Başarılı Kurulum FX-6300 sistemde macOS 12.5

Merhabalar!!!! 4 gün sonunda her gün başka bir sürüm deneyerek sonunda hafiften bir MacOS expert'i oldum gibi :D
suanda MacOS 12.5 Monterey kullanıyorum.
OpenCore ile kurdum ve OpenCore Install Guide dortania'nın opencore rehberinden yararlandım. Ben AMD FX 6300 işlemci kullanıyordum ve önerilen MacOS High Sierra idi. O yüzden ilk o şekilde kurulum yaptım. Uykusuz geçen bir gecenin ardından başarıyla kurmuştum. Ancak High Sierra bana eski geldi tabii ki... Big Sur'e geçmek için bayağı uğraştım ancak başaramayınca Catalina'yı kurdum. Bana yeterli gelmişti ancak herkes 12.5'u denediği için ben de denemek istedim (50 kere config.plist vs ayarlamaktan da kendime güvenim artmıştı açıkçası) ve sonuç olarak 2 kere Catalinadan direkt güncelleme ile denedim ve ikisi de başarısız oldu. Ben de kolları sıvadım, OpenCore'dan baseimagefiles gibi dosyaları indirdim ve config'e ufak bir kernel patch attıktan sonra üçüncü ve aslında ilk yapmam gereken kurulum şekli ile başarılı bir kurulum gerçekleştirdim. Hackintosh'a yeni başlayanlar için önerim yedek PC'lerinin olması ya da iyi yedek almaları olacaktır çünkü illaki ilk birkaç denemeniz hüsran ile sonuçlanıyor. Uzattım ancak başarılı bir kurulum oldu işte...

PC Özelliklerim:
AMD FX-6300 CPU
16 GB DDR3 RAM
RX 580 8GB GPU
MSI-970 G46 MOBO
SANDISK 128 GB SSD (APFS MacOS buraya kurulu)
2x Seagate 1 TB HDD (NTFS)

Screen Shot 2022-07-24 at 11.17.03.png

Ellerinize emeğinize sağlık hocam, bizim de 1050 Ti ile Monterey kullanma gibi planlarımız var fakat biraz Big Sur'a kaydı gibi.😶

Elinize sağlık hocam.
Teşekkürler
Ellerinize emeğinize sağlık hocam, bizim de 1050 Ti ile Monterey kullanma gibi planlarımız var fakat biraz Big Sur'a kaydı gibi.😶
Teşekkürler, Açıkçası Catalina'dan sonraki kurulumlar çok değişik oluyor. Mesela Catalina'da kurulumda 25 dk'a diyordu. Big Sur 4 saat falan verdi. Ben de işkillendim o yüzden kapattım. Monterey de ayni şekilde oldu 4 saat dedi ancak totalde 1.30 saatte kurdu. Bilgi olsun diye söylüyorum. Süreyi uzun verdiyse de çekinmeyin eninde sonunda kuruluyor :D. Monterey ile Big Sur arasında pek performans farkı yok gibi ya. Monterey kurun gitsin.

Teşekkürler

Teşekkürler, Açıkçası Catalina'dan sonraki kurulumlar çok değişik oluyor. Mesela Catalina'da kurulumda 25 dk'a diyordu. Big Sur 4 saat falan verdi. Ben de işkillendim o yüzden kapattım. Monterey de ayni şekilde oldu 4 saat dedi ancak totalde 1.30 saatte kurdu. Bilgi olsun diye söylüyorum. Süreyi uzun verdiyse de çekinmeyin eninde sonunda kuruluyor :D. Monterey ile Big Sur arasında pek performans farkı yok gibi ya. Monterey kurun gitsin.
Aslında Monterey kurabildik, yama da kuruldu ve OS'e ekran kartını sorunsuz bir şekilde 1050 Ti olarak tanıttık. Fakat muhtemelen yamadaki bir problemden dolayı uygulamalar çalışmıyordu. Bazıları hiç açılmayıp, bazıları ise glitchlenip sonra kapanıyordu. Garip... Şimdi de Big Sur deneyeceğiz de biraz üşeniyorum 😅
Ekran_Resmi_2022-07-21_02.03.11.png

Aslında Monterey kurabildik, yama da kuruldu ve OS'e ekran kartını sorunsuz bir şekilde 1050 Ti olarak tanıttık. Fakat muhtemelen yamadaki bir problemden dolayı uygulamalar çalışmıyordu. Bazıları hiç açılmayıp, bazıları ise glitchlenip sonra kapanıyordu. Garip... Şimdi de Big Sur deneyeceğiz de biraz üşeniyorum 😅
Evet Nvidia kartlar biraz sıkıntı maalesef :/ Umarım BigSur iyi çalışır. Ben 4 sürümde sadece patch değişikliği yapmam gerekmişti. Uğraştırmadı beni yani.

Geri
Yukarı