Çözüldü FX 6300 60 dereceyi geçince voltaj ve frekans düşürüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Geothe

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba, ilk defa bir forumda konu açıyorum kusurum olursa affola;

AMD FX 6300 işlemci, M5A78L-M/USB3 anakarta sahibim. İşlemcimin maksimum sıcaklık değeri (tjmax) 83 derece. Son 4-5 gündür overclock işine giriştim ve bu işlerden çıkamadım. Overclock işine girmeden önce işlemcim 60-65-70 derece seviyelerini çıkıyordu. Kasamda egzoz fan yoktu ve sıcaklaşan hava kasanın üstünde birikip CPU'da yüksek değeler görmeme neden oluyordu fakat sıcaklık 65-70 dereceleri yine de geçmediği için bir sıkıntı olmuyordu.

İşlemcimi satın aldığımda işlemcimde stok fan yerine başka bir fan kullanmaya karar verdim. Overclock işlerine başladıktan sonra önceden çıkardığım stok fanı (4 pimli) buldum ve kasanın arkasına egzoz fan görevi görecek şekilde chassis fan (3 pimli) bölümüne bağladım çünkü anakartımda girecek başka bir fan girişi yoktu. Chassis fan girişi 3 pimli olduğu için kontrol edilemiyor ve Full randımanlı olarak çalışıyor. Normal olarak sıcak hava artık kasanın arkasından egzoz fan sayesinde çıkmaya başladı.

Gelelim asıl problemimize; overclocktan sonra hiçbir sıcaklık-ısı sıkıntısı çekmememe rağmen işlemcim kendisini 60 dereceyi getirdikten sonra voltaj değerini düşürerek işlemcimin GHz'sini düşürüyor ve sıcaklık 55'lere düşüyor. Sonra voltaj artıyor GHz tekrar Max değere geliyor ve sıcaklık tekrardan 60'a gelince aynı döngü böyle böyle devam ediyor. Bu olay da stabiliteyi bozuyor. Kısacası işlemcimin tjmax değeri 83 olmasına rağmen çok güvenli bir değer olan 60 derecede kendini sıcaklık korumasına alıyor. 70'de yapsa anlarım ama 60 gibi güvenli bir sıcaklıkta neden bunu yaptığını anlayamıyorum. Bu sıcaklık limitini nasıl arttırabilirim ya da bu olayı nasıl çözebilirim? Lütfen yardım edin kafayı yiyeceğim. @BilgisayarKurdu

Dosya Ekleri

• 8832d4fd-2d6e-4cef-afd4-84b016a3d732.jpg
    8832d4fd-2d6e-4cef-afd4-84b016a3d732.jpg
    128,4 KB · Görüntüleme: 76
  • 78b90254-2b77-40b7-9661-66aa5072681a.jpg
    78b90254-2b77-40b7-9661-66aa5072681a.jpg
    118 KB · Görüntüleme: 76
  • 85c7f37c-3471-4dc7-9f0e-d03e0ed1379c.jpg
    85c7f37c-3471-4dc7-9f0e-d03e0ed1379c.jpg
    125,3 KB · Görüntüleme: 64
  • ba58cb80-dc9f-4c6a-b30c-b8c33ac7e836.jpg
    ba58cb80-dc9f-4c6a-b30c-b8c33ac7e836.jpg
    93,3 KB · Görüntüleme: 61
  • 1349a8d2-3f1e-4edf-ab07-f74f539a20d0.jpg
    1349a8d2-3f1e-4edf-ab07-f74f539a20d0.jpg
    108,5 KB · Görüntüleme: 68
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Taktığın egzoz fanının hiçbir önemi yok neredeyse, ortalama veya iyi bir hava soğutma satın alman gerekir.
@mustaine Evet 70 dereceden öteye pek gidemez, anında kapatır kendini FX serisi. Doğru bir bilgi vermişsin. 60 derecede frekans kesmesi kadar normal bir durum yok.

Geothe sana gelecek olursak, Turbo modunu kapat - Cool and Quite özelliğini kapat. Bu şekilde 70'e kadar gider, frekans düşürmez. CoreTemp gibi yazılımları ise yıllardır önermiyoruz.

Hepsini geçtim o anakart hiçbir şekilde hız aşırtma tavsiye ettiğim veya potansiyel barındıran bir anakart değil. Onun ile sağlıklı şekilde hız aşırtma zaten yapamazsın. Ben de kullandım o anakartı, hiç yorma kendini :)

Bu imkanlar ile hız aşırtma yapmanın kendin dahil kimseye faydası yok :)
Taktığın egzoz fanının hiçbir önemi yok neredeyse, ortalama veya iyi bir hava soğutma satın alman gerekir.
@mustaine Evet 70 dereceden öteye pek gidemez, anında kapatır kendini FX serisi. Doğru bir bilgi vermişsin. 60 derecede frekans kesmesi kadar normal bir durum yok.

Geothe sana gelecek olursak, Turbo modunu kapat - Cool and Quite özelliğini kapat. Bu şekilde 70'e kadar gider, frekans düşürmez. CoreTemp gibi yazılımları ise yıllardır önermiyoruz.

Hepsini geçtim o anakart hiçbir şekilde hız aşırtma tavsiye ettiğim veya potansiyel barındıran bir anakart değil. Onun ile sağlıklı şekilde hız aşırtma zaten yapamazsın. Ben de kullandım o anakartı, hiç yorma kendini :)

Çözüm

Öncelikle siz farkında olmasanız da bana işlemci, ekran kartı ve overclock işlerinde en çok yardımcı olan kişisiniz :) Sizin oluşturduğunuz rehberlerle, konularda yaptığınız yorumlarla ve çözümleriniz ile overclock işine giriştim. Çok yardımcı oldunuz çok çok çok teşekkürler.

Taktığım egzoz fanın öneminin olmadığına katılmıyorum. Kasamda işlemci fanı ve ekran kartı fanı dışında 1 adet önden içeriye doğru hava üfleyen bir fan vardı. Sıcaklık dışarı çıkamıyor, yükselen sıcaklık kasanın üst taraflarına elimi koyduğumda sıcaktan dokunamama sebep oluyor. Şu an ise 4470 RPM ile dönen bir egzoz fanım var. Ne hikmetse diğer fanlarla aynı sesi çıkarıyor. Elimi kasaya koyduğumda bir sıcaklık hissi bile hissetmiyorum şükür.

Dediklerinizi uyguladım, üstüne bir de CPU Q-Fan Modu manuele alıp 80 derecede maximum çalışmasına ayarladım. Baktım oyunda almış başını gidiyor sıcaklık. SpeedFan'dan SmartGuard özelliğinden çıkartıp SpeedFan'ın otomatiğine bıraktım. Cinebech ve AIDA64'de tekrardan 60 dereceyi geçmeme izin vermedi fakat oyunlarda denediğimde sabit 61-62 derecede sıp sıtabil oyun konforu sundu. CPU Q-Fan modu otomatiğe alıp bir daha deneyeceğim voltaj düşürecek mi diye. Ama siz derseniz ki 'gerek yok otomatikte kalsın voltaja ve GHz'ye etki etmez' direk otomatiğe alırım.(Core 6 State'yi de kapattım)

Maalesef üzülürek anakarta olan güvensizliğinize de katılmıyorum. 2013 Yılında topladığım bu sistemin gerek ram olsun, gerek işlemcinin hızını 3,5 GHz'lerden 4,2 GHz'lere (hatta bence 4,4'e kadar yolu var) çıkması çok güzel bir olay. Unutmayalım ki 2021 yılındayız :) @BilgisayarKurdu

Görsel GTA5-FiveM oyununda 1 saatlik aktivitedir.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (85).png
    Ekran Görüntüsü (85).png
    246,4 KB · Görüntüleme: 60
Ben teşekkür ederim :) O anakart ile stabil olarak 4.4GHz imkansız gibi bir şey. Belki 4.2 diyeceğim ancak soğutucu olmadan o bile sıkıntı aslında.

O frekansa çıkartırsın çıkarmasına ancak günün sonunda stabil bir performans elde etmediğin sürece bir anlam ifade etmez.

Gigabyte B450 Auros Pro anakart kullanıyorum, uzaktan baksan ne güzel anakart hız aşırtma yapılır dersin ancak kesinlikle hayır. Bu da hız aşırtmaya uygun bir anakart değil. Ben tecrübelerim ile söylüyorum, uygun donanım olmadığı sürece hiçbir yararını göremezsin hız aşırtmanın. Senin şu an kullandığın anakartı ben de senelerce kullandım, M5A97 öyle değil ancak 78'in board'ına baktığında bile kendini belli ediyor her anlamda.

Yıl 2021 doğru :) Ancak 2+2 de 4 eder :) Belirttiğim anakartı 1600AF işlemci ile kullanıyorum, 320mm sıvı soğutmam var. İnan 0,1MHz bile hız aşırtma yapmıyorum. Abartıyorsun diyeceksin ancak kullandığım anakart da hız aşırtma için uygun değil. Bu işi yapacaksan özellikle anakartı buna uygun belirleyeceksin.

