

Bu ayki Chip dergisine baktım, 6100 daha performanslı çıkmış.

Param hepsine yetmeyecek. En iyisi parça parça alıp bir kaç ayda tamamlamak. Bakalım, belki bir hayırsevere denk gelirim de bana bir güzellik yapar. :)

900-950 TL fiyat ile ilerleyen nesillere de uyum sağlıyacak bir sistem toplaman çok zor. Yani şimdiki oyunları oynayabilmen ve ilerde ki oyunları oynayabilmen için fiyatı 1300 TL'ye kadar çıkarman gerekli dostum. Yani işin biraz zor. 950 TL'ye 2. el bulabilirsin belki ama umarım bakkal amcalardan birine denk gelmezsin :)

900-950 TL fiyat ile ilerleyen nesillere de uyum sağlıyacak bir sistem toplaman çok zor. Yani şimdiki oyunları oynayabilmen ve ilerde ki oyunları oynayabilmen için fiyatı 1300 TL'ye kadar çıkarman gerekli dostum. Yani işin biraz zor. 950 TL'ye 2. el bulabilirsin belki ama umarım bakkal amcalardan birine denk gelmezsin :)

Tavsiyene uyacağım. Bakkal amca konusunda ikinci el düşünmüyorum. DDR5 alırsam sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Mesela ekran kartını 6750 alıp ilerleyen zamanlarda CF yapıp bir ekran kartı daha takarım diye düşünüyorum. Yapmak istediğim işte böyle birşey. :)

CF yapmak pek akıllıca olmayabilir. Yani pek bir performans farkı yaşamayabilirsin çünkü CF yapmakla sisteme watt fazlalığı yapmış olursun. Sana tavsiyem HD 68502ye geç. Bu kart seni söylediğin kadar idare edecektir. İşlemcine de önem ver. Sadece ekran kartı değil iyi de bir işlemci gerekli. Eğer oyun konusunda ben uzuuun bi süre sorun istemiyorum diyorsan seni en az i5 keser. Yok o kadar fazla değilim diyosan i3 dahi senin için yeterli olacaktır. Ancak ekran kartına CF olayını 2 kez düşünmeni tavsiye ederim :) Yine de karar senin kararın, bana sadece söylemek düşer :)

CF yapmanın da avantajları var. İşlemci iyiyse yüksek performans CF destekli oyunlarda %90'dan fazla FPS artışı, V-sync açmakla oyunların %90'ında ms sorununun olmaması.

Zararları da işlemci yeterli değilse eyvah eyvah elektrik faturasına yansıması, yüksek ısı, CF destekli olmayan oyunlarda CAP bekleme sıkıntısı, oyunların %10'unda ms sorunu oluşuyormuş. Yani tek kart da yeterli ya :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı