G513qm Laptoptaki soğutma modları nasıl kullanılmalı

viamort

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. G513qm 15.6' laptopum var. Hava çıkışları arkada ve yanlarda. Alt kısmı aşağıda paylaştığım şekilde. İlk defa 10 yıllık bilgisayarımdan doğru düzgün bir alete geçiş yaptığım için teknoloji cahili gibiyim mazur görün. Ayrıca ilk laptop deneyimim.

Laptopta üç adet çalışma modu var. Silent(işlemciyi 1GHz'ye sabitliyor fanlar çalışmıyor sıcaklıklar 60'larda dolanıyor), performans(3, 5GHz - fanlar sıcaklık artınca 2300RPM dönüyor), ve oyuna girdiğimde genelde açtığım Turbo(4GHz ve üstüne çıkarıp fanları 4300RPM'e çıkarıyor)
Bunlar MHz'yi artırdığı için sıcaklık artıyor ama ona göre fanlar da artıyor, ben basit işler yaparken silent, biraz zorlamaya başlarsam performance, oyuna girersem Turbo'ya alıyorum. Fakat bu modları sürekli değiştirmek zarar verir mi bilmiyorum. Armory Crate'den bu modlar nasıl kullanılmalı?

Ayrıca laptopun kendi soğutmasından memnunum fakat uzun vadede termal macunun kurumaya başlaması, ve önümüzde yaz geleceği için soğutucu tavsiyeniz var ise 200TL bütçeye kadar alabilirim. Eğer çok sessiz çalışır, 10-15 derece düşürür dediğiniz ciddi fark yaratacak bir ürün öneriniz varsa biraz daha da zorlayabilirim bütçeyi.

14_strixg_15_grey_l.jpg

Çok kasmanıza gerek yok günlük kullanım ve oyunlarda performans modunu sürekli olarak kullanabilirsiniz, eğer oyunlarda çok ısındığını fark ederseniz de Turbo'ya alıp soğutmayı güçlendirirsiniz.

Çok kasmanıza gerek yok günlük kullanım ve oyunlarda performans modunu sürekli olarak kullanabilirsiniz, eğer oyunlarda çok ısındığını fark ederseniz de Turbo'ya alıp soğutmayı güçlendirirsiniz.
Soğutucu öneriniz var mı peki? Evdeki diğer laptopun altından aldım yükselsin diye koydum bunu da bir tane daha almam lazım zaten hiç soğutmuyor :D

Soğutucu öneriniz var mı peki? Evdeki diğer laptopun altından aldım yükselsin diye koydum bunu da bir tane daha almam lazım zaten hiç soğutmuyor :D

Soğutucu konusunda maalesef hiçbir bilgim yok, hatta bu aralar ben de gerçekten etkili olan bir soğutucu arıyorum. Bilen arkadaşlar varsa ikimize de yardımcı olabilirler.

Yeni konular

Geri
Yukarı