GA-EP43T-USB3 Anakart ile Xeon X5460 işlemciye Overclock Yapılır mı?

Ultranational

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Stajyer Avukat
Nvidia GTX 770 model ekran kartım var. Anakartım GA-EP43T-USB3, işlemcim ise Xeon X5460. Parçaları almadan önce darboğaz hakkında bir bilgim yoktu. Birkaç oyunda düşük performans aldıktan sonra araştırıp ne olduğunu öğrendim.
Şu an sistemim %40 civarında darboğaza girmekte. Bununla ilgili parça değiştirmeden tek çözümün overclock olduğunu söylediler ancak eski işlemcide sorunsuz yaptığım overclock anakarttan veya şu anki işlemciden kaynaklı olmamakta.
Söz konusu anakart ile işlemci overclock yapılabilir mi? Yapılabilirse nasıl? Yapılamaz ise sebebi nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Olmamakta derken, voltajı arttırmayı denediniz mi?

Ondan önce, BIOS'u modlayıp güncel mikrokodları entegre ettiniz mi?

Voltajı çok defa orantılı olarak arttırmıştım. Ancak sonuç yine aynı oldu. İlk olarak kendini resetliyo, ardından eski ayarlarına alıyor otomatik olarak. Bios çözümü sadece soğutmayı düzeltmesi için birkaç yerde daha yazıyordu ancak sadece soğutmayı düzenleyeceğini düşündüğüm için denemedim. Daha çok anakartın overclock voltaj uyumsuzluğundan bahsetmişler ama nasıl yapılacağı ve neyin sebep olduğu yazmıyor hiçbir yerde.

PCI Express frekansıyla oynuyor musunuz? 100'de kalırsa bazen açılmayabiliyor.

Ayrıca soruma cevap vermediniz. Mikrokod güncellemesi yaptınız mı?

Şu an dediğiniz gibi biosu modlu update ettim, voltaj ayarlarını değiştirdim ama değişen birşey olmadı malesef. Pcı express ayarlarına hiç dokunmadım. Default ayarlarında sabit. Mikrokod güncellemesi hakkında bir bilgim yok malesef. Yani nasıl yapılır, ne işe yarar bilmiyorum. İşe yarar diyorsanız, sizin için sıkıntı olmazsa eğer, neler yapmam gerektiğini aşama aşama söyleyebilirseniz hepsini şu an uygulayıp sonucu söyleyebilirim hocam.

Şu an bios işlemi tamam. İşlemci donanım olarak modlu gelmişti, o yüzden müdahale etmeme gerek yok diye düşünmüştüm, ondan dolayı update etmemiştim biosu. Ama şu an gözle görülür bir fark oluştu diyebilirim gerçekten, bu konuda teşekkür ederim :) Bundan sonra ne yapmam gerekiyor ?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı