Galaxy S3 Mini GT-I8190 ROM

Alicem Doğan

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600, Asus GTX 650Ti Boost 2GB, Corsair Vengeance 16GB (2x8), Biostar M700 500GB M2 SSD, Samsung 860 EVO 500GB SSD, Seagate Barracuda 1TB HDD, Windows 10 Home SL 21H2

Laptop: (HP Vitcus 15.6") i7 12700h , RTX 3050Ti, 16GB DDR4, 1TB WD M2 SSD, W11 Home SL
Merhaba arkadaşlar. Samsung Galaxy S3 GT-I8190 telefonuna sahibim. Telefonun garantisi tamamiyle doldu ve artık telefona hız ve performans katmak istiyorum. Bu konu hakkında pek bir şey bilmiyorum o yüzden cevap yazarken Root ve ROM arasındaki farkları ilk başta belirtirseniz sevinirim. Telefonun şu anki sürümü 4.1.2 . Zaten ondan sonra bir daha güncelleme gelmedi. Bu telefona uygun ve güncel olan ROM ve Root dosyasını ve kurulumunun nasıl yapıldığı hakında bir rehber rica edeceğim. İki dosyayı da istiyorum çünkü aradaki farkları öğrendiğimde hangisinin bana daha uygun olduğunu bilebilirim. Yardımlarınızı bekliyorum.

Root Android'in bazı özelliklerini açmaya yarar. Bu özellikleri her kullanıcı kurcalamasın diye kapalı tutmuşlar. Root bunları açmaya yarıyor bildiğim kadarıyla. ROM ise telefonun işletim sistemini başka bir Android sürümüyle değiştirmek demektir. Örneğin S3 Mini şuan 4.1.2 ama siz bunu ROM yükleyerek 5.0 bile yapabilirsiniz. Fakat her ROM stabil olarak çalışmayabilir.

Root Android'in bazı özelliklerini açmaya yarar. Bu özellikleri her kullanıcı kurcalamasın diye kapalı tutmuşlar. Root bunları açmaya yarıyor bildiğim kadarıyla. ROM ise telefonun işletim sistemini başka bir Android sürümüyle değiştirmek demektir. Örneğin S3 Mini şuan 4.1.2 ama siz bunu ROM yükleyerek 5.0 bile yapabilirsiniz. Fakat her ROM stabil olarak çalışmayabilir.
Peki ROM, Root'u da kapsıyor mu? Yani Özellikleri açısından.

Peki ROM, Root'u da kapsıyor mu? Yani Özellikleri açısından.
Eskide Turkcell T10 telefonum vardı. Her gün farklı bir ROM yüklüyordum :D Her yüklediğim ROM'un içinde de SuperUser yani root uygulaması yüklü geliyordu. Bende de I8190 S3 Mini var ama hiç ROM atmadım. Ama büyük ihtimalle ona da ROM atınca beraberinde root olur.

Eskide Turkcell T10 telefonum vardı. Her gün farklı bir ROM yüklüyordum :D Her yüklediğim ROM'un içinde de SuperUser yani root uygulaması yüklü geliyordu. Bende de I8190 S3 Mini var ama hiç ROM atmadım. Ama büyük ihtimalle ona da ROM atınca beraberinde root olur.
Anladım. Peki bu cihaz için en uygun ve güncel ROM'u biliyor musunuz ? Biliyorsanız kurulum için yardımcı olabilir misiniz ?

Peki sitede kurulum ile ilgili talimatlar bulunuyor değil mi ?
Ondan emin değilim :D Orası bir forum sonuçta ROM'u yapan kişi yazmamış olabilir. Ama neredeyse bütün ROM'lar Odin yazılımı ile kurulduğu için yükleme işlemleri aynı olur. Google'a S3 Mini Odin ile ROM yükleme yazarsanız çıkacaktır.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı