FX 6100'lü sistemi güçlendirecek hangi parçalar almalı?

Ömer beys

Femtopat
Daha fazla  
Selamünaleyküm arkadaşlar.
Sistem.
●Amd FX 6100 6 Core 3.9 GHz Turbo.
●Gigabyte anakart.
●Amd XFX HD 6850 1GB DDR5 256 bit OC.
●4 GB Kingston Fury soğutmalı DDR3 1333 MHz RAM.
●550 + watt Xigmatek +80 Bronze.
●Asus inca 17 inç 75 herz monitör.
●Rampage Gaming mouse.
●Rampage KB-R5 + Mic Gaming kulaklık.
●Tigoes -66 keyboard.
●500 GB Samsung HDD.
●80 GB Samsung HDD.

650 TL bütçem var.
Monitörü kesinlikle değiştirmek istiyorum 75 herz dikdortgenlemesine 2. el falan.
Başka hangi parçaları almalıyım sistemi yükseltmek adına? ( + oyunda performansı yükseltmek adina)
Genellikle Online oyunlar oynuyorum.
PUBG Mobile PC, Valorant, CS:GO tarzı.
500 GB HDD'nin sağlık değeri 0 arkadaşlar nedendir anlamadım SSD önerilerinize açığım dediğim gibi hikaye oyunları oynamıyorum arkadaşlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem.
●Gigabyte anakart.
●Rampage Gaming mouse.
●Tigoes -66 keyboard.
●500 GB Samsung HDD.
●80 GB Samsung HDD.

650 TL bütçem var.
Monitörü kesinlikle değiştirmek istiyorum 75 herz dikdortgenlemesine 2. el falan.
Başka hangi parçaları almalıyım sistemi yükseltmek adına? ( + oyunda performansı yükseltmek adina)
500 GB HDD'nin sağlık değeri 0 arkadaşlar nedendir anlamadım SSD önerilerinize açığım dediğim gibi hikaye oyunları oynamıyorum arkadaşlar.

Kesinlikle RAM yükseltip 240GB SSD almalısın.

Hocam şimdi doğrusunu söylemek gerekirse FX serisi gibi çöp bir seriyle yükseltme yapamazsınız çok eski ve çok kötü bir modeldir. Benim işlemcimde FX 8320. 120 GB depolama var bir SSD alayım diyorum bakıyorum M.2 SSD'ler çok daha hızlı ve çok daha ucuz. E anakart alırsam işlemcide değişmek lazım. E işlemci değişirse RAM bu sefer zayıf kalır. 5K gibi bir fiyat çıkıyor. Bütçem 2K. Konu açıp duruyorum bende ama bir şey yapamıyorum. Hocam size önerim FPS oyunu oynuyorsanız 144 Hz ama 650 TL'ye ekranı parçalanmış 144 Hz bile vermezler. Bilgisayar yükseltmesi olarak RAM alabilirsiniz RAM 4 GB çok az. 16 veya 8 alın. Bir 8x8 veya 4X4. onun dışında anakartınızın modelini arama motorunda aratın özelliklerine bakın 1600 MHz destekliyorsa 1600 MHz alın. Bir 120 GB SSD alabilirsiniz fakat 250 TL'den başlıyor.

Hocam şimdi doğrusunu söylemek gerekirse FX serisi gibi çöp bir seriyle yükseltme yapamazsınız çok eski ve çok kötü bir modeldir. Benim işlemcimde FX 8320. 120 GB depolama var bir SSD alayım diyorum bakıyorum M.2 SSD'ler çok daha hızlı ve çok daha ucuz. E anakart alırsam işlemcide değişmek lazım. E işlemci değişirse RAM bu sefer zayıf kalır. 5K gibi bir fiyat çıkıyor. Bütçem 2K. Konu açıp duruyorum bende ama bir şey yapamıyorum. Hocam size önerim FPS oyunu oynuyorsanız 144 Hz ama 650 TL'ye ekranı parçalanmış 144 Hz bile vermezler. Bilgisayar yükseltmesi olarak RAM alabilirsiniz RAM 4 GB çok az. 16 veya 8 alın. Bir 8x8 veya 4X4. onun dışında anakartınızın modelini arama motorunda aratın özelliklerine bakın 1600 MHz destekliyorsa 1600 MHz alın. Bir 120 GB SSD alabilirsiniz fakat 250 TL'den başlıyor.
Valla hocam zamanında
Sahibidende büyük abimle almıştık ( bir buçuk yıl önce) xigmatek kasa fx 6100 8 gb ram 600 Watt psu 500 gb Hdd 800 TL fiyat biçmiştik çok sevinmiştim hayla da sistemi seviyorum fakat pc de birşeyler eksik ram dan mıdır nedendir ekran kartını almak için 4 gb rami satmistik. Ssd + 4gb ram+ 2. El 75 herz monitör alacağım ama fx 6100 un öyle bir kötü yanını görmedim sadece oc lazım 4.2 yapacam dik soğutucu alırsam. Millet valorant , Cs GO testlerinde 140 -150 alıyor ben 90-80 aliyorum. Pc çok yavaş açılıyor ve bir program kapatınca 5 dakika beklemem gerekiyor. hocam ram larınızın 4+4 dualar yaparsam Fps yükselir mi ? Ayrıca anakartin modeline bakıcam 1600 mhz destekliyorsa sistemde takılı olan ramin mhz sini yükseltirim.1333 max ise 4x2 1600 mhz iki tane ram alirim

Vallahi hocam zamanında.
Sahibiden de büyük abimle almıştık ( bir buçuk yıl önce) Xigmatek kasa FX 6100 8 GB RAM 600 watt PSU 500 GB HDD 800 TL fiyat biçmiştik çok sevinmiştim hâlâ da sistemi seviyorum fakat PC de bir şeyler eksik RAM'dan mıdır nedendir ekran kartını almak için 4 GB RAM'i satmistik. SSD + 4 GB RAM+ 2. el 75 herz monitör alacağım ama FX 6100'un öyle bir kötü yanını görmedim sadece OC lazım 4.2 yapacağım dik soğutucu alırsam. Millet Valorant, CS:GO testlerinde 140 -150 alıyor ben 90-80 aliyorum. PC çok yavaş açılıyor ve bir program kapatınca 5 dakika beklemem gerekiyor. Hocam RAM larınızın 4+4 dualar yaparsam FPS yükselir mi? Ayrıca anakartin modeline bakacağım 1600 MHz destekliyorsa sistemde takılı olan RAM'in MHz'sini yükseltirim. 1333 Max ise 4x2 1600 MHz iki tane RAM alirim.

Hocam o oyunları hiç oynamadım. MSI Afterburner kurup yukarıda saydığınız oyunlara girip işlemci kullanımına bakın ve bana buradan bildirin. Ona göre yapalım işlemci ve ekran kartı önerisini. Yukarıda söylediğiniz oyunların hepsiyle tek tek deneyin ki paranız boşa çöp olmuş olmasın. Oyun içinde normal oynarken hem işlemci hem RAM hem de ekran kartı kullanımını buradan bana iletebilirsiniz.

Hocam o oyunları hiç oynamadım. MSI Afterburner kurup yukarıda saydığınız oyunlara girip işlemci kullanımına bakın ve bana buradan bildirin. Ona göre yapalım işlemci ve ekran kartı önerisini. Yukarıda söylediğiniz oyunların hepsiyle tek tek deneyin ki paranız boşa çöp olmuş olmasın. Oyun içinde normal oynarken hem işlemci hem RAM hem de ekran kartı kullanımını buradan bana iletebilirsiniz.
Hocam şahsen ne sizi yorayım nede kendimi :) ben zamanında alırken kontrollü aldım ama ram dan kaynaklı Drop sorunları vb yaşıyorum. Çünkü 4 gb ram gerçekten çok az hadi neyse arka planda birşey açmadan oyuna gireyim diyorum pc yine zorlanıyor ramin 4 gb olmasından dolayı. Pubg mobile pc 3.600 küsür ram yiyor geriye sisteme kalan 400 mb ram :) bide ram düşük olunca Emülatörde de çok fazla sıkıntı yaşıyorum ( oyundan atıyor, yoğunluktan dolayı pc reset atiyordu mavi ekran , uçaktan atlarken yoğun derece takılmalar )
Kullanmaktan oldugum monitoru 150 TL ile 35 40 yaşlarındaki bir agabeye elden teslim edeceğim, eba için alacakmış.
Yeni monitör ssd ve 4 gb ram takviyesi ekleyeceğim
Windows 10 pro kuracağım hocam , Hdd çok zorlanıyor Windows 10 da
Böylelikle güncel bir sisteme geçmiş olacağım
Windowsu 80 gb Samsung Hdd ye mi kurayım yoksa 128 gb lik ssd ye mi hocam, ayrıca oyunlarida.

Hocam size önerim 300 okuma yazmalı SSD ve minimum 8 GB RAM. Günümüzde 8 GB RAM bile yetmiyor. Benim RAM'im 16 GB anca yetiyor. İşlemcim yetersiz olduğu için Minecraft'a fazla RAM vermem gerekiyor 16 bile yetersiz kalıyor bana.

Sistem.
●Gigabyte anakart.
●Rampage Gaming mouse.
●Tigoes -66 keyboard.
●500 GB Samsung HDD.
●80 GB Samsung HDD.

650 TL bütçem var.
Öncelikle RAM en az 8 yapın. Daha sonra SSD. İşlemci olarak da FX 8xxx serisine yükseltebilirsiniz bütçeniz tam gelir.

Yeni konular

Geri
Yukarı