Galaxy S4 Isınma ve Şarj Sorunu

denylord

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Samsung Galaxy S4 GT-I9500 kullanıyorum. Son zamanlarda telefonumda fark edilir derecede performans düşüşü var.

Şu sorunları yaşamaktayım:
  • Şarj çabuk bitiyor. Eskiden rahat 1 günü çıkartıyordum. Şimdi ise 10 dakika oyun oynayınca veya internette gezince %10 kadar şarj gidiyor.
  • Çabuk ve fazla ısınıyor. Özellikle büyük boyutta olan oyunlarda (Asphalt 8, Mortal Kombat X vs.) 5 dakika içerisinde 60 dereceyi geçiyor. Şuana kadar oyunlarda 70 dereceyi gördüm diyebilirim. Boştayken ise 35-55 arası oluyor. Değerler normal olabilir fakat, çabuk ısınması rahatsız ediyor ve şarj daha çabuk bitiyor.
  • Oyunlarda kasmalar/takılmalar oluyor. Daha doğrusu bu sadece Asphalt 8'de oluyor. İnternette en yüksek ayarlarda akıcı şekilde oynayanları gördüm. Ben ise ancak orta ayalarda sıkıntısız oynayabiliyorum. Tabii yine de arada anlık takılma yaşanıyor.
  • 16Gb olan hafızanın sadece 8Gb kadarını kullanabiliyorum. Oysa ki cihaz belleği 16GB gözüküyor.
Dediğim gibi son zamanlarda yaşadığım sorunlar bunlar. Telefona 1 ay kadar önce format attım. Tekrar atmama gerek yoktur diye düşünüyorum.
  • Rusya ROM'u yükleyerek sürümü 5.0 Lollipop yapsam, ne gibi düzelmeler olur?
  • Cihaz belleğinin neredeyse tamamını kullandığım için bu gibi sıkıntılar oluyor?
  • Geliştirici Seçeneklerinde ki GPU görüntülemeyi zorla ve GPU görüntü güncellemelerini açsam faydası olur mu?
  • Yine geliştirici seçeneklerinde ki animasyon ölçek ayalarlarını kapatsam performans artışı olur mu?
  • Kullandığım kılıf çok kapalı. Sıcaklık artışında etkisi var mıdır?
Fikir ve yardımlarınızı bekliyorum.

Merhaba kardeşim bende de aynı sorun var. Telefon daha 2 aylık oyundan oyuna değişiyor fakat yine de hızlı bitiyor. Mesela AA oyununu oynasam bile bitiyor. Yani Mortal Kombat'da bende de aşırı ısınma sorunu var. O normal bence. Bütün telefonlarda ısınıyor ama biraz anormal şarj bitiyor. Bütün S4'lerde 9 GB veriyor, sana da bana da öyle.
Ben Rus'yadaki 5.0 sıkıntılı diye duymuştum. Performans artışı var evet ama çabuk ısınma sorunu ve daha çok şarj bitiyor diyorlar. Galiba Türkiye'ye geldiğinde böyle sorun olmayacak. Acaba bizim cihazlarda mı sıkıntı var? Yoksa bütün S4'ler mi böyle?

Son düzenleyen: Moderatör:
16 GB olan hafızanın tamamını kullanamamanız normal. 16 GB diye satılır fakat bir kısmı üreticinin koyduğu uygulamalarla doludur. Samsung, en çok dolduranlardan biridir.

GPU ile ilgili bölümdeki ayarları değiştirmenin performansa etki edeceğini sanmam.

Animasyonları kapatmak arayüzünüzün daha stabil çalışmasını kısmen de olsa sağlayabilir. Ama benim tavsiyem, Touchwiz kullanıyorsanız daha stabil olan bir launcher yüklemenizdir. Mesela Nova olabilir.

Kapalı kılıfların sıcaklığa etkisi vardır. Bu ne kadar etkiler bilemem ama 5 derece olsa da etkiler diye düşünüyorum.

Aşırı RAM kullanımı da dediğini soruna neden olabilir. Telefon genelde ısınınca takılmalar yaşıyorsunuz değil mi?

Virüs programı yada çeşitli temizlik uygulamaları kullanıyor musunuz? Telefon hafızasındaki boş alan ne kadar?

Aşırı RAM kullanımı da dediğini soruna neden olabilir. Telefon genelde ısınınca takılmalar yaşıyorsunuz değil mi?

Virüs programı yada çeşitli temizlik uygulamaları kullanıyor musunuz? Telefon hafızasındaki boş alan ne kadar?
  • Evet, ısınınca kasmaları daha sık yaşıyorum.
  • Herhangi bir virüs programı kullanmıyorum.
  • Boş hafıza 750MB civarı.

@Silinen üye Cihazı alalı 1 buçuk yıl oldu. Bu sorunları son zamanlarda yaşıyorum. Yani telefonda olan bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Eğer bu durum daha ciddi bir hal alırsa, garanti süresi bitmeden yollayacağım zaten.

Virüs programı kullanmamanız iyi. Yavaşlatmaktan başka işe yaradıkları yok.

1 ay önce hard reset atmış olsanızda ben boş bir zamanınızda tekrar atmanızı öneririm. Ne kadar yararı olacağını bilemeyiz ama zararı olmayacağı kesin.

Dediğim gibi arayüzün daha stabil olması için Nova yükleyebilirsiniz.

Cihaz hafızasında mutlaka yer açmalısınız. Bende cihaz hafızası 1 GB altına düştüğünde kasmalar başlıyor.

Ayrıca bir süre en azından evde olduğunuzda kılıf takmayın. Sıcaklık konusunda bir değişim olup olmadığını görebilirsiniz.

Öncelikli önerilerim yukarıdakiler gibi.

Sizinle yakın sorunlar yaşıyordum...(Aşırı sıcaklık, kasma, hızlı şarj bitimi gbi) Lollipop 5.0.1'i kurunca telefon bayağı rahatladı. Gözle görülür şarj artışı, vs. farklar oldu.

Bu gibi telefonlar, iphone da dahil oyun esnasında ya da yoğun kullanım nedeniyle fazla sınırlar, bu konuda yapacak bir şey yok sanırım.

@Silinen üye Cihazı alalı 1 buçuk yıl oldu. Bu sorunları son zamanlarda yaşıyorum. Yani telefonda olan bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Eğer bu durum daha ciddi bir hal alırsa, garanti süresi bitmeden yollayacağım zaten.
Bakımın zamanı gelmiş o zaman. Dediğim gibi garantiye gönderin. Veya lollipop gelmişti S4'e onu kurun bir bakın bakalım nasıl olacak.

@brk35 Tavsiyene uyacağım. (y)

Peki 5.0 Lollipop güncellemesi Türkiye için ne zaman çıkacak? Herhangi bir bilgi varmı? Rusya ROM'u kurarak yapsam ne tür sıkıntılar ile karşılaşırım veya ne gibi artıları olur? @er36po Gözle görülür derecede performans artışı gözlemlemiş. Eğer herhangi bir sorun teşkil etmiyorsa, bende Rusya ROM'u kurmayı düşünüyorum.

Bu arada Modern Combat 5'i ne düzeyde oynayabilirim tahminince? Oyunun bir kaç videosunu izledim, beğendim doğrusu. Asphalt 8 kadar yük biniyor mu cihaza?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı