FX 8320 Stok fan ile 80 derece sıcaklık değeri

cakiyyyy

Hectopat
Daha fazla  
Adresteki stok fanı kullanıyorum:

AMD Stok fan.jpg

Öncelikle ilk sorum ;
  1. Bu şekil mandallı fanlar oturmama sorunu oluyor mu ? İşlemci boşta 20-25-30 civarı.
  2. Fx 8320 ghz 3,5 işlemci. Ağır oyunlarda 80 dereceyi buluyor.
Çok kaliteli değil ama o kadar dandikte olmayan arctic silver macun aldım bir elektronikçiden. Az birşey kullandım ama ısıda hiçbir değişim olmadı. 4 ay önce yaptım bu dediğimi bu arada. Kasa temizliğinde sorun yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
AMD soketlerde zaten hava soğutmalarda mandal sistemi ile montaj yapılıyor. Arctic silver macun tek başına bi anlam ifade etmiyor. Yaz aylarında stok fan ile çok sorun yaşarsınız. Sıcaklıktan kurtulmak istiyorsanız bütçe belirtin soğutucu önerelim.

Hocam dediğiniz yerlerden satın aldığınız termal macunun iletkenlik değeri bir hayli düşüktür. İyi bir termal macunun iletkenlik değeri 4 w \ mK degerinin üzerinde olmalı. O sogutucu bir kere yapısı geregi iyi bir sogutma saglayamaz. Kule tipi bir sogutucu satın almanız gerek. Termal macun olarak, Antec Thermal Compound Formula 6 öneririm. Sogutucu için ise Deep Cool S40 tavsiye ediyorum.

1. Mandallı fanlar bugüne kadar hep en iyi oturan fanlar oldu benim gözümde. Bir de tabi vidalı olanlar.
  2. 80 derece yüksek bir değer. BIOS'ta CPU Fan hızı ayarını kontrol edin. Bir üst seviyeye ayarlayın.
Hocam dediğiniz yerlerden satın aldığınız termal macunun iletkenlik değeri bir hayli düşüktür. İyi bir termal macunun iletkenlik değeri 4 w \ mK degerinin üzerinde olmalı. O sogutucu bir kere yapısı geregi iyi bir sogutma saglayamaz. Kule tipi bir sogutucu satın almanız gerek. Termal macun olarak, Antec Thermal Compound Formula 6 öneririm. Sogutucu için ise Deep Cool S40 tavsiye ediyorum.

BNYX-HC151-1g-paste-with-cpu-thermal.jpg

Macunu da buldum işte bu :D çin malı birşeydi zaten. Şimdi ben öğrenciyim ve pcyi kendim almadım peder bey 2500 lira gibi bir değer döküp aldı baştan aşağı herşeyi sıfır. Yaklaşık 1,5 yıldır da kullanıyorum sıcaklık konusunu bu sene başında farkettim, zaten benim stok fan cpu fana bağlı değil pwr fana bağlı ve oyunlarda 6500 devire kadar çıkıyor. Bu soket farkı birşeyi değiştirirmi ki ? Bu arada macun gerçekten hiçbirşey farkettirmedi.

Fark etmez fan güç alıp sogutma işlevini görüyor sonuç olarak. 6500RPM bir hayli yüksek bir değer bu arada. Uçak motoru gibi ses çıkartıyordur. Bence yeni bir sogutucu almanız gerekiyor. Kasada çalışan fanlarıda temizleyin. Toz felan kalmasın.

Fark etmez fan güç alıp sogutma işlevini görüyor sonuç olarak. 6500RPM bir hayli yüksek bir değer bu arada. Uçak motoru gibi ses çıkartıyordur. Bence yeni bir sogutucu almanız gerekiyor. Kasada çalışan fanlarıda temizleyin. Toz felan kalmasın.

Usta ben artık şunu şunu yap elimden pek birşey gelmiyor. Peder bey en sonunda işlemci mi yanar artık o zaman ilgilenir.
Ben şunu öğrenmek istiyorum ; sıcaklık ile işlemci ömrünü çok kaybedermiyim ?

80 derece AMD işlemciler için kabul edilebilir bir derece değil. Ne kadar zararı var derseniz veya ne kadar ömründen yer derseniz birşey söyleyemem.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı