Galaxy S4 mini incelemesi

Merhaba arkadaşlar. Uzun gecikmelerden sonra nihayet bir fırsat buldum ve incelemeyi yapayım dedim. Benchmark testlerini de sonra koyarım. Umarım yeterli bilgiler verebilmişimdir size. Resimleri de sonra koyarım. Lafı uzatmadan incelemeye başlayayım.

Galaxy S4 mini, Türkiye'ye yaklaşık 1200 TL'lik bir fiyatla satışa sunuldu. Ben de 03.11.13 tarihinde Gold'dan 1079TL'lik fiyatla cihazı satın aldım. Galaxy s4'ün tasarımıyla aynı özellikleri taşıyan s4 mini, 4.3'' ekran boyutuna sahip. Bu nedenle cihaz, daha küçük bir ekranla beraber, S4'e göre daha daha hafif bir telefon kullanma deneyimini yaşatıyor. Cihazı almadan önce S4 sahibi yakınlarıma danışmıştım. Bana ısrarla S4 almam gerektiğini söylemelerine rağmen, ben ortalama bir insan elinin büyüklüğüne sahip olduğum için S4 mini, elde kullanım için bana daha cazip gelmişti. S4 mini zaten iPhone'lar ile hemen hemen aynı boyutlara sahip.

Cihaz 8.9 mm kalınlığa sahip ve bu oldukça iyi bir rakam (en azından benim açımdan öyle, önceden Nokia c3 kullanıyordum. Aradaki farkı siz düşünün). Galaxy S4 mini'nin en iyi yanlarından biri, 1900 mAh'lik bir bataryaya sahip olması. Bu da, cihazı daha uzun süre kullanmamıza olanak sağılıyor. Çünkü cihazda az güç tüketen qHD ve 540x960 çözünürlüğe sahip ekran ve 28 nm teknolojisi ile üretilen 1.7 Ghz'lik bir frekansa sahip 2 çekirdekli Snapdragon 400 işlemcisi kullanılıyor. İncelediğimiz cihazda 1.5 GB RAM mevcut, bu da gayet yeterli bir rakam.

İşletim sistemi olarak Android 4.2.2 Jelly Bean mevcut. S4'teki gibi 2.0 Touchwiz arayüzü var. Cihaz, Türkiye'ye 8GB'lık modeliyle (yanlışsam düzeltin) gelmekte. Bu miktarı micro SD kart ile 64 GB'a kadar yükseltebilirsiniz. Galaxy S4 mini'de Corning'in Gorilla Glass camı kullanılıyor. Bu da, cihazın çizilmelere karşı dayanıklı bir ekrana sahip olduğunu söyleyebiliriz. Lakin bu ekranın çizilmeyeceği anlamına gelmiyor. Gorilla Glass 2 veya 3 kullanılsaydı, ekranın çizilme ve kırılma ihtimalinin daha da az olacağından söz edebilirdik. Ayrıca ekran, 256 ppi değerine sahip (ppi, inç başına düşen piksel sayısı demektir).

Kutu İçeriği:

• Kullanma Kılavuzu
  • USB şarj aleti ve adaptörü
  • Kulak içi kulaklık
  • Kulaklık
  • 1900 mAh batarya

Genel bir değerlendirme yapacak olursak, Samsung Galaxy S4 mini ufak ekranlı ve yüksek batarya ömrüne sahip isteyen kullanıcılar için oldukça ideal bir akıllı