Milattan kalma sistemler ile de hız aşırtma yapanlar var ancak günün sonunda sana bir yararı olmalı. Bu yararı ise benchmark testleri ile ortaya koyuyoruz. AIDA64'de hata almaması iyi bir şey ancak önem arz eden detay benchmark testlerinde nasıl bir fark yarattığıdır. Ben %18 fark yaratabiliyorum ancak hiç fan çevirmeden çalışan sistemimde sürekli fan çevirmek zorunda bırakıyor, ısınmayan anakartı gereksiz ısınma eğilimine sokuyor. VRM üniteleri yetersiz bir anakart ile, olmayan VRM üniteleri için gereksiz yere soğutucu eklenmemiş bir anakart için denemeye bile değmez bana sorarsan :)

Seni seviyorum ve iyiliğin için söylüyorum. Belki ileride daha iyi bir sistem ile tekrar denersin. Şu an baştan aşağı sistemin uygun değil, frekans düşürmeler vs hepsi bu sebeple. Düşürmediğinde de ısı değerleri ortada. Kal sağlıcakla.

Ben teşekkür ederim :) o anakart ile stabil olarak 4.4GHz imkansız gibi bir şey. Belki 4.2 diyeceğim ancak soğutucu olmadan o bile sıkıntı aslında.

O frekansa çıkartırsın çıkarmasına ancak günün sonunda stabil bir performans elde etmediğin sürece bir anlam ifade etmez.

Gigabyte B450 auros Pro anakart kullanıyorum, uzaktan baksan ne güzel anakart hız aşırtma yapılır dersin ancak kesinlikle hayır. Bu da hız aşırtmaya uygun bir anakart değil. Ben tecrübelerim ile söylüyorum, uygun donanım olmadığı sürece hiçbir yararını göremezsin hız aşırtmanın. Senin şu an kullandığın anakartı ben de senelerce kullandım, M5A97 öyle değil ancak 78'in board'ına baktığında bile kendini belli ediyor her anlamda.

Yıl 2021 doğru :) ancak 2+2 de 4 eder :) belirttiğim anakartı 1600 AF işlemci ile kullanıyorum, 320mm sıvı soğutmam var. İnan 0, 1MHz bile hız aşırtma yapmıyorum. Abartıyorsun diyeceksin ancak kullandığım anakart da hız aşırtma için uygun değil. Bu işi yapacaksan özellikle anakartı buna uygun belirleyeceksin.

Milattan kalma sistemler ile de hız aşırtma yapanlar var ancak günün sonunda sana bir yararı olmalı. Bu yararı ise benchmark testleri ile ortaya koyuyoruz. AIDA64'de hata almaması iyi bir şey ancak önem arz eden detay benchmark testlerinde nasıl bir fark yarattığıdır. Ben %18 fark yaratabiliyorum ancak hiç fan çevirmeden çalışan sistemimde sürekli fan çevirmek zorunda bırakıyor, ısınmayan anakartı gereksiz ısınma eğilimine sokuyor. VRM üniteleri yetersiz bir anakart ile, olmayan VRM üniteleri için gereksiz yere soğutucu eklenmemiş bir anakart için denemeye bile değmez bana sorarsan :)

Seni seviyorum ve iyiliğin için söylüyorum. Belki ileride daha iyi bir sistem ile tekrar denersin. Şu an baştan aşağı sistemin uygun değil, frekans düşürmeler vs hepsi bu sebeple. Düşürmediğinde de sıcaklık değerleri ortada. Kal sağlıcakla.

Merhaba, konudan bağımsız olarak sorum size. AMD ekran kartımı overclock yaptığımda(MHz değerini +5 ya da -5 bile oynasam) ekranım çok fazla bozulmaya başlıyor. Ayarları tekrar eski haline getirince sorun ortadan kalkıyor. Bunun sebebi nedir? ULPS'i kapat vs seçili ama düzelmedi.

Merhaba, konudan bağımsız olarak sorum size. AMD ekran kartımı overclock yaptığımda(MHz değerini +5 ya da -5 bile oynasam) ekranım çok fazla bozulmaya başlıyor. Ayarları tekrar eski haline getirince sorun ortadan kalkıyor. Bunun sebebi nedir? ULPS'i kapat vs seçili ama düzelmedi.
Ekran kartınız TOP model olabilir, GPU Tweak üzerinden bunu görebilirsiniz. İnternetten ekran kartınızın base clocklarına bakıp kendi clocklarınızla karşılaştırabilirsiniz. Base clock değerlerinden daha fazla ise zaten overclocklu olarak satın almışsınız demektir diye biliyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (88)_LI.jpg
    Ekran Görüntüsü (88)_LI.jpg
    98,6 KB · Görüntüleme: 46
Evet top model kartım.
GPU clock 800MHz base hızı.
Ekran kartımın ise 900.
Bu değer dışında her şey base hızlarıyla aynı.
Yabancı forumlar bu modelle yapabildiğini söylüyor.
Bu benim için imkansız mı?

Geri
Yukarı