G4560 ve RX 470 sistem yükseltme tavsiyesi

Pentium G4560

Kilopat
Kafam çok karışık. Sistemimde SSD yok, 200 lira gibi bir para geçti elime bu parayla indirim kovalayıp 240 GB bir SSD alabilirim. Ama hazır elime para geçmişken bekletip sistemi yükseltsem mi diyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim hemen aşağıda sistemimi ve hangi konuda tıkandığımı açıklıyorum.
  • G4560 işlemci
  • 12 GB 2133 MHz RAM
  • RX 470 4G ekran kartı
  • MSI H110M PRO-VD anakart
  • 500 GB HDD
Şimdi ben bu sisteme elimdeki parayla SSD takıp rahatıma bakabilirim. Ama hazır para geçmişken elime, eldeki parçaları satıp üstüne koyup değerlendirmekte bir seçenek benim için. Ama ne kadar doğru olur merak ediyorum. G4560'ı düz hesap 300 liradan satsam, anakartı 200 250 civarından bıraksam elimdeki 200'ü de koyduğumda toplamda 750-800 lira civarı bir para geçecek. Bu parayı AMD kanadında nasıl toparlayabilirim? R3 2200G, R5 1400 vb. giriş seviyesi Ryzen işlemcilerin 2. ellerine baktığımda fiyatlar makul görünüyor. 2. el bir işlemci çözüp A320 anakart alsam ne kadar mantıklı olur sistemin bu değişimi? Bir de R3 2200G, R5 1400 G4560'dan ne kadar iyi? Açıp FPS değerlerine de bakabilirim ama yorumlarınızı dikkate alıyorum o yüzden konu açmak istedim. Yoksa SSD al rahatına bak hacı mı diyorsunuz? Elime oraya buraya harcamam gerekmeyen bir para geçince birden kudurdum deli planlara daldım. :D

Son düzenleme:
750-800 TL para geçecekse; bütçeyi 1000-1100 civarına yükseltip, R5 1600 AF ve B450M S2H anakart almanızı öneririm. Yükseltme yaptığınıza değer en azından.
İşte sıkıntım o, malesef 1000-1100 seviyelerine yükseltemem. O yüzden 1600 AF B450 falan hayal yani. Bu bahsettiğim olay sizce ne kadar gerekli, değer mi kısaca? Yoksa SSD al devam et mi diyorsunuz?

İşte sıkıntım o, malesef 1000-1100 seviyelerine yükseltemem. O yüzden 1600 AF B450 falan hayal yani. Bu bahsettiğim olay sizce ne kadar gerekli, değer mi kısaca? Yoksa SSD al devam et mi diyorsunuz?
Kesinlikle işlemcinizi yükseltmeniz lazım. SSD ile çözülmeyecek sorunlarınız var. SSD işin kreması bana kalırsa.

Teşekkürler peki sizce R5 1400'e geçsem çok fazla fark olur mu? 1600 AF ve üstüne geçmediğim sürece beklemeli miyim yoksa R5 1400 tatmin eder mi?
Bir miktar fark olur ama ben bu yükseltmeyi yapmazdım. Önemli bir fark yaratacak bir yükseltme yapılmasını daha mantıklı buluyorum.

Bir miktar fark olur ama ben bu yükseltmeyi yapmazdım. Önemli bir fark yaratacak bir yükseltme yapılmasını daha mantıklı buluyorum.
Peki o zaman SSD alıp sistem güncellemeyi başka bir tarihe erteliyorum. En azından Windows'ta olsun oyunlarda olsun az hızlı iş yapayım. :D Teşekkürler düşünceniz için. :)

R5 1600 ve b450 anakart alabilirsiniz. Ben de G4560 işlemciden geçiş yaptım memnunum performans olarak.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı