FX 6100 Sistem Kilitlenme Sorunu

hardnrocker

Kilopat
Yaklaşık bir sene önce arkadaşımın dükkanına Media Market ten sistem topladık. Yaklaşık olarak aynı sistem. FX 6100, AMD R7 260x, Kingston 4+4=8 GB RAM 800 MHz, Kingston SSD, Cooler Master 500 rs-psap PSU'lu kasa.
Bir senedir kafayı yedik arkadaşla. Ben yardımcı oldum bileşen seçiminde ve kilitlenme süresi boyunca. Denemediğim yol kalmadı gibi donanımsal olarak. RAM denedim, SSD çıkardım, HDD taktım, klavye, mouse vs. güç dengeleyici ve elektrik kesintisi için tunçmatik kesintisiz güç kaynağı aldırdım.
Dükkanda kilitleniyor. Eve getirip stres testlerine sokunca sorun çıkmıyor parçalarda. Yok arkadaş, kilitlenme devam ediyor dükkana getirince. Evde bir kere yakaladım kilitlenmeyi.

İlk 2-3 ay ben uğraştım. İşin içinden çıkamayınca Media Market servise gönderdim. Tam 4 kere gitti geldi. Sorun bulamıyorlar. Anakart sorunu gibi geldi bana. Bir ara USB 3 portları çalışmamazlık yaptı fakat sonradan düzeldi. Farklı işletim sistemleri denedim.

Tüketici mahkemesine şikayete gideceğiz. Parçaları değiştirmiyorlar. O kadar para saydık fakat Media Market çok ilgisiz. Bir daha oraya adım atmam, olanları gördükten sonra. Parçaları topladıktan sonra üstüne para istiyorlar bir de en son gittiğimizde. Bir arkadaş yardımcı oldu orada, artık muhabbet kurduğumuz Allah tan, yoksa hepten papaz olacaktık.

BIOS indirdim siteden güncel ve eskisini. Zaten iki tane var. Onlar da olmadı. Demin şunu fark ettim. BIOS'a USB 3 portunda bir şey takılıyken girince kilitleniyor. Parçayı çıkartıp girince normal şekilde girebiliyorum. PS2 klavye deniyorum şu an. Sonuca yaklaşmak üzere miyim bilmiyorum. Yeni, başka marka anakart aldırmak da istemiyorum. Aynı sorun olursa boşa masraf.

Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaş var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yalnız yaşadığınız durum anakart arızası değildir. Bağlantı kablolarını da kontrol edin. Beta BIOS'lar tam tamamlanmamış bioslardır, denemedir. Beta yüklemeyin. Hatta BIOS'u resetleyip Update edin. BIOS piline kısa devre yaptırarak sıfırlamanız en sağlıklısı olacaktır.

Hocam garantisi varken servise yollayın kilitlenmelere Güney Chipseti sebep olabilir, aynısı başıma geldi.
Hocam yazdığım üzere, Media market servisine 4 defa aynı şikayet üzerine gitti. Ana kartı servise gönderdiler markanın. Fakat bir sorun yok deyip geri geldi her defasında. Tüketici mahkemesi kaldı tek çözüm. Çünkü değiştirmiyorlar.

Yalnız yaşadığınız durum anakart arızası değildir. Bağlantı kablolarını da kontrol edin. Beta BIOS'lar tam tamamlanmamış bioslardır, denemedir. Beta yüklemeyin. Hatta BIOS'u resetleyip Update edin. BIOS piline kısa devre yaptırarak sıfırlamanız en sağlıklısı olacaktır.
Hocam geriye bir tek anakart kaldı. BIOS güncellemesi yaptım. Dediğiniz üzere beta sürümdü yenisi. Sonra tekrar ilk BIOS sürümünü yükledim. Zaten sadece 2 BIOS var sitede. Şu an evde deniyorum ve üstte yazdığım üzere sadece BIOS'a girerken kilitlendi. USB 3 portlarındaki aygıtları çıkartınca kilitlenmeden girdi. Aynı işlemi tekrar yaptım kilitlenecek mi diye fakat bu sefer yapmadı. Dükkana gidince kilitlenmeler başlıyor. Bir keresinde 3.0 portlar hiç çalışmıyordu. Formatlarken düzelmişti kendiliğinden daha sonra. Kabloları kontrol ettim. Bilgisayar açıkken oynatıyorum kabloları fakat hiçbir sorun çıkarmadan çalışıyor. Kafayı yiyeceğim. :kızgın: BIOS pili de çıkartıp sıfırlamıştım. Bu anakart tam baş belası. Birkaç sitede daha aynı sroun yaşayan kişilere denk geldim. Cevaplar için teşekkürler. Konuyu takip ediyorum. Tüm yazılanları denemek istiyorum mahkeme sürecinde.

Hocam bende 2 defa yolladım, 15 saat test ettik deyip geri yolladılar. Bende en sonunda video çektim alın size sorun dedim değiştirdiler.

Hocam bende 2 defa yolladım, 15 saat test ettik deyip geri yolladılar. Bende en sonunda video çektim alın size sorun dedim değiştirdiler.
En son gönderdiğimde dediğiniz üzere video kayıt ettim ve CD yazdırıp gönderdim. Fakat değişen bir şey olmadı. Bir daha Media market ve Gigabyte firmalarına kolay kolay yanaşmam. Ben 970A-DS3 kullanıyorum. Allah tan bende sorun çıkmadı.

Arkadaşlar konuyu ben açmıştım epey zaman oldu, sorun BIOS ayarlarında SATA modunu AHCI olarak değiştirdikten sonra düzeldi. Sorunu çözmeden önce SSD'yi garantiye vermiştik yenisini verdiler, meğer sorun onda değilmiş. Güncel bir anakart olmasına rağmen fabrika ayarlarında IDE olarak ayarlıydı yanlış hatırlamıyorsam.
Cevap için teşekkürler. Hocam ilk baktığım ayar oydu. Onda da sorun devam ediyor.

Arkadaşlar yaklaşık bir seneden sonra hortlatıyorum. Alıntılarda geçtiği üzere kilitlenen bir sistem var. Media Marketten toplandı. Ürünler güya sıfır olmasına rağmen, yaklaşık iki senedir çözülemeyen kilitlenme sorunu var. Garantiye de gitti, biz de uğraştık fakat sorunu bulamadık. Arkadaşımın fotoğrafçı dükkanında, tasarım ve edit amaçlı toplanmış bir sistemdi. Son mesajımı yaklaşık bir sene önce yazmışım. Yaza kadar sorun bulunamamıştı. Sonra arkadaş sonuç alamayınca eski diz üstünde tasarımlarına devam etti. O kadar para dökülen sistem sorun çıkardı. Bir tek SSD'si işe yaradı diz üstü bilgisayarda kullanıldı. Media market çok sorun yaşattı, fazla ilgilenmediler. Sorun yok deyip geri gönderdiler. Halbu ki kilitlenme anı videoları da çekip kendilerine gösterdik. Anakart ve güya ekran kartı da incelendi. Sorun yok dendi.

Arkadaş en son kasayı bana bırakmıştı incelemem için. Fakat ben de yoğunluktan ve arkadaşın şehir dışına çıkmasından açıkçası bakamadım. Şu sıralar tekrar kullanalım dedi. Garantinin dolmasına az vakit kaldı bu arada. Benim sistemim 6300 FX 7850 Sapphire. 2 bilgisayarı söktüm parçaları tek tek deniyorum. PSU taktım benim 650W kilitlenme devam etti. RAM taktım benden onda da kilitlenme devam etti. Bu arada bu kilitlenme hiç ummadığınız zamanda, bazen seriye bağlayarak devam ediyor. Sisteme reset atmak zorunda kalıyoruz. Uzun saatler deneme aşamasından geçirdim. Sistemi kasmaya gerek kalmıyor. Durup dururken bile kilitleniyor bazen. Fakat tam iş yaparken ve seri halde kilitlendiğini düşünün, tam anlamıyla çıldırtıcı. Resetlerden sonra sistemin açılmasını bekleme, veri kayıpları ve sistemin zarar görmesi de çabası. Pazar günü sabah 9 civarı seri halde kilitlenmeler başladı. RAM değiştirmiştim en son. RAM'dan olmadığını anladım ve ekran kartını değiştirdim. ASUS R7260X OC 2GD5 ekran kartını çıkardım sistemden ve benim Sapphire 7850 OC 2 GB DDR5 kartımı taktım. Şu an gecenin 1' i ve şu ana kadar kilitlenme olmadı. Gerekli kasmalar, oyunlar, videolar, internet tarayıcı işlemlerinden geçti. Yarın da denemek istiyorum. Eğer sorun çıkmazsa büyük ihtimal sorun ekran kartı görünecek. Ekran kartı normal olarak çalışıyor. Oyunlarda ve strees testlerinde sorun çıkarmıyor. Fakat durup dururken kilitlenebiliyor. Bazen ekran uyanırken, bazen Photoshop edit, ya da masaüstünde. Bu arada kilitlenme nedeni işletim sistemi ve program olabilir diye değiştirdiğimiz sürümleri saymama gerek yok.

Ben eğer sorunun ekran kartından dolayı olduğunda kesin anlarsam bunu nasıl ispatlayabilirim? Donanım mı uyumsuz acaba, yoksa kartta mı sorun var? RAM sorunu olsa test çıktısını yanına eklerim fakat hiç başıma ekran kartı ile alakalı durum gelmedi. Mümkünse yardımcı olabilir misiniz?

Sistem tam kurulu değil. Denemelik çalıştırıyorum. Skype yok. İsterseniz buradan yazın, hem diğer kişilere de faydası olur?

Bu arada dün ve bugün çalıştırdım. Sistemde kilitlenme sorunu çıkmadı. Hala çalışmakta sorunsuz.
Daha önce de dediğim gibi aynı sorunu bios ayarında ahcı ve sata native moduna alarak çözmüştüm, bios güncellemeyi deneyebilirsiniz. Bunun dışında benim aklıma başka birsey gelmiyor maalesef. İsterseniz ayarların resmini de atabilirim.

Daha önce de dediğim gibi aynı sorunu bios ayarında ahcı ve sata native moduna alarak çözmüştüm, bios güncellemeyi deneyebilirsiniz. Bunun dışında benim aklıma başka birsey gelmiyor maalesef. İsterseniz ayarların resmini de atabilirim.
Hm sağ olun hocam. Bende ki sorun farklı. Geçen sene denemediğim yol kalmamıştı. Dediğiniz yöntemleri ve daha fazlasını zaten buraya yazmadan önce denedim. Servise gönderdik çözüm bulamadık. Bir umut buraya yazmıştım.
Üstte yazdığım üzere, bir kaç gündür yine kurcalamaya başladım. Bendeki sistem bileşenlerini kilitlenen sisteme takarak deniyorum. Şu an ekran kartına geldi sıra. Benim sistemden Ram ve PSU taktım fakat onlar işe yaramadı, yine kilitlendi. Benim ekran kartını taktığımdan beri kilitlenmiyor. Sanırım sorunu buldum gibi. Fakat şimdi bunu firmaya aktarmam gerekecek.

Hm sağ olun hocam. Bende ki sorun farklı. Geçen sene denemediğim yol kalmamıştı. Dediğiniz yöntemleri ve daha fazlasını zaten buraya yazmadan önce denedim. Servise gönderdik çözüm bulamadık. Bir umut buraya yazmıştım.
Üstte yazdığım üzere, bir kaç gündür yine kurcalamaya başladım. Bendeki sistem bileşenlerini kilitlenen sisteme takarak deniyorum. Şu an ekran kartına geldi sıra. Benim sistemden Ram ve PSU taktım fakat onlar işe yaramadı, yine kilitlendi. Benim ekran kartını taktığımdan beri kilitlenmiyor. Sanırım sorunu buldum gibi. Fakat şimdi bunu firmaya aktarmam gerekecek.

O (arızalı olduğunu varsaydığını) ekran kartını senin sisteme takmayı da deneyebilirsin.

Evet hocam. Aklıma geldi, fakat takmayacağım. Artık kilitlenme yapmıyor. Kilitlenen bilgisayardan yazıyorum. Hala sorun çıkarmadı ekran kartını değiştirdikten sonra. Büyük ihtimal ya ekran kartı arızalı, ya bu seride bir sorun var, ya da donanım ile uyumsuz.
Benim sisteme takıp onun kilitlenmesini beklemek istemiyorum. Belki sistemime de zarar verebilir. Asus firması ile telefonda görüştüm. Yaşadığım sorunları anlattım. İş kaybı yaşadığımı ve firmanın ilgilenmediğini yazdım. Ekran kartını gönderiyorum. Artık değiştirirler mi ya da başka modele mi geçerim bilmiyorum. Bekleyip göreceğiz. Sonucu buraya yazarım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı