G.Skill F4-3000C15Q-16GRR veya Kingston HX430C15PB2K4/16 ?

demode

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar hepimiz biliyoruz ki DDR4 hayatımıza yeni girmiş fakat DDR3 ramler'in krallığını yıkacak durumda görünmüyor. Bugün sizlerden iki tane ram modeli hakkında karşılaştırmalar yapıp yorumlarımı size sunacağım.

1. model:
www.vatanbilgisayar.com: GSKILL 16GB (4x4GB) Ripjaws4 DDR4 3000MHz CL15 1.35V Ouad Kit Ram - Vatan Bilgisayar

2.model:
www.vatanbilgisayar.com: Kingston 16GB (4x4GB) HyperX Predator DDR3 3000MHz CL15 1.35V XMP Ram - Vatan Bilgisayar

Arkadaşlar ilk önce G.skill'in ramin'den başlayalım, oldukça yüksek performans veren bu ram yüksek performans vermekten kaçınmıyor ve kaçınmamak la beraber ram piyasasınında ki çoğu ramlere meydan okuyor, G.skill'in paylaştığı verilere göre O.C ile 4004 mhz hızına çıkan bu ram ayrıca yüksek mhz değerine rağmen CL15 değerinde bir gecikme süresine sahip olarak tamda oyunculara hitap edecek seviyede ram olarak G.skill kendini bir kez daha kanıtlıyor.

Arkadaşlar ikinci olarak Kinston'un ramin'den başlayalım, fiyatıyla çoğu kullanıcının G.skill'in tanıtmış olduğu modeline göre daha avantajlı olmasıyla göre birçok kullanıcının yöneleceği ram modelidir, Kingston piyasada en kökenli ram üreticilerinden biri olarak bu ürettiği ramle bir adım önde olduğu söylenebilir, O.C için sitesinde bir bilgi bulamadığım için ne kadar O.C edildiği hakkında bir bilgi veremeyeceğim, bu ram soğutmasıyla oldukça dikkat çeken ramler arasındadır.

Arkadaşlar G.skill O.C açısından ne kadar iyi olsada henüz 4004 mhz destekleyen anakart şu anda piyasada bulunmuyor burada Kingston öne geçmiş bulunuyor çünkü insan aynı seviyede görünen ramler den en ucuzunu ve en kalitelisini seçmeye çalışır diyerek ten yorumuma burada son veriyorum.Siz olsaydınız hangi ram'i seçerdiniz ve neden, yorumlarınızı bekliyorum.

Ben olsam bu kadar para verip ikisini de seçmezdim. 2133 MHz CL12-13 olan RAM'lere bakardım. 2133 MHz bellek desteği olan bir işlemci alıp, RAM'i 2133 MHz üzeri frekanslı bir model seçip overclock yaparsan, mavi ekran hatalarıyla karşılaşma ihtimalin yüksek olur.

Madem bu kadar bütçen var, o zaman şöyle bir şey tavsiye edebilirim. Bu belleklerin sitelerinden ya da başka bir yerden bulabilirsen 2133 MHz frekansta ne kadar CL değeriyle çalıştığına bakıp ona göre alabilirsin. Eğer 2133 MHz hızında CL12 altına düşüyorsa (ki genellikle DDR4 RAM'lerde pek değişkenlik olmuyor, CL 15 ise başka frekansta da aynı CL değerinde çalışabiliyor) alıp, düşük frekansta daha düşük CL değeri ile de iyi sonuç elde edebilirsin.

Ben olsam bu kadar para verip ikisini de seçmezdim. 2133 MHz CL12-13 olan RAM'lere bakardım. 2133 MHz bellek desteği olan bir işlemci alıp, RAM'i 2133 MHz üzeri frekanslı bir model seçip overclock yaparsan, mavi ekran hatalarıyla karşılaşma ihtimalin yüksek olur.

Madem bu kadar bütçen var, o zaman şöyle bir şey tavsiye edebilirim. Bu belleklerin sitelerinden ya da başka bir yerden bulabilirsen 2133 MHz frekansta ne kadar CL değeriyle çalıştığına bakıp ona göre alabilirsin. Eğer 2133 MHz hızında CL12 altına düşüyorsa (ki genellikle DDR4 RAM'lerde pek değişkenlik olmuyor, CL 15 ise başka frekansta da aynı CL değerinde çalışabiliyor) alıp, düşük frekansta daha düşük CL değeri ile de iyi sonuç elde edebilirsin.

Dediğiniz doğru CL değeri RAM'deki en önemli faktördür. Frekans da önemlidir fakat CL değeriyle aynı kaseye konulamaz. Seçtiğim anakart tam da bu ramlere göre ve O.C yaptığımda daha geniş veriyolu na sahip oluyor ve hızlanıyor. Fakat o arada CL değeri yükseliyor bu benim açımdan sorun teşkil etmez.

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi de burada sorun frekansın yükseldikçe CL değerinin artması değil, CPU'nun desteklediği hızın üzerine çıktıkça sistem kararsızlıklarının oluşma sıklığının artması. CPU o hızlara tam destek verebilse 3000 MHz CL15'in, 2133 MHz CL12-13 RAM'e göre daha iyi olduğunu ben de söylerim. Ayrıca 2133 MHz CL12-13 RAM'in yetmeyeceği ne yapıyor olabilirsin ki?

Efendim sizde bir yandan haklısınız ben inel'in sesini duyurduğu yeni seri yeni mimariye sahip broadwell serisi yada artık ismi neyse onunla beraber 3000 mhz desteği gelecektir büyük ihtimalle ben onu bekliyorum bu bencene intel'in pazarlama taktiği ayrıca sisten nasıl karasız kalıyor? detaylı bilgi verirseniz sevinirim
Efendim siz de bir yandan haklısınız. Ben inel'in sesini duyurduğu yeni seri yeni mimariye sahip broadwell serisi ya da artık ismi neyse onunla beraber 3000 MHz desteği gelecektir. Büyük ihtimalle ben onu bekliyorum. Bu bencene intel'in pazarlama taktiği. Ayrıca sisten nasıl karasız kalıyor? Detaylı bilgi verirseniz sevinirim.

Broadwell işlemciler DDR3L için 1333 ve 1600 MHz, LPDDR3 için ise 1600 ve 1866 MHz desteğiyle çıktı. Zaten Broadwell serisi performans değil düşük güç tüketimli, ağırlıklı olarak mobil kullanım için çıkmış olan işlemcilerdir. 3000 MHz DDR4 destekleyen işlemcilerin kısa bir sürede çıkacağını da hiç sanmıyorum. Seninki yaşının verdiği gereksiz bir tecrübe etme hevesi şu anda. 16 GB RAM için 1500 TL para israf edilmez, hem hayalindeki performansa ulaşamayacaksın hem de frekans değerini artırdıkça mavi ekranlarla o kadar sık karşılaşacaksın. 1600 MHz DDR3 RAM'ler bile normal kullanım için fazlasıyla yeterliyken, 3000 MHz DDR4 RAM'ler hem gereksiz hem de işlemciler desteklemediği için sorunlu olurlar.

İlla DDR4 sistem toplamak istiyorsan şu an için en fazla 2400 MHz olan model almanı tavsiye ederim. Bir sonraki yonga setiyle birlikte çıkacak olan işlemcilerde 2400 MHz desteği olma ihtimali yüksek ama 3000 MHz desteği uzun bir süre daha olmaz.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı