FX 6300 sistemde arka arkaya mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

Meh_met

Hectopat
RAM
G.Skill Value 4 GB 1333MHz DDR3 CL9 iki adet Dual channel RAM
SSD veya HDD modeli
240 GB SATA SSD
Ekran kartı
Zotac GTX 1050 Ti.
Anakart
Gigabyte 970A-D3
İşlemci
AMD FX 6300 six Core
Bilgisayarımı yıllardır kullanıyorum hiç mavi ekran görmemiştim ama arada sırada tüm bilgisayar seslerde dahil donuyordu bir daha düzelmiyordu bende reset atıyordum ve düzeliyordu. 2 gündür hem mavi ekran veriyor hem de dediğim gibi tüm PC donuyor ve kullanılmaz hale geliyor. Bu iki hatayı ortalama 8 saatte 4 kere yaşadım.

Sitemim:
AMD FX 6300 six Core.
Gigabyte 970A-D3
G.Skill Value 4 GB 1333MHz DDR3 CL9 iki adet Dual channel RAM.
Zotac GTX 1050 Ti.
240 GB SATA SSD.
Windows 10 kullanıyorum.

Minidump dosyalarım:

Bilgisayarımı yıllardır kullanıyorum hiç mavi ekran görmemiştim ama arada sırada tüm bilgisayar seslerde dahil donuyordu bir daha düzelmiyordu bende reset atıyordum ve düzeliyordu. 2 gündür hem mavi ekran veriyor hem de dediğim gibi tüm PC donuyor ve kullanılmaz hale geliyor. Bu iki hatayı ortalama 8 saatte 4 kere yaşadım.

Sitemim:
AMD FX 6300 six Core.
Gigabyte 970A-D3
G.Skill Value 4 GB 1333MHz DDR3 CL9 iki adet Dual channel RAM.
Zotac GTX 1050 Ti.
240 GB SATA SSD.
Windows 10 kullanıyorum.

Minidump dosyalarım:
Kimse bir şey yazmamış. İşe yararsa düşüncemi söyleyeyim.

Donma genelde işlemci aşırı ısınıp kritik sıcaklığa ulaşınca yaşanabilir.
Ya da anakartta özellikle kondansatörlerde şişme/patlama gibi arıza hallerinde görülebilir.

Mavi ekranı ise çoklukla RAM veya HDD'de veriyi okuyamadığında gösterir.
Ayrıca yine anakart ve ekran kartı arızalarında yapabilir.

Son olarak da kullandığınız PSU yıllar içinde doğru voltajı veremiyor olabilir. Yanlış voltaj da anakartta, RAM'de, HDD'de ve ekran kartında arızalara yol açabilir.

O bakımdan önce işlemci kritik sıcaklığa ulaşıyor mu kontrol edin, maksimum sıcaklık 70.5 dereceymiş:

Sonra PSU doğru voltaj değerlerini sağlıyor mu diye AIDA64 gibi programlarla Windows'da yük altında ve ilk açılışta BIOS'dan kontrol edin.

Daha sonra da anakartı dikkatlice inceleyip patlak kapasitör var mı bakın.
Bu noktadan sonra bir bilgisayarcıdan yardım almak iyi olur.
Bulmak için farklı ekran kartı, farklı RAM ve anakart ile değiştirip denemek de işe yarar.

Kimse bir şey yazmamış. İşe yararsa düşüncemi söyleyeyim.

Donma genelde işlemci aşırı ısınıp kritik sıcaklığa ulaşınca yaşanabilir.
Ya da anakartta özellikle kondansatörlerde şişme/patlama gibi arıza hallerinde görülebilir.

Mavi ekranı ise çoklukla RAM veya HDD'de veriyi okuyamadığında gösterir.
Ayrıca yine anakart ve ekran kartı arızalarında yapabilir.

Son olarak da kullandığınız PSU yıllar içinde doğru voltajı veremiyor olabilir. Yanlış voltaj da anakartta, RAM'de, HDD'de ve ekran kartında arızalara yol açabilir.

O bakımdan önce işlemci kritik sıcaklığa ulaşıyor mu kontrol edin, maksimum sıcaklık 70.5 dereceymiş:

Sonra PSU doğru voltaj değerlerini sağlıyor mu diye AIDA64 gibi programlarla Windows'da yük altında ve ilk açılışta BIOS'tan kontrol edin.

Daha sonra da anakartı dikkatlice inceleyip patlak kapasitör var mı bakın.
Bu noktadan sonra bir bilgisayarcıdan yardım almak iyi olur.
Bulmak için farklı ekran kartı, farklı RAM ve anakart ile değiştirip denemek de işe yarar.

Yardımınız için teşekkürler. Dediklerinizi uygulayacağım. İşlemci konusunda yüksek olasılıkla haklısınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı