FX 6300 1,10GHz'e kadar düşüyor

canberkgun

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar, bilgisayarımda AMD FX6300 var. M5A78L-M LX3 mevcut. Stok fan kullanıyorum. Durduk yere CPU hızım 1.10GHz'ye kadar düşüyor 4,15GHz'ye kadar da çıkıyor. Bu ani düşüş ile oyun içinde, Discord'da vs. FPS düşmesi yaşıyorum. Bu sorunu yaklaşık 1 haftadır çekiyorum. Bundan önce de 4 5 ay önce termal macunları vs. her şeyi temizlendi, hiçbir sorun olmadan bu zamana kadar kullandım. PUBG Mobile güncellemesi attıktan sonra böyle bir durum başladı. Fakat oyun dışında da çoğu zaman oluyor. Discord içinde sesim falan cızırdıyor veya gitmiyor. Bununla ilgili ne yapabilirim?

-AMD FX6300 6çekirdek
-M5A78L-M LX3 Anakart
-8+4 GB RAM 1600MHz RAM
-1050 Ti ekran kartı
-650W Power
-240GB SSD
-HDD yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar, bilgisayarımda AMD FX6300 var. M5A78L-M LX3 mevcut. Stok fan kullanıyorum. Durduk yere CPU hızım 1.10GHz'ye kadar düşüyor 4, 15GHz'ye kadar da çıkıyor. Bu ani düşüş ile oyun içinde, Discord'da vs. FPS düşmesi yaşıyorum. Bu sorunu yaklaşık 1 haftadır çekiyorum. Bundan önce de 4 5 ay önce termal macunları vs. her şeyi temizlendi, hiçbir sorun olmadan bu zamana kadar kullandım. PUBG Mobile güncellemesi attıktan sonra böyle bir durum başladı. Fakat oyun dışında da çoğu zaman oluyor. Discord içinde sesim falan cızırdıyor veya gitmiyor. Bununla ilgili ne yapabilirim?

-AMD FX6300 6çekirdek.
-M5A78L-M LX3 Anakart.
-8+4 GB RAM 1600MHz RAM.
-1050 Ti ekran kartı.
-650W Power.
-240GB SSD.
-HDD yok.

Power markası nedir?

Corsair vs 450w mış 650 sanıyodum
Oyun içindeki ısı değerlerini kontrol ettin mi?
Oyun oynamıyorkende aynı düşüyor after burnere baktığımda ısı değerleri normal
Oyun içinde en fazla 50 55derece görüyor. Oyun oynamıyorken 40 45derecede. Discord'dayken ses çok cızırtı yapıyor düştüğü zaman. Daha şimdi yine düştü böyle 10 15dkda bir düşüyor. 1.36ghz'ye

Corsair VS 450W mış 650 sanıyordum.

Oyun oynamıyorken de aynı düşüyor Afterburner'e baktığımda sıcaklık değerleri normal.
Oyun içinde en fazla 50 55derece görüyor. Oyun oynamıyorken 40 45derecede. Discord'dayken ses çok cızırtı yapıyor düştüğü zaman. Daha şimdi yine düştü böyle 10 15dakikada bir düşüyor. 1.36GHz'ye

BIOS güncellemeyi dene istersen.

Corsair VS 450W mış 650 sanıyordum.

Oyun oynamıyorken de aynı düşüyor Afterburner'e baktığımda sıcaklık değerleri normal.
Oyun içinde en fazla 50 55derece görüyor. Oyun oynamıyorken 40 45derecede. Discord'dayken ses çok cızırtı yapıyor düştüğü zaman. Daha şimdi yine düştü böyle 10 15dakikada bir düşüyor. 1.36GHz'ye

Yüksek performansta seçili değil ise seç. BIOS default almayı deneyebilirsin.

BIOS'dan ısı nedenli GHz düşürme ayarını kapatabilirsin.
Eğer işlemci yine çok ısınırsa bu sefer PC direk kapanır sorun ısı kaynaklı ise.

BIOS'dan ısı nedenli GHz düşürme ayarını kapatabilirsin.
Eğer işlemci yine çok ısınırsa bu sefer PC direk kapanır sorun ısı kaynaklı ise.
Onu nasıl yapıcam peki ? Bu anakartı bilmiyorum çünkü. İnternettede bulamadım pek malesef
FX8320 var aynı şekilde işlemci hız düşürüyor 60-70 derece de olsa. BIOS'tan cool'n'quiet ve Core C6 State'i disable hale getir.
Onu nasıl kapatıcam acaba advenced kısmından mı ?

Yeni konular

Geri
Yukarı