FX 8350 sistemde oyunlarda düşük performans

vural1905

Decapat
Herkese merhabalar. Öncelikle şimdiden bayramınızı kutlarım. Başlıktan da anlaşılacağı üzere uzun zamandır yaşadığım bir sorunu sizlere aktarmak istiyorum. Ne yaptımsa çözemedim çünkü. Öncelikle sistem özelliklerimi yazayım.

Anakart: ASUS M5A97 le r2.0
RAM: 16 GB (4-4-8 olarak)
İşlemci: AMD FX 8350.
Ekran kartı: ASUS ROG STRIX RX 590 (bunu yazınca genelde hep 2 fanlı stok modeli cıkıyor benim ekran kartım 3 fanlı olan)
İşletim sistemim: Windows 10 Pro.
Power suppy: 700W.
Hard disk: Samsung SSD 250GB.

Yaklaşık 1 buçuk sene önce yeni ekran kartı aldım. Tabii bunun yanında yeni Power Supply, ATX kasa, işlemci fanı, ve ek RAM. Her neyse konuya geçeyim. Ben bundan yaklaşık 1 sene önce Witcher 3'ü aynı yukarıda yazdıgım sistemlerle Ultra ayarda bitirdim. Ve hiç FPS düşüşü veya drop yaşamadım. Ama sonra inanın ne oldugunu bilmiyorum bir anda neredeyse her oyunda FPS düşmesi yaşamaya başladım. Aynı sistem dememin sebebi bu sistemle High ayarlarda hiç sorun yaşamadıgım oyunları artık düzgün FPS ile oynayamamam. Şimdiden örnek vereyim; Valorant oynuyorum. FPS sınırlamadıgım zaman 80-90 alıyordum. Dedim sanırım PC dolu ondan kaynaklanıyor sonra bilgisayarı formatladım ve tekrar yükledigim zaman 150-160 sabit FPS almaya başladım ama ne olduysa 2 gün önce tekrar aynı sorun başladı FPS düşmesi demiyicem çünkü oyuna girer girmez 60-70 FPS ile başlıyorum zaten. 100'ün üstüne çıkmıyor. Aklıma gelen her şeyi denedim kasayı temizledim, işlemci fanının termal macununu yeniledim, Windows'un tüm ayarlarını performans moduna aldım ama hiçbir türlü sonuç alamıyorum. İşlemcim ve anakartımın kötü oldugunu biliyorum fakat Valorant'ta 70-80 FPS alacak kadar kötü degil. Daha önce CS:GO oynarken 150-200 FPS alıyordum cünkü ve bütün ayarlarım düşükte oynarım CS alışkanlığından dolayı. Her neyse sorunun biraz daha derinine ineyim bazı araştırmalar yaptım ve BIOS'da belli ayarların buna sebep olabileceğini düşündüm. Mesela en basiti epu Power saving ayarı. Hiçbir overlock veya farklı ayarla oynamama rağmen ve Power savingin kapalı olmasına rağmen hiçbir fark alamıyorum. Sistemimde ki her şey en güncel sürümde (BIOS, ekran kartı, Windows Update) ama hala aynı şekilde sorun yaşıyorum. Yüksek kapasiteli oyunlarda işlemcimin ve anakartımın yetersiz olabilecegini düşündügüm için onlarla alakalı hiçbir şey demiyicem fakat Valorant gibi bir oyunda 150-160 sabit oynarken bir anda 60-70 FPS ile oyunu oynamak aşırı canımı sıkıyor. Olayın belki işlemcim fazla ısındığı için olabilecegini düşündüm. Bilgisayarı diğer gün açtıgımda direk Valorant'a girdim ve işlemci sıcaklıgım 45-46 derece civarıydı. Ona rağmen 60-70 FPS ile oyuna başladım sonradan düşme yaşamadım ama FPS hep oynuyor bazen 45-50'ye bile düştügü oluyor kaç tane forum gezdim ne ayarlar denedim ama bir türlü çözüm bulamadım bu işte bilgili abilerim kardeşlerim lütfen bana bir yol gösterin ne yapmam gerekiyor kafayı yemek üzereyim :(

g
Bilemiyorum belki oyuna güncelleme gelmiştir. Ben oyunu oynamıyorum ama forumdakiler güncelleme ile performans kaybı yaşadıklarından şikayetçilerdi.
şöyle diyim oyuna en son 2 hafta önce felan güncelleme geldi ben bu durumu 3-4 gün arayla yaşadım güncellemeyle alakası oldugunu sanmıyorum.sadece valoranttan örnek verdim fakat gta 5 de de aynı durumu yaşamaktayım.

Hocam OC yaparak biraz da olsa darboğazı azaltacaktır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı