FX6300 ve GTX1050 Ti 4GT OC uyumlu olur mu?

Mert Erik

Picopat
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisi
Stock FX6300 3.5 GHz işlemci ve GTX1050 Ti 4GT OC nasıl olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
FX6300 ve GTX1050 Ti'yı beraber kullanıyorum. Öncelikle işlemcim 4.0GHz hızında OC'li bir şekilde çalışıyor (kaliteli bir soğutucu ile çok daha üst seviyelere çıkabilen bir işlemci). Çoğu oyunda birbirleri ile oldukça iyi bir uyum içerisinde çalışıyorlar.

Ancak BF1 gibi bir oyunda 64 kişilik bir sunucuya girdiğimde bariz bir darboğaz ortaya çıkıyor ve alabileceğim FPS değerinin ortalama 15FPS altına düşüyorum bu oldukça can sıkıcı bir durum.

Eğer BF1 gibi kalabalık sunuculara sahip bir oyunda multiplayer oynamayı düşünüyorsanız daha üst seviye işlemcilere bakmanızı tavsiye ederim. İşlemci zaten elinizde ise kaliteli bir soğutucu alarak işlemciyi 4.5GHz civarına OC yaparak darboğazı BF1 gibi oyunlarda minimum seviyelerde tutabilirsiniz.

Lakin bu tür oyunlar yerine daha çok Valorant CS:GO LoL gibi espor veya hikaye tabanlı oyunlar oynayacaksanız işlemci stok hızında sizi idare edebilir.

Ancak diğer türlü elinizde işlemci ve ekran kartı bulunmuyorsa bütçe belirtirseniz size yardımcı olabilirim.

Şuan elimde fx6300 ve gt1030 var açıkçası model yükseltmek istiyorum. Bu yüzden 1050ti da karar kıldım.
Gtx1050ti ile tam verimli olması için stok işlemci fanı ile overclock yapabilir miyim ?
Anakart modellerimizde aynı bu arada

Şu an elimde FX6300 ve GT1030 var açıkçası model yükseltmek istiyorum. Bu yüzden 1050 Ti'da karar kıldım.
GTX1050 Ti ile tam verimli olması için stok işlemci fanı ile overclock yapabilir miyim?
Anakart modellerimizde aynı bu arada.

Soruna cevap vermeden önce bir şey sormak istiyorum. 1050 Ti'ı 0 mı alacaksın yoksa ikinci el mi?
Sıfır alacaksan onun yerine RX 5500 XT veya GTX1650S almanı öneriririm ileride işlemcini de upgrade ederek gayet güzel bir sisteme sahip olabilirsin.

Soruna gelirsek stok fan ile normal sıcaklık değerleriniz 60-65 dereceyi geçmiyorsa işlemcinizi CPU Turbo modunu kapatarak 4.0GHz'ye OC yapabilirsiniz (özellikle ağır oyunlarda gözle görülür bir fark oluşuyor) bir sorun çıkaracağını düşünmüyorum.

Soruna cevap vermeden önce bir şey sormak istiyorum. 1050 Ti'ı 0 mı alacaksın yoksa ikinci el mi?
Sıfır alacaksan onun yerine RX 5500 XT veya GTX1650S almanı öneriririm ileride işlemcini de upgrade ederek gayet güzel bir sisteme sahip olabilirsin.

Soruna gelirsek stok fan ile normal sıcaklık değerleriniz 60-65 dereceyi geçmiyorsa işlemcinizi CPU Turbo modunu kapatarak 4.0GHz'ye OC yapabilirsiniz (özellikle ağır oyunlarda gözle görülür bir fark oluşuyor) bir sorun çıkaracağını düşünmüyorum

1050ti kartını arkadaşımdan alıcam 5 ay kullanılmış sıfır gibi yani sizin dediğiniz kartlar daha mantıklı fakat o kadar bütçem yok.

Yaklaşık bir saat Gta V oynadığım zaman işlemcim 65 derece civarları oluyor.
Açıkçası overclock işinden pek anlamıyorum stabil bir şekilde 4 Ghz oluyorsa nasıl yapmam gerektiğini anlatabilir misiniz ?

1050 Ti kartını arkadaşımdan alacağım 5 ay kullanılmış sıfır gibi yani sizin dediğiniz kartlar daha mantıklı fakat o kadar bütçem yok.

Yaklaşık bir saat GTA V oynadığım zaman işlemcim 65 derece civarları oluyor.
Açıkçası overclock işinden pek anlamıyorum stabil bir şekilde 4 GHz oluyorsa nasıl yapmam gerektiğini anlatabilir misiniz?

Elbette yardımcı olabilirim. Anakart modellerimizde aynı zaten.
  • Öncelikle BIOS'a girin (PC açılırken Del tuşuna basın sürekli olarak)
  • BIOS'a girdikten sonra Advanced menüsüne gelin (sağ yön tuşuna 1 kere basın)
  • Jumperfree Configuration menüsüne enter tuşuna basarak girin.
  • Attığım fotoğraftaki ayarları yapın.
  • Işlemleri yaptıktan sonra F10 tuşuna basıp ayarları kaydederek BIOS'tan çıkın.
Ayarları yaptıktan sonra sisteminizi test edin sıcaklık değerlerinde anormal sonuçlar mevcutsa biosunuzu default hale getirin.

Bu arada not olarak düşeyim her sistem aynı voltaj değeri ile çalışmayabilir benim işlemcim 1.23750V ile çalışıyorken sizin işlemciniz daha yüksek veya daha düşük voltajlarda çalışabilir bu yüzden bir sorun olduğunda bana belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Yine not olarak belirteyim fotoğrafın en altında bulunan "DRAM Timing Config" tamamen RAM'lerle alakalı bir ayar ona dokunmanıza gerek yok.

Dün akşam bakamadım gün içerisinde de bakmayı unuttum geç cevap için kusura bakmayın.

Dosya Ekleri

• IMG_20201031_213033.jpg
    IMG_20201031_213033.jpg
    202,9 KB · Görüntüleme: 26
  • Işlemleri yaptıktan sonra F10 tuşuna basıp ayarları kaydederek BIOS'tan çıkın.
Ayarları yaptıktan sonra sisteminizi test edin sıcaklık değerlerinde anormal sonuçlar mevcutsa biosunuzu default hale getirin.

Bu arada not olarak düşeyim her sistem aynı voltaj değeri ile çalışmayabilir benim işlemcim 1.23750V ile çalışıyorken sizin işlemciniz daha yüksek veya daha düşük voltajlarda çalışabilir bu yüzden bir sorun olduğunda bana belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Yine not olarak belirteyim fotoğrafın en altında bulunan "DRAM Timing Config" tamamen RAM'lerle alakalı bir ayar ona dokunmanıza gerek yok.

Dün akşam bakamadım gün içerisinde de bakmayı unuttum geç cevap için kusura bakmayın.
Resimdeki CPU Over Voltage sekmesine gelip entera tıkladığımda bir tepki vermiyor.
Cpu over voltage ve altındakine tıklanmıyor.
Burdan anlık fotoğraf atmak zor oluyor başka bir yerden konuşssak olmaz mı size sormak istediğim başka konularda var

Unuttunuz galiba bu konuya bakmayı.

Son düzenleme:
Resimdeki CPU over voltage sekmesine gelip entera tıkladığımda bir tepki vermiyor.
CPU over voltage ve altındakine tıklanmıyor.
Buradan anlık fotoğraf atmak zor oluyor başka bir yerden konuşssak olmaz mı size sormak istediğim başka konularda var.

Unuttunuz galiba bu konuya bakmayı.
Çok geç gördüm kusura bakmayın bildirim gelmemiş. Over voltage sekmesinde yön tuşları ile işlem yapacaksınız.

Çok geç gördüm kusura bakmayın bildirim gelmemiş. Over voltage sekmesinde yön tuşları ile işlem yapacaksınız
4 Ghz yapmıştım voltajsız o günden sonra bilgisayarım kendi kendine takılıp mavi ekran vermeye başladı nasıl düzelticem yardım edin lütfen. Geri default yaptım ama düzelmiyor.

4 GHz yapmıştım voltajsız o günden sonra bilgisayarım kendi kendine takılıp mavi ekran vermeye başladı nasıl düzelteceğim yardım edin lütfen. Geri default yaptım ama düzelmiyor.

Anakartınız üzerinde bulunan BIOS pilini söküp 10dk sonra tekrar takarak deneme yapar mısınız?

Bu işlem BIOS'unuzun tamamen sıfırlanmasını sağlayacak.

Takılıp mavi ekran verme sebebi voltajı elle ayarlamadığınız için anakartınız sisteme otomatik olarak bolca voltaj veriyor bu da gereksiz ısınmaya ve sonunda sistemin kilitlenip kapanmasına veya mavi ekran almanıza sebep oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı