FX-6100 sistem kendi kendine kapanıyor

• Konuyu başlatan Lejax
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 584

Lejax

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GPU: RTX 4060
CPU: Ryzen 7 7735HS
RAM: 24GB 4800 MHz DDR5
Meslek
Elektrik Elektronik Mühendisi - Öğrenci
Sistem;
GTX 750 Ti.
AMD FX-6100
12 GB RAM.
Normalde eylül ayından beri bu sistem yatıyordu. Yılbaşında ihtiyaç olduğu tekrar çalıştırdık. Açılışta falan sorun yok, açılıyor. Ama oyuna girince(Genshin Impact) bir süre sonra sistem tamamen kapanıyor. Bu şekilde birkaç gün kullanıldı ve daha sonra tekrar kapattım. Dün açtığımızda bu sorun tekrar meydana geldi. Bazen 5 dakika sonra, bazen de saatlerce sonra kapanıyor. Sıcaklıkları takip ettim, işlemci 80 derece falan olunca da kapanıyor. Zaten bu sıcaklığı geçmiyor pek. Bu sorun neden olabilir? Aklıma bir sebep geliyor ama onunla bağlantılı mıdır bilemiyorum. Son sefer bilgisayarı kullanmadan önce odada bir değişiklik yapmıştık. Sistemin yerini değiştirdim, haliyle kullanılan priz de değişti. Ama bu değişikliği her sene yapıyorum kış geldiği için. Yani önceki yıllarda bir problem yoktu. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arttırmanızı önermem. Çünkü bu işlemciler özellikle sıcaklık sınırı koyulan işlemciler. FX serisinin birçok işlemcisi böyle.
Dediğim gibi kısa süreli idare etsin yeter. Macun yenilemesini falan yapacağım ama şu an yapamam.

Hocam güç planından işlemci max kullanım değerini %90'a çekip deneyebilir misiniz? Benim Pc sıcaklıktan kapanırken bu durum geçici olarak idare etmişti, sonra tabi fan değiştirdim temelli çözdüm. Sizde bir deneyebilir misiniz?
Buradan %100 olan yeri %95, %90'a falan çekip deneyebilir misiniz?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    39,1 KB · Görüntüleme: 18
Hocam güç planından işlemci max kullanım değerini %90'a çekip deneyebilir misiniz? Benim Pc sıcaklıktan kapanırken bu durum geçici olarak idare etmişti, sonra tabi fan değiştirdim temelli çözdüm. Sizde bir deneyebilir misiniz?
Buradan %100 olan yeri %95, %90'a falan çekip deneyebilir misiniz?
BU işlemi yaptım, şu anlık kapanmadı. Sıcaklık 56 derece falan.

Yeni konular

Geri
Yukarı