FX 8350 sistem oyunlarda aşırı ısınma

vural1905

Decapat
Öncelikle herkese merhabalar. Özellikle son 1 bucuk aydır aşırı canım sıkan bir mevzu var. Bloglarda her gün aradığım ama bir türlü sonuç bulamadıgm bir sorun. Şimdi şöyle özetliyim; son zamanlarda özellikle GTA 5, Watch Dogs2 ve Witcher 3 gibi oyunlara girdikten 5-10 dakika sonra dokundugum zaman kasada aşırı bir sıcaklık hissediyorum. Bu sıcaklık oluşmaya başladıktan sonra belli aralıklarla FPS düşmesi giriyor. Aynı sistemle bundan önce Witcher 3'ü Ultra ayarda hiçbir sıkıntı olmadan bitirmiştim. Fakat neden ne nasıl oldugunu bilmiyorum oyunu bitirdikten sonra yaklasık 2-3 hafta kadar girmedim oyuna sonra tekrar oynamak için girdigim zaman aşırı FPS düşmesi yedigimi fark ettim neredeyse 10-15 saniyede bir.

Bu olaydan sonra bilgisayara format attım GTA 5, Watch Dogs2 gibi oyunları indirdim. Daha düşük sistemlerle bu oyunları daha önce bitirmiştim. Ne zaman GTA 5 ya da Watch Dogs 2'ye girsek belli bir süre sonra kasa aşırı ısınmaya başlıyor ve oyunlarda kasmalar yaşanıyor. Hatta şöyle ileri gideyim Steam'de ki 1 GB'lik oyun olan raftta bile aynı durum mevcut. Ama CS:GO veya LoL oynadıgım zaman kasa buz gibi ve hiç FPS düşmesi yaşamıyorum. 2-3 defa format attım ekran kartlarını sildim tekrar yükledim RAM'leri cıkartıp taktım.

BIOS'u güncelledim yani aklıma ne geliyorsa yaptım kasaya. Fakat bir sonuca ulaşamadım ve aşırı canımı sıkıyor bu durum. Biliyorsunuz şu anki ekonomide herhangi bir bilgisayar bileşeni almak aşırı masraflı oluyor. Daha önce aynı oyunlarda bu sıkıntıyı hiç vermeyen kasam şu an neden aşırı ısınıyor bir türlü çözemedim. Bugün AIDA64'den stress testi yaptım ve sonuçları yüklüyorum aşağı. Çevremde kimse sorsam bir sonuca ulaşamadım ve aşırı canım sıkıldı bu duruma. Bilgisayarımın özellikleri de şunlar;

Anakart: ASUS M5A97 le2.0.
İşlemci: AMD FX 8350.
RAM: 16 GB.
Ekran kartım: ASUS RX590 ROG STRIX Gaming 8 GB.
Power: Plus 80 Bronze 620W.

Ve ayrıca not olarak şunuda söyleyeyim yeni bir kasa aldım ATX olanlardan. İçinde toplam 6 fan mevcut. Ama yine de bu oyunlara girince kasamın içi sıpsıcak oluyor fakat CS:GO LoL veya sistem stabil çalışırken kasam buz gibi. Tüm yardımlarınıza açığım arkadaşlar şimdiden çok teşekkür ederim.ASUS RX590 ROG STRIX 8G GAMING 8GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

Dosya Ekleri

• Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    9,3 KB · Görüntüleme: 25
  • Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    20 KB · Görüntüleme: 25
  • Screenshot_5.png
    Screenshot_5.png
    16,6 KB · Görüntüleme: 21
  • stabilitytest.png
    stabilitytest.png
    176,8 KB · Görüntüleme: 28
  • stabilitytest1.png
    stabilitytest1.png
    97,6 KB · Görüntüleme: 26
  • stabilitytest2.png
    stabilitytest2.png
    92,2 KB · Görüntüleme: 22
  • stabilitytest3.png
    stabilitytest3.png
    87,5 KB · Görüntüleme: 26
  • stabilitytest4.png
    stabilitytest4.png
    93,3 KB · Görüntüleme: 22
Peki işlemci fanını 7200RPM gibi bir rakam gördüm de işlemci fanınız nasıl?
İşlemci fanı arıyorsanız "Snowman M200" fanını önerebilirim. Bütçe tarafında da gayet uygun artı olarak kule tipi ve 2 bakır borusu bulunmakta.

Selam tekrardan termal macunumu 2 gün önce yeniledim temiz olsun diye, şu an PC'de aktif test yapamıyorum ama geçen MSI Afterburner'la test yaptığım zaman işlemci sıcaklıgı 70-72 derece civarında oluyordu. FPS düşmesi girdiginde anlık olarak 40-45 derece düştüğünü 2-3 saniye sonra tekrardan 70-72 dereceye geldigini fark ettim. İşlemci fanı stok fanlardan. Kısaca şöyle özetleyeyim bilgisayara masraf yapmak beni gerçekten yordu :D sorunun neden kaynakladıgını inanın anlayabilsem direk oraya yönelmek istiyorum, eğer olay fan ise fan alırım ama korkum fan aldıktan sonrada devam ederse ne yapmam gerek. Zaten şu anda DDR3 kullanıyorum. Yeni işlemci yeni DDR4 anakart RAM vs tekrardan 3 bin TL'den fazla fiyat çıkarıyor bana maalesef.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı