FX-8150 ile GTX 970 Darboğaz ve FPS Düşmeleri

KratosR

Hectopat
Yer
Malatya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Oyun oynayınca sistemim yüksek olmasına rağmen 10 dk sonra FPS düşüyor bir an oyun kasıyor darboğaz yaşıyorum. Örneğin; NFS Payback oyununda Ultra ayarlarda 40-50-60 FPS oynuyorken 10 dk sonra 7-9 FPS düşüyor bir anda PC kasıyor, oyunu kapatmak zorunda kalıyorum ve yenileme yapınca masaüstünde PC donuyormuş gibi oluyor. Bilgisayarımın özellikleri:
  • AMD FX 8150
  • Asus Strix GTX 970
  • 16GB DDR3 RAM
  • 120GB SSD
  • 5TB HDD
  • Corsair 650W PSU
  • Thermaltek Water 3.0 soğutmaya sahibim.

b55219c4-abf3-4fd7-9ed8-025b91720deb.jpg
7d6775e2-4c80-4563-b3f3-0ea427f91d57.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk önce ekran kartı fanlarını tam hız da çalıştırarak denemelisin. Sonra benim videoya bakabilirsin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Eğer video da işini görmez ise... Bilgisayar ayarlarını yapılandırman gerekecek.
Örnek;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kullandığın işlemci daha üst model ekran kartlarını da çok iyi bir şekil de darboğaz yapmadan besleyebiliyor. O yönden bir kuşkun olmasın.

En son olarak da ''Windows Dosya Denetleyicisi'' CMD yönetici olarak çalıştırarak yapın.

sfc /scannow

Aynı sorun bende de var çözüm bulamadım arkadaşlar çözüm bulan varsa yardımcı olurlarsa sevinirim.Fanlar temizledim Aynı sorun devam ediyor.

Bulldozer işlemciler deliler gibi enerji harcar ve ısı üretir, su soğutma kullanarak bu durumu çözmüşsüzünüz ancak ; Anakart üreticileri AMD'ye üvey evlat muamelesi çektiği için genelde işlemci etrafındaki VRM' ler üstüne heatsink koymadıkları gibi gayet düşük kalitede oluyor bu devreler. Sizin sisteminize benzer sistemlerde aynı tarif ettiğiniz şekilde sorunlar yaşanmış ve çoğu insan bunun VRM' lerin aşırı ısınması nedeniyle sistemi kararsızlaştırmasından kaynaklanabileceğinden bahsetmiş. VRM'leri serin tutarak bir stres testi yaparsanız sorun olup olmadığı anlaşılacaktır.

Peki nasıl yapacağım yardımcı olur musunuz?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bulldozer işlemciler deliler gibi enerji harcar ve ısı üretir, su soğutma kullanarak bu durumu çözmüşsüzünüz ancak ; Anakart üreticileri AMD'ye üvey evlat muamelesi çektiği için genelde işlemci etrafındaki VRM' ler üstüne heatsink koymadıkları gibi gayet düşük kalitede oluyor bu devreler. Sizin sisteminize benzer sistemlerde aynı tarif ettiğiniz şekilde sorunlar yaşanmış ve çoğu insan bunun VRM' lerin aşırı ısınması nedeniyle sistemi kararsızlaştırmasından kaynaklanabileceğinden bahsetmiş. VRM'leri serin tutarak bir stres testi yaparsanız sorun olup olmadığı anlaşılacaktır.
Nasıl Test Yapacağım

Şuan da gpu strest testi furmark ile yapıyorum ve cpu da yapacağım sonucları paylaşacağım.

Peki nasıl yapacağım yardımcı olur musunuz?

Nasıl Test Yapacağım

Şuan da gpu strest testi furmark ile yapıyorum ve cpu da yapacağım sonucları paylaşacağım.
Furmark testi 50dk boyunca yaptım.min:60 max:81 derece ısı.Fps ise min:59 max:63 %99 gpu kullanımı.

Son düzenleme:
Şimdi yaptığınız Furmark bir GPU testi (bu arada değerler normal, bir sıkıntı yok gibi ekran kartında). Asıl yapılması gereken bir CPU stres testi. Onu da, çok sağlıklı olmasa da CPU-Z veya Prime 95 ile deneyebilirsiniz. Ücretsiz olarak buradan indirin;

CPU-Z
.............

CPU-Z | Softwares | CPUID
Programı çalıştırdıktan sonra "Bench" sekmesinden "Stress CPU" seçeneğini tıklayın.

Prime 95
...........

Bu baya eski ama CPU' nun canına okuyan bir test, eğer gerçekten VRM ısınması dolayısıyla pc saçmalıyorsa burada ortaya çıkar diye düşünüyorum, mavi ekran yeme olasılığınız var.
GIMPS - Free Prime95 software downloads - PrimeNet
İndirip çalıştırdığınızda direkt olarak stres testini başlatır, elle kapatmanız lazım, kendisini aşağıda simge konumuna alır oradan "Stop" derseniz durur.

Sorunun donanımsal olmadığını düşünüyorum. Görev yöneticisinde çalışan uygulamaları kontrol edin, şüphelenmedikleriniz hariç belleği çok fazla kullanan program varsa kapatın. Şüphelendiğiniz, hiç görmediğiniz uygulamalar varsa önce araştırın, kötü amaçlı yazılımsa sağ tıklayın dosya konumuna erişip programın yolunu silin ve bilgisayarınıza tam virüs taraması yapın.

Şimdi yaptığınız Furmark bir GPU testi (bu arada değerler normal, bir sıkıntı yok gibi ekran kartında). Asıl yapılması gereken bir CPU stres testi. Onu da, çok sağlıklı olmasa da CPU-Z veya Prime 95 ile deneyebilirsiniz. Ücretsiz olarak buradan indirin;

CPU-Z
.............

Programı çalıştırdıktan sonra "Bench" sekmesinden "Stress CPU" seçeneğini tıklayın.

Prime 95
...........

Bu baya eski ama CPU' nun canına okuyan bir test, eğer gerçekten VRM ısınması dolayısıyla pc saçmalıyorsa burada ortaya çıkar diye düşünüyorum, mavi ekran yeme olasılığınız var.
İndirip çalıştırdığınızda direkt olarak stres testini başlatır, elle kapatmanız lazım, kendisini aşağıda simge konumuna alır oradan "Stop" derseniz durur.
Cpu-z stress test tek çekirdek ve çoklu çekirdek sonucu şuanda yapıyorum sonuçları paylaşacağım.

Sorunun donanımsal olmadığını düşünüyorum. Görev yöneticisinde çalışan uygulamaları kontrol edin, şüphelenmedikleriniz hariç belleği çok fazla kullanan program varsa kapatın. Şüphelendiğiniz, hiç görmediğiniz uygulamalar varsa önce araştırın, kötü amaçlı yazılımsa sağ tıklayın dosya konumuna erişip programın yolunu silin ve bilgisayarınıza tam virüs taraması yapın.
Sağolun deneyeceğim.

CPU-Z
.............

Prime 95
...........

Furmark testi 50dk boyunca yaptım.min:60 max:81 derece ısı.Fps ise min:59 max:63 %99 gpu kullanımı.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı