FX 8320 ve GTX 660 Ti donuyor ve kilitleniyor

stayinghome

Hectopat
Herkese merhaba,

Öncelikle bilgisayarımın özelliklerini yazayım. Eski bir bilgisayar:
CPU (işlemci): AMD FX-8320- 8 Core Processor.
Anakart: Gigabyte 990XA-UD3 - chipset: AMD.
Memory: DDR3 8 GB Dual.
Ekran kartı: GeForce GTX 660 Ti.
Windows 7 Home Premium.

Sıkıntı şurada: Bilgisayar donuyor ve hiçbir şekilde ne mouse ne de klavye çalışmıyor. Tamamen random bir şekilde yapıyor bunu. Donma sırasında kasadan kasılma sesi geliyor (fanın sesi sanırım) böyle durumlarda, kasılıyor daha sonra tekrar sessiz hale geliyor, yani anladığım kadarıyla birkaç saniye düzelecekmiş gibi bilgisayar kendini kasıyor daha sonra düzelmeyince yine sessize geçiyor. Sonra mecbur kasadaki tuştan restart gerektiriyor fakat Force restart yapınca bazen Windows'u ilk açarken "starting Windows" sayfasında bile donma olabiliyor, ya da hatta PC ilk açılırken ekrana gelene anakart sayfası bile gözükmeyebiliyor ve tekrar ve tekrar kasadaki tuştan restart yapmak gerekiyor, 3-4 Restart'tan sonra düzeliyor. Donma olduğu zaman bir seferinde uzun bir müddet beklemek istedim düzelecek mi diye, yani restart yapmak istemedim. Yaklaşık 2 saat geçti ve kendi kendine restart attı bu sefer de.

Şu durumu da belirmeliyim; bilgisayarıma birkaç ay önce bir Ransomware girdi maalesef ve dosyalar şifrelendi. Daha sonra şifrelenmiş dosyaların çoğunu silerek bilgisayara en iyi bilinen av programlarını yükledim teker teker ve yaklaşık 20-30 kere virus veya malware taraması yaptırdım. Kaspersky, Bit Defender, ESET, trend Micro, sophos, mcaffee, MBAM vs. hepsiyle yaptım defalarca ve hiçbir virüs/malware kalmayana kadar tarama yaptırdım. Bilgisayarda donmalar ise Ransomware dosyaları şifreledikten sonra başladı diye hatırlıyorum, öncesinde yoktu sanırım. Ama bildiğim kadarıyla Ransomware, donanıma zarar vermez diye düşünüyorum? Zaten sistemde Ransomware kalmadı da.

Birkaç gün önce Win 7'yi formatladım. Bütün Update'leri ve Driver'ları kendi official sitelerinden indirip yüklüyorum şu anda fakat bir iki kere yine kilitlenmeler oldu formata rağmen. Gerekirse tekrar format atarım da bunun çözüm olacağını sanmıyorum. Donanımsal olabilir ama hangi parçada sorun varsa nasıl öğrenebilirim? Anakarta da BIOS güncellemesi yapmak istiyordum fakat kendi sitesinde BIOS güncellemesi pek önerilmez eğer bir sıkıntı yoksa diye yazıyordu o yüzden pek emin olamadım. Systeminfo32'de BIOS versiyonu, anakartın resmi sitesinde yazan son BIOS güncellemesi ile aynı yılda olduğu için BIOS'a dokunmak istemedim.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Teşekkürler,

Son düzenleyen: Moderatör:
Windowsun yüklü olduğu ssd'nin kaç GB boş alanı var.internetten HDtune programını indirerek bad sector taraması yapmanı isteyeceğim.ayrıca ddu uygulamasını da kurup ekran kartı sürücüsünü yeniden güncelleyin.sisteme OCCT ve Furmark testleri ile stres testi yapın sonuçların görsellerini buraya atın.testlerin yapılış videolarını youtube'den izleyebilirsiniz.

Windowsun yüklü olduğu ssd'nin kaç GB boş alanı var.internetten HDtune programını indirerek bad sector taraması yapmanı isteyeceğim.ayrıca ddu uygulamasını da kurup ekran kartı sürücüsünü yeniden güncelleyin.sisteme OCCT ve Furmark testleri ile stres testi yapın sonuçların görsellerini buraya atın.testlerin yapılış videolarını youtube'den izleyebilirsiniz.

Tamamdır teşekkürleri yapıp yazacağım. DDU uygulaması nedir acaba?

Ekran kartının sürücülerini kaldırır.
Peki tüm ekran kartı sürücüleri silindiğinde görüntü olmadan yeni güncel sürücüleri nasıl yükleyeceğim?
HD Tune programında hangi testi yaptırmak lazım? Benchmark mı? Health mi? Error Scan mi? Yoksa hepsi mi?
HD Tune programında Error scan yaptığımda bad sector olan kırmızı bir kare çıkmadı.
@Deathadder
@Deathadder Şimdi de bazen PC normal çalışıyorken ekran gidiyor. Tekrar restart yapıyorum, bu sefer de Windows Başlatılıyor ekranında takılıyor ilerlemiyor.

Ekran kartıyla ilgili bir sorun ise, DDU kullanıp sileceğim fakat DDU aynı zamanda yeni driverları yüklüyor mu ekran kartı için? Sildikten sonra çünkü ekran hiç gözükmez heralde? Yenilerini nasıl yükleyeceğim?

Dosya Ekleri

• OCCT-20200613-001055-CPUOCCT.png
    OCCT-20200613-001055-CPUOCCT.png
    52,4 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleme:
Herkese merhaba,

Öncelikle bilgisayarımın özelliklerini yazayım. Eski bir bilgisayar:
CPU (işlemci): AMD FX-8320- 8 Core Processor.
Anakart: Gigabyte 990XA-UD3 - chipset: AMD.
Memory: DDR3 8 GB Dual.
Ekran kartı: GeForce GTX 660 Ti.
Windows 7 Home Premium.

Sıkıntı şurada: Bilgisayar donuyor ve hiçbir şekilde ne mouse ne de klavye çalışmıyor. Tamamen random bir şekilde yapıyor bunu. Donma sırasında kasadan kasılma sesi geliyor (fanın sesi sanırım) böyle durumlarda, kasılıyor daha sonra tekrar sessiz hale geliyor, yani anladığım kadarıyla birkaç saniye düzelecekmiş gibi bilgisayar kendini kasıyor daha sonra düzelmeyince yine sessize geçiyor. Sonra mecbur kasadaki tuştan restart gerektiriyor fakat Force restart yapınca bazen Windows'u ilk açarken "starting Windows" sayfasında bile donma olabiliyor, ya da hatta PC ilk açılırken ekrana gelene anakart sayfası bile gözükmeyebiliyor ve tekrar ve tekrar kasadaki tuştan restart yapmak gerekiyor, 3-4 Restart'tan sonra düzeliyor. Donma olduğu zaman bir seferinde uzun bir müddet beklemek istedim düzelecek mi diye, yani restart yapmak istemedim. Yaklaşık 2 saat geçti ve kendi kendine restart attı bu sefer de.

Şu durumu da belirmeliyim; bilgisayarıma birkaç ay önce bir Ransomware girdi maalesef ve dosyalar şifrelendi. Daha sonra şifrelenmiş dosyaların çoğunu silerek bilgisayara en iyi bilinen av programlarını yükledim teker teker ve yaklaşık 20-30 kere virus veya malware taraması yaptırdım. Kaspersky, Bit Defender, ESET, trend Micro, sophos, mcaffee, MBAM vs. hepsiyle yaptım defalarca ve hiçbir virüs/malware kalmayana kadar tarama yaptırdım. Bilgisayarda donmalar ise Ransomware dosyaları şifreledikten sonra başladı diye hatırlıyorum, öncesinde yoktu sanırım. Ama bildiğim kadarıyla Ransomware, donanıma zarar vermez diye düşünüyorum? Zaten sistemde Ransomware kalmadı da.

Birkaç gün önce Win 7'yi formatladım. Bütün Update'leri ve Driver'ları kendi official sitelerinden indirip yüklüyorum şu anda fakat bir iki kere yine kilitlenmeler oldu formata rağmen. Gerekirse tekrar format atarım da bunun çözüm olacağını sanmıyorum. Donanımsal olabilir ama hangi parçada sorun varsa nasıl öğrenebilirim? Anakarta da BIOS güncellemesi yapmak istiyordum fakat kendi sitesinde BIOS güncellemesi pek önerilmez eğer bir sıkıntı yoksa diye yazıyordu o yüzden pek emin olamadım. Systeminfo32'de BIOS versiyonu, anakartın resmi sitesinde yazan son BIOS güncellemesi ile aynı yılda olduğu için BIOS'a dokunmak istemedim.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Teşekkürler,

1 Harddisk eskimi veya SSD 2 dolumu.
Bunun dışında bende yaşamıştım işlemci fanınızı bir kontrol edin hatta sıcaklık değeri paylaşırsanız çok iyi olur.

1 Harddisk eskimi veya SSD 2 dolumu.
Bunun dışında bende yaşamıştım işlemci fanınızı bir kontrol edin hatta sıcaklık değeri paylaşırsanız çok iyi olur.
İşlemci fanı nasıl kontrol ediliyor? İnternette fanın hızının düşük olmasıyla alakalı olabilecegini okumuştum da bu fanların hızını değiştirebiliyor muyuz ki?
Sıcaklık değerlerini ölçebileceğim önerdiğiniz bir program varsa ölçeyim yazayım.
RAM de ölmeye başlamış olabilir eski sistem çünkü.
Memtest yapıyorum haber vereceğim.
Yeni durum şöyle: Bilgisayarı açıyorum, bir saniye ekran gidiyor sonra tekrar geri geliyor ve şu uyarı çıkıyor: Displayer Driver Nvidia Windows Kernel Driver 446.14 stopped working and succesfully recovered.

Daha sonra bu uyarıyı kapatınca iki saniye sonra bilgisayar donuyor. Hiçbir şey kımıldamıyor. Daha sonra tekrar ekran gidiyor tekrar restart atıyor ama bu sefer ekran hiç gelmiyor ve ancak ve ancak kasadaki power tuşunu kapatıp açarsam bir iki denemeden sonra geri geliyor.
Windows tekrar açılınca da Windows has recovered from an unexpected shutdown uyarısı geliyor.
Ne oldu bu bilgsayara anlamadım, yardımcı olabilecek birisi varsa sevinirim.
@KONT.DRAKULA @sekerr
Memtest haftasonuna kaldı, yaptığımda hemen sonuçları paylaşacağım. Kaç pass yapmak gerekir?

Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı