FX-8300 işlemcili sistem donuyor

JenLedger

Kilopat
Makaleler
1
Yer
C:/Program Files/Antalya
Daha fazla  
Meslek
Satış Yöneticisi
Merhaba arkadaşlar bilgisayarda ilginç bir donma sorunu var. 20-25 saniye boyunca sürüyor, 4-5 saatlik kullanımda 2-3 defa oluyor.
Garip takılmadan kastım şu;
Oyundayken asla donmuyor. Sadece internette veya bilgisayarın içinde gezinirken yaşanıyor bu durum. 20-25 saniye sürüyor ve olay günlüğünde bununla ilgili bir durum yok. Bilgisayar donduğu sırada internet sayfasının yüklenmemesinden anlıyorum, fare donmuyor hareket ettiriyorum ve bir yere basmazsam eğer başlat menüsünün üstüne veya kapatma tuşunun üstüne falan geldiğimde oralar yanıyor. Ama eğer tıklarsam bilgisayar bir şey yapmıyor bununla ilgili. Eğer 2-3 defa tıklarsam orası da donuyor, yaklaşık 25 saniye sonra da bir anda yaptığım bütün işlemler geliyor aniden.
Sistem:
MSI 970A-G46 anakart.
AMD FX-8300 işlemci.
ASUS ROG-STRIX GTX-970 4G ekran kartı.
8 GB DDR3 RAM ( 4 GB 1600 MHz Kingston, 4 GB 1333 MHz Elpida )
Turbox SSD 128 GB.
WD Blue 1 TB harddisk.
500 Watt Everest PSU.
Denediğim şeyler;
- Formatı denedim. SSD'yi çıkarıp sadece harddisk kullanarakta denedim, hard diski çıkarıp sadece SSD'ye de denedim. Disklerle ilgili bir sorunum yok gibi duruyor.
- RAM'leri farklı slotlara takarak, birini çıkararak denedim, ikisinde de sorun yok gibi.
Aklıma gelen şeyler;
- Anakartta bir bozukluk olması.
- Ekran kartına aslında çok güveniyorum sıfır almıştım ve PassMark'ta tam puan alıyor. Belki de ondandır.
- RAM'leri denedim fakat anakartın bellekle ilgili bir sorunu olması.
- Güç kaynağına pek ihtimal vermiyorum bir şey olsa oyunda da yapardı gibi.
- Harddiskleri defalarca denedim bir şey yok. Formatlıkta bir durum yok. Programlarla alakalı bir durum da yok çünkü yeni formatladığım sırada da yapmıştı bunu.
Sizce ne olabilir sorun arkadaşlar? Bir resim ekleyeceğim tam YouTube'da aşağı kaydırırken oldu belki oradan aklınıza bir şeyler gelir.
Yardım edecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

WhatsApp Image 2021-01-03 at 20.12.19.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar bilgisayarda ilginç bir donma sorunu var. 20-25 saniye boyunca sürüyor, 4-5 saatlik kullanımda 2-3 defa oluyor.
Garip takılmadan kastım şu;
Oyundayken asla donmuyor. Sadece internette veya bilgisayarın içinde gezinirken yaşanıyor bu durum. 20-25 saniye sürüyor ve olay günlüğünde bununla ilgili bir durum yok. Bilgisayar donduğu sırada internet sayfasının yüklenmemesinden anlıyorum, fare donmuyor hareket ettiriyorum ve bir yere basmazsam eğer başlat menüsünün üstüne veya kapatma tuşunun üstüne falan geldiğimde oralar yanıyor. Ama eğer tıklarsam bilgisayar bir şey yapmıyor bununla ilgili. Eğer 2-3 defa tıklarsam orası da donuyor, yaklaşık 25 saniye sonra da bir anda yaptığım bütün işlemler geliyor aniden.
Sistem:
MSI 970A-G46 anakart.
AMD FX-8300 işlemci.
ASUS ROG-STRIX GTX-970 4G ekran kartı.
8 GB DDR3 RAM ( 4 GB 1600 MHz Kingston, 4 GB 1333 MHz Elpida )
Turbox SSD 128 GB.
WD Blue 1 TB harddisk.
500 Watt Everest PSU.
Denediğim şeyler;
- Formatı denedim. SSD'yi çıkarıp sadece harddisk kullanarakta denedim, hard diski çıkarıp sadece SSD'ye de denedim. Disklerle ilgili bir sorunum yok gibi duruyor.
- RAM'leri farklı slotlara takarak, birini çıkararak denedim, ikisinde de sorun yok gibi.
Aklıma gelen şeyler;
- Anakartta bir bozukluk olması.
- Ekran kartına aslında çok güveniyorum sıfır almıştım ve PassMark'ta tam puan alıyor. Belki de ondandır.
- RAM'leri denedim fakat anakartın bellekle ilgili bir sorunu olması.
- Güç kaynağına pek ihtimal vermiyorum bir şey olsa oyunda da yapardı gibi.
- Harddiskleri defalarca denedim bir şey yok. Formatlıkta bir durum yok. Programlarla alakalı bir durum da yok çünkü yeni formatladığım sırada da yapmıştı bunu.
Sizce ne olabilir sorun arkadaşlar? Bir resim ekleyeceğim tam YouTube'da aşağı kaydırırken oldu belki oradan aklınıza bir şeyler gelir.
Yardım edecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Eki Görüntüle 814859

Overclock varsa kaldır (RAM frekansları farklı eşitlerim gibi düşündüysen bunu iptal et.)
Farklı SATA kablosuyla diskleri dene.
Anakart üstündeki köprülerden kaynaklıda belki olabilir.

Overclock varsa kaldır (RAM frekansları farklı eşitlerim gibi düşündüysen bunu iptal et.)
Farklı SATA kablosuyla diskleri dene.
Anakart üstündeki köprülerden kaynaklıda belki olabilir.
Teşekkür ederim cevabınız için fakat overclock yok. Ramler 1333 MHz'de çalışıyor. SATA kablolarını bırakın farklı disklerle bile denedim.

Teşekkür ederim cevabınız için fakat overclock yok. Ramler 1333 MHz'de çalışıyor. SATA kablolarını bırakın farklı disklerle bile denedim.
O zaman anakart kalıyor cihazin arka portlarina hiçbir şey takmayıp deneme yapar mısınız?(Ekran kartı dışında)

Geri
Yukarı