FX-9370 ve 990FXA-GD80 veya i5 4440 ve Z87-G45 Gaming

Sistem stabilitesi nasıl sağlanır

• Oy verenlerin toplamı
    12
  • Anket kapandı .

amar84

Hectopat
Yer
Kemerburgaz, Istanbul, Turkey
Daha fazla  
Meslek
Tiyatro-Sinema Oyuncusu
Merhaba arkadaşlar.
Soruma geçmeden önce sistemimi yazmak istiyorum ki sistem özelliklerine göre cevap ve yardımlarınızı bekliyorum..

Şuanki sistem:
  • işlemci: amd fx 4300 black editon.
  • ana kart: m4a89Gtd usb3/pro
  • ekran kartı: asus radeon hd 7790 1 gb 256 bit (driveri en güceli bile olsa 7700 olarak gözüküyor)
  • Ram gskil 1600 mhz
  • ssd: gforce 128 gb
  • hdd: 500 gb vestern

Şimdi arkadaşlar bu sistemi ekran kartı hariç 950 tl ye aldım ikinci el olarak. Satan arkadaş kayıplara karıştı.
  • Daha sonra mavi ekran hatalarından 1500 tl masraf yaptım.
  • Önce ekran kartı ve ana kart tamir gördü (en azından öyle söylendi)
  • Daha sonra sorun ekran kartında denildi.
  • Ekran kartını satıp şuanki ekran kartını aldım.
  • Sonrada pawer ölü dediler.
  • Onun yerinede 530 wolt termal take 80 plus bi pawer aldım.Ancak hala sorun devam ediyor.

Sorunun kaynağını bulamadım. İki sabit disk olduğu için ikisinede ayrı ayrı windos yüklenip denendi.
BIOS güncellendi ama olmadı.

Şimdi sorum şu:

Sadece ana kartı mı değiştirmeliyim yoksa ana kartla beraber işlemciyide değiştirmeli miyim?

Açıkcası 1000 tl bir bütçe ayırdım. Ya 600 tl ye iyi bir ana kart almayı düşünüyorum
(vatanda vardı o fiyata çok iyi bir ana kart adını hatırlamıyorum) yada işlemci ile ana kartı beraber almayı işlemciyide değiştirmeyi düşünüyorum.

Ancak sistem gördüğünüz üzere asus ve amd üzerine kurulu.

1. düşüncem:

2. düşüncem:

• Z87-G45 GAMING Intel Z87 Soket 1150 DDR3 3000MHz(O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 Anakart
  • Core i5 4440 Soket 1150 3.1GHz 6MB Cache 22nm İşlemci

Yada fx4300 işlemcimi kullanmaya devam edip sadece ana kartımı değitirmeliyim.
Gerçekten kafam çok karışık yardımlarınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim.

Özellikle world of tanks için max ayarlarda en iyi oynayabilceğim sistemi oluşturmak istiyorum.

images.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Sen mavi ekran hatası mı alıyorsun kardeşim ? Bilgisayar biraz yüke girince direk mavi ekran mı veriyor ?

İnternet'i kablolu mu, yoksa kablosuz mu kullanıyorsun ?

Intel anakarta amd işlemci uymaz.

Intele amd uymaz derken ? Yazdıklarımda öyle bir birleşim yok ki? Tam anlayamadım. Intel ana kartta i5 işlemci yazdım zaten.

Sen mavi ekran hatası mı alıyorsun kardeşim ? Bilgisayar biraz yüke girince direk mavi ekran mı veriyor ?

İnternet'i kablolu mu, yoksa kablosuz mu kullanıyorsun ?

Kablolu hocam. ayrıca etkisi var mıdır bilmiyorum ama hdmı ile samsung smart tv den görüntü alıyorum.

Birde Hocam yüke binmese bile mavi ekrana atabiliyor. yani normal bir internet sitesi açıkken bile atabiliyor. yada cd takınca yada kart okuyucuya kart takınca yada hiç bir şey yapmasan bile. İşin ilginç tarafı her defasında farklı bir mavi ekran hatası vermesi.
Aklıma gelenler.
0x000001e
0x00000fe
0x000000b
Bunlara benzer bir sürü değişik hata daha :(
Maalesef ne forumlarda nede başka bir yerde çözüm bulamadığımdan ve zaten bir çok parça değiştiğinden ana kartı ve işlemciyi de değişmeyi düşünüyorum.
Yine mavi ekran verirse interneti tamamen bırakırım sanırım :D

Hocam seninle aynı sorunu bende çok yaşadım. Daha önce eski sistemimde e5200 işlemci asus p5ql anakart ati x2600 pro, bileşenleri vardı ve sürekli mavi ekran veriyordu. Parçaları temin ettiğim şahsa götürdüm ona bakıldı buna bakıldı bir sürü sorun çıkartıldı ama inanmadım. parçaları başka bilgisayarlarda denedim sıkıntı çıkmadı. Bilgisayarı bir net cafe sahibi arkadaşıma verdim 1 gün boyunca oyun oynandı hiç bir sorun çıkmadı ne mavi ekran ne başka bir şey ama eve geldiğimde yine aynıydı. Şaş kaza bir gün internet kablosunu çıkartıp renk sıralamasına baktığımda yanlış olduğunu gördüm. Düzelttim ve o gün sorunum çözülmüştü, belki bu yüzden olabilir kardeşim.

Evet kardeşim benimde o tür şeylerde mavi ekran hatası verdiği oluyordu ama en çok internet ile uğraşırken.

Bir denemekte fayda var. Şuan hanımın laptoptan bağlanıyorum internete aynı kablo takılı. Sorun ondansa bunda da sorun çıkarması gerekmez mi ?
Yinede hemen bir deniyeceğim hocam.

En azından herkesin verdiği standart ekran kartı gitmiş demedin :D Denemeye değer eyvallah birazdan paylaşırım sonucu :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı