FX 8320 54 derecede frekans düşürme sorunu

sleaveman1

Hectopat
Daha fazla  
Konu başlığında belirttiğim gibi bilgisayarım yük altında yani oyun oynarken kısa bir süre sonra işlemci çalışma frekansını 3.5 'ten 1.4'e düşürüyor. Bu olayı nasıl fark ettiğim konusuna gelirsek, arkadaşımın bilgisayarına nazaran benim sistemim daha güçlüydü fakat oyunda hemen hemen aynı performansta oynuyorduk.

Sonrasında bu olayı araştırmaya kendim bulmaya çalıştım.
BIOS günceldi, UEFI temiz format atıyordum. bütün driverleri en güncellerini sitelerinden indirip kuruyorum. Güç Seçenekleri, Windows güncelleştirmeleri eksiksizdi.

Overclock yapmak için kullanılan stress test programlarını indirip işlemci sıcaklığını, çalışma frekansını her şeyi gözlemledim.

İşlemci sıcaklığı 54 derece olunca 3.5'ten 1.4'e düşüyor. Biraz soğuduğu zaman tekrar 3.5'e çıkıyordu.

• ASUS M5A97 LE R2.0
  • İşlemci: AMD FX 8320
  • Power: 600watt
  • RAM: 8 GB 1866 MHz
  • BIOS: 2701

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba ;

Soğutma problemi var gibi görünüyor. Soğutucu ve termal macun kontrolü yapmalısınız.Veya Soğutucunuz aşırı derece tozlandığından aktif soğutmanın yani pervanenin yeterli Rpm de dönmemesinden dolayıda sorununuz nüksediyor olabilir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Güç seçeneklerinden yüksek performansta.
Gayet temiz ve macun yeni .
Macunu fazla taşırmak bi sorun yaratırmı ?

Coler Masterin 412s soğutucusunu kullanıyorum 54dereceyi hiç bir şekilde geçmiyor

Bence bios la ilgili bi sorun
image.png

Merhaba ;

Soğutma problemi var gibi görünüyor. Soğutucu ve termal macun kontrolü yapmalısınız.Veya Soğutucunuz aşırı derece tozlandığından aktif soğutmanın yani pervanenin yeterli Rpm de dönmemesinden dolayıda sorununuz nüksediyor olabilir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Biosla ilgili 54dereceden yukarı çıkmıyor kesinlikle
Bunun yanında Amd İşlemcilerde özellikle FX AM3+ işlemciler için stok fan kullanıyorsanız kesinlikle kullanmamnızı farklı ekstra bir soğutucu kullanmanızı öneririm.
ColerMaster 412s kullanıyorum
Yokmu yardım edebilecek ?

Dosya Ekleri

• image.png
    image.png
    273,3 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı