FX 4320 overclock nasıl yapılır?

SeastoreKing

Centipat
Merhabalar, kendi bilgisayarımda AMD FX 4320 kullanıyorum. Anakartım ASUS M5A97 l. E. Ve RX 470 ekran kartı kullanıyorum. İşlemcimi overclock yaparak aradaki darboğazı azaltmak istiyorum fakat CPU ratioyu 4.6 GHz olacak şekilde yaptığımda PC açılmıyor. BIOS sıfırlamak zorunda kalıyorum. Yaptığım işlemler voltaj artırmadan oluyor. Voltajı ne kadar arttıracağımı bilmediğim için ellemedim. Şu an anakartın kendi BIOS'undan Boost ettim. Şu an otomatik overclocklu çalışıyor fakat bu bana yetmiyor. 4.3 GHz. İşlemcim yükte Max 45 gördü. Bunu en az 4.6 GHz yapmak istiyorum. Bu konuda deneyimli arkadaşlar bana yardımcı olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:

Alm06

Hectopat
Yer
Ankara

Monarchofland

Centipat
Yer
Ankara
Yapmanızı önermem. Zaten ısınan bir model iyice ısınır. Sıvı soğutma falan alacağım diyorsanız başka.

Brexit

Kilopat
Yer
Kaiserstadt
Soğutucunuza güveniyorsanız yapabilirsiniz. Ama ek elektrik sarfiyatını karşılayacak bir performans artışı olmaz çoğu işlemde.

keremkarakaya

Centipat
Yer
Istanbul
Merhabalar, kendi bilgisayarımda AMD FX 4320 kullanıyorum. Anakartım ASUS M5A97 l. E. Ve RX 470 ekran kartı kullanıyorum. İşlemcimi overclock yaparak aradaki darboğazı azaltmak istiyorum fakat CPU ratioyu 4.6 GHz olacak şekilde yaptığımda PC açılmıyor. BIOS sıfırlamak zorunda kalıyorum. Yaptığım işlemler voltaj artırmadan oluyor. Voltajı ne kadar arttıracağımı bilmediğim için ellemedim. Şu an anakartın kendi BIOS'undan Boost ettim. Şu an otomatik overclocklu çalışıyor fakat bu bana yetmiyor. 4.3 GHz. İşlemcim yükte Max 45 gördü. Bunu en az 4.6 GHz yapmak istiyorum. Bu konuda deneyimli arkadaşlar bana yardımcı olabilir mi?
Stok soğutucu kullanıyorsan yapma.
Yapacağın OC işlemi işlemcini uçurmayacak. Aynı soket daha iyi bir işlemciye geç bence.

KS
SeastoreKing

SeastoreKing

Centipat
Stok soğutucu kullanıyorsan yapma.
Yapacağın OC işlemi işlemcini uçurmayacak. Aynı soket daha iyi bir işlemciye geç bence.

Xigmatek kule tipi soğutucu kullanıyorum. Amacım uçurması değil darboğazı biraz da olsa azaltmak.

keremkarakaya

Centipat
Yer
Istanbul
Xigmatek kule tipi soğutucu kullanıyorum. Amacım uçurması değil darboğazı biraz da olsa azaltmak.
Darboğaz %20'nin üzerinde. Yapacağınız işlem %5 düşmesini sağlar o da size yansımaz. %10'u geçmiş çünkü.

KS
SeastoreKing

SeastoreKing

Centipat
Xigmatek Gaia mı?

Değil fakat benziyor. 4 adet bakır borusu var benimkinde ve fanı turuncu.
Darboğaz %20'nin üzerinde. Yapacağınız işlem %5 düşmesini sağlar o da size yansımaz. %10'u geçmiş çünkü.

Stock ve otomatik overclock ile test ettim ortalama 5 FPS arttı.
Voltaj vermeden işlemci 4.3'e çıkardı.
Yani 4.6 için voltaj veremem gerekecek ve RAM'leri 1151 MHz'e düşürdü. RAM'leri de 600 MHz mi yapmam lazım?

Son düzenleme:
Yukarı