Çözüldü FX-6300 4.1 GHz overclock yapma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
Arkadaşlar merhabalar. Hala kullandığım sistemde RX 480 8 GB ekran kartı karttan gayet memnunum ancak işlemcim karta yeterli gücü veremiyor son zamanda bu illetten daha çok çekmeye başladım ve bunun sonucunda bundan sonra işlemciyi OC'li olarak kullanmaya karar verdim. Normalde AMD OverDrive kullanıyordum CPU OC'si için ancak bana doğru telemetriler sağladığını düşünmüyordum. Bunun için BIOS üzerinden overclock yapmaya çalıştım. Çarpan kilidi 20.5'ta 4.1 GHz'de çalıştı sistem ancak stabil değil. Başka sistemlerde 4.4 GHz'de bile sorunsuz çalışırken bende neden çalışmadığına anlam veremiyorum. Güç kaynağım 600W 80+ bir güç kaynağı yetersiz geldiğini de düşünmüyorum. Sizlerden yardım bekliyorum teşekkürler şimdiden.

Not: OCCT testinde 8. saniyede CPU crash hatası alıyorum.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    34 KB · Görüntüleme: 44
  • s.png
    s.png
    14 KB · Görüntüleme: 48
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hemen Deniyorum @Pülüton @NightWist
Arkadaşlar denedim ancak testi başlattığım gibi sistem kendini yeniden başlattı. BIOS'tan yalnızca Turbo Core'yi devre dışı bırakıp çarpanı 20.5 yaptım herhangi bir voltaj ayarı yapmadım. Bundan olabilir mi? @Pülüton @NightWist
Edit: AMD OverDrive üzerinden cpuvıd ve nbvıd kısımlarına voltaj arttırımı yaptım. Stres testine soktum şükür bir sorun yok sıcaklık değerlerim altta. Yanlış giden bir şey var mı yok mu diye teyit edilmek istedim.
Hemen Deniyorum @Pülüton @NightWist
Arkadaşlar denedim ancak testi başlattığım gibi sistem kendini yeniden başlattı. BIOS'tan yalnızca Turbo Core'yi devre dışı bırakıp çarpanı 20.5 yaptım herhangi bir voltaj ayarı yapmadım. Bundan olabilir mi? @Pülüton @NightWist
Edit: AMD OverDrive üzerinden cpuvıd ve nbvıd kısımlarına voltaj arttırımı yaptım. Stres testine soktum şükür bir sorun yok sıcaklık değerlerim altta. Yanlış giden bir şey var mı yok mu diye teyit edilmek istedim.

Dosya Ekleri

• SONUÇ.png
    SONUÇ.png
    363,7 KB · Görüntüleme: 52
Son düzenleme:
Çözüm
@Pülüton hocam 4.1 yerine 4.4'te kullansam yükte 70-75 sularında sıcaklık olsa ideal mi peki ? Amacım daha yüksek FPS almak değil daha stabil şekilde oyun oynamak şuanda ekran kartı oyunlar için yeterli örnek olarak BF5 High ayarlarda oynuyorum ortalama 45-65 arasında dolanıyor fps ancak işlemci yetersiz geldiği için anlık donmalar kasmalar oluyor en son yaptığım işlemde 4.1Ghz'e çıkararak bir nebze de olsa sıkıntı azaldı ancak ben bu işlemciyi 4.4Ghz'e çıkarsam bir sorun sıkıntı yaratır mı şuanda 4.1Ghz'de yük altında 59 derece oluyor maksimum.

EDİT:4.4Ghz sistem kaldırmadı gerekli voltajı vermeme rağmen sistem stabil değildi şuanda 4.2Ghz'de kullanıyorum yükte sıcaklık 70-75 derece

Son düzenleme:

Geri
Yukarı