G15 5510 Pop!_OS deneyimleri

Cyberilia

Kilopat
Makaleler
5
Yer
Ankara İncek
Daha fazla  
Meslek
Atılım Universitesi Yazılım Muhendisliği
Başlangıç
Selamlar yaklaşık 3 haftadır kişisel gaming laptopumda Pop!_OS kullanmaktayım söylemeliyim bu benim ilk Linux deneyimim, öncelikle neden bu işletim sistemini kullandığımdan bahsetmek istiyorum. Kullandığım laptop Dell G15 5510 Intel RTX 3060 modeli içerisinde Windows 10 Home yüklü bir şekilde geliyor. Windows işletim sistemine oynayacağım oyunları indirdikten sonra oyunların performanslarında eksikler hissettim. Vanilla Minecraft 1.17 sürümünde 8 chunk ayarlamama rağmen 400 FPS'i geçemiyordu arkadaşlarıma danıştığımda laptopun iki ekran kartını beraber kullanıyor olabileceğini söylediler. NVIDIA üzerinden ne kadar ayarlasam da performans anlamında bir değişiklik yaşanmadı. Bunun üzerine Pop!_OS işletim sisteminin sahip olduğu System76'nın Power Management'ı ile bilgisayarımızı istediğimiz GPU ile çalıştırabileceğimizi öğrenince bir denemek istedim. Bluetooth, Wi-Fi her türlü cihaz özellikleri sorunsuz bir şekilde çalışmakta.

Bahsettiğim System76 Power management:

Screenshot from 2021-08-24 20-32-27.png

Screenshot from 2021-08-24 20-33-19.png

Masaüstü görünümüm:

Screenshot from 2021-08-24 21-12-03.png

Oyun deneyimlerim:
Çok fazla oyun deneme şansım olmadı. Gaming laptop almış olsam da oynadığım oyun sayısı bir elin parmağını geçmez.
Minecraft 1.17. 1 {8 Chunk OptiFine Shader/6 Chunk OptiFine}

shader fps.png

vanilla fps.png

Overwatch {Lutris ile Wine üzerinden çalıştırıyorum.}

Screenshot from 2021-08-24 21-01-29.png

Screenshot from 2021-08-24 21-01-53.png

Beğendiğim ve Eksik bulduğum yönler:
Beğendiğim yönlerini biraz kısa kesmek istiyorum çok uzatmadan anlatacağım. Öncelikle desktop environment olarak GNOME kullanmaktayım. GNOME tweaks ile masaüstü görünümünü, ikonları, fare ikonlarını, sesleri istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. GNOME look üzerinde binlerce theme bulunmakta. İşletim sistemi tamamen ücretsiz güncellemeleri almak ve kişileştirme yapmak için herhangi bir miktarda para ödemenize gerek yok. NVIDIA driver desteği bulunmakta şu an aktif olarak 470.57.02 sürümünü kullanmaktayım.

Eksik bulduğum yönleri düşünürken sadece aklıma, çoğu uygulamaların Linux tabanlı işletim sistemlerine uyumlu olmaması geliyor fakat Wine, Proton, Lutris, bu eksiği çoğunlukla kapatmakta.
Bunun dışında başka bir eksiklik hissetmedim.

Linux'u desteklemeyen programları Wine ile çalıştırmak yerine alternatif programlara yönelebilirsiniz. Bazı programlar Windows üzerindeki ücretli programlardan bile çok daha iyi sonuç veriyor.

Onun dışında kullanabileceğiniz onlarca dağıtım var, bu dağıtımların her birinin farklı masaüstü ortamları var. Diğer dağıtımları da deneyebilirsiniz.

Ben de şuan Pop OS'umda:

GTA V Online
RAGE 2
YAGA
Gas Simulation
CS:GO oynamaktayım. Eskiden hatta çok yakın zamanlarda bile bu oyunları doğru dürüst çalıştıramıyordum. Fakat şuan kernel ile alakalı sanırım son güncelleme efsane olmuş.

Geri
Yukarı