G29 gerçek otomobil hissiyatı veriyor mu?

misterscofield

Kilopat
Yer
İstanbul
Arkadaşlar benim korkum debiyaj kısmında gerçekte olduğu gibi debriyajı hızlı çekince stop ediyor mu? Ben manuel şeklinde sürmek ve aslında gerçeğe biraz çalışmak istiyorum gerek kavraması olsun vites geçişleri debriyaj araç kullanma alışkanlığı gerçek hayatla ne kadar benzer? Bir de gerçekten alıp 2 gün sonra sıkıyor mu ya herkes satıyor bunu.

Son düzenleyen: Moderatör:
O tepkiler oyunlarla alakalı, kimi oyunlar debriyaj bile desteklemiyor. Mesela BeamNG'de debriyajı düşük devirde bırakıp gaza basarsanız araba tekler mesela. Her oyunda yok bu tepkide. Tamamıyla oyunla alakalı.

Sıkılma mevzusunun sebebi ETS harici gerçekten hiç keyif alamadım. Dirt serisi oyunları oynamak istersen gerçek Rally'ci gibi olman lazım. Çok zor. Forza Horizon direksiyona uygun değil. Assetto Corsa için direksiyon güzel ama oyun sıkıyor bir süre sonra.
Yani aslında sıkılma sebebi oyun kısırlığı.
Gerçek araba gibi olmuyor tepkiler tam olarak. Direksiyon motoru gerçekçilik için sizi zorluyor ama takır tukur sesler, vujjj diye direksiyon sesi filan garip şeyler oluyor. Pedallar zaten çok sert.
Yorucu oluyor. Birkaç gün kullanınca bezip sıkılıyorsun.

Sıkılma mevzusunun sebebi ETS harici gerçekten hiç keyif alamadım. Dirt serisi oyunları oynamak istersen gerçek Rally'ci gibi olman lazım. Çok zor. Forza Horizon direksiyona uygun değil. Assetto Corsa için direksiyon güzel ama oyun sıkıyor bir süre sonra.
Yani aslında sıkılma sebebi oyun kısırlığı.
Gerçek araba gibi olmuyor tepkiler tam olarak. Direksiyon motoru gerçekçilik için sizi zorluyor ama takır tukur sesler, vujjj diye direksiyon sesi filan garip şeyler oluyor. Pedallar zaten çok sert.
Yorucu oluyor. Birkaç gün kullanınca bezip sıkılıyorsun.
Kesinlikle katılmıyorum, demek ki ilginiz yok. Ben 30 FPS full low ayarlarla mouse ve bir yerden sonra gamepad ile 400 saat ETS2 oynadım şimdi full ayarlarla oynuyorum. Assetto içinde geçerli, çok zevkli bir oyun. FH direksiyona uygun birde.

Gerçek arabayla gram alakası yok. Gerçek hayatta gazı sonuna kadar bastığın zaman motorun çıkardığı ses ve seni koltuğa yapıştırma efekti zaten bütün deneyimi güzelleştiren şey, onun dışında bende G29 vardı ilk hafta hevesi güzel ancak 2. hafta sıkıldım sattım.

Son düzenleme:
Tekrar diyorum, setin gerçeklikle alakası oyunlarla alakalı setle değil. Tek etkileyecek şey pedallar olabilir. Onun dışında tepkiler, fizikler, FBB, shifter ve clutch kullanımı tamamıyla oyunlarla alakalı.

Arkadaşlar benim korkum debiyaj kısmında gerçekte olduğu gibi debriyajı hızlı çekince stop ediyor mu? Ben manuel şeklinde sürmek ve aslında gerçeğe biraz çalışmak istiyorum gerek kavraması olsun vites geçişleri debriyaj araç kullanma alışkanlığı gerçek hayatla ne kadar benzer? Bir de gerçekten alıp 2 gün sonra sıkıyor mu ya herkes satıyor bunu.
Tabi ki hayır.

Gerçeklik hissi; direksiyonun yanında görüş açısı, monitör büyüklüğü, koltuk açısı gibi birçok şeye bağlı. Yani sadece seti masaya sabitlemekle olmuyor. Maalesef kaliteli bir kokpit döşemek de gerçek araba fiyatına yakın olduğu olduğu için ucuz yolla G29 alıp masaya sabitleyerek hevesinizi alabilirsiniz. Ancak uzun süreli yarış yapmak gibi şeyler için setten çok oturuş pozisyonu önemli. G29 başlangıç için iyi bir settir fakat profesyonel yarış yapmak ve saatlerce pistte tur süresi geliştirecekseniz belli bir yerden sonra yetersiz gelecek ve tırtıklı hissiyatı canınızı sıkacaktır. Fakat standart bir kullanıcıysanız ve öylesine otomobil simülasyonunda takılıp eğlenecekseniz alınabilecek fiyat performans bir settir ve sizi tatmin eder.
1supn2tdcr481.png

Burada ortalama bir oturma poziyonu gösterilmiş. Tabii pozisyon yapılan yarış türüne göre değişir ancak genel kural oturulan yerin tabanının yerden yüksekliğiyle ayak tabanı yani pedalların bulunduğu yerin yüksekliğinin birbirine yakın olması lazım. Ancak masaya sabitleyip oynayınca aradaki yükseklik farkı sandalyenin ayak yüksekliği kadar oluyor. Bu durum belli bir süre sonra rahatsız ediyor. Örneğin ben yaklaşık 1.5 saat dayanabiliyorum sonra rahatsızlık başlıyor. Ondan dolayı yakın zamanda aluminyum profille kokpit yapmayı planlıyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı