FX 6300 ve HD 7850 Sistemde RAM Düşüş Sorunu

Yasal

Hectopat
Daha fazla  
Sistemim;
  • AMD FX6300
  • HD7850 2GB Sapphire
  • 12GB RAM 4x8
  • MSI 970A G43

Herkese iyi bayramlar. Sorunumda başlıkta belirttiğim gibi oyunlarda ağır çekim oluyor biraz devam ediyor düzeliyor kısa bir süre sonra yine ağır çekim başlıyor. Bu işlem böyle devam ediyor. Ben de düşündüm neden olabilir derken CPU ölçer de RAM kullanımının önceki kullanılana göre düşük olduğunu fark ettim. Örnek vermek gerekirsek Arma 3 adlı oyunda 9-10 GB gibi RAM kullanımı alırken 4-5 GB arasına düştüğünü fark ettim ve sorunu buna bağladım. Çoğu oyunda RAM kullanımı 5 GB'yi geçmiyor. Sizce sorun ne olabilir? Ekran kartı sıcaklıklarım ise 80 oluyor üstüne hiç çıkmıyor fakat bu normal bir sıcaklık değeri bu havalara göre ve daha öncede bir sorun yaşamadım bu derecede, işlemcim de 40 derece civarında bunda da sıkıntı yok. Çoğu oyunda 10 GB gibi RAM kullanımı alıyordum. RAM kullanımı düşünce ağır çekim olmaya başladı oyunlarda. Şunu da fark ettim oyunu açtığımda menü ekranı gelirken akıcı oluyor fakat 2-3 saniye sonra 100 FPS iken 60'a düşüyor ve bu değerlerde duruyor. Oyunlarda da FPS düşüşü yaşıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sürücüler güncel mi?
Kartın macun yenileme zamanı gelmiş görünüyor.
HWMonitör adlı programda ayarlara baktığımda ekran kartı bölümünde Utilizations kısmındaki GPU yüzdesi bir anda 100% ' e çıkıyor. Ekran kartı ısım da 80 e çıkıyor bu olay saniyeler içinde gerçekleşiyor. Bu arada da oyunumda 80 FPS alırken 30 40' a düşüyor ve ağır çekim başlıyor. İşlemci ısımda öncekine göre 25-30 derece oluyor. Normalde oyun oynarken 40 olur. Sorunu şöyle çözdüm. Sistemi 1 gün öncesine yani bilgisayar sağlam olduğu tarih ve saat zamanına geri yükledim ve şuan sorunsuz çalışıyor. Ama neden böyle oldu?

Sistemi geri yüklemeden sorun başlamadığı olmadığı zamana almam sayesinde sorun çözülmüştür. Ama sorunun nedeni bulunamamıştır.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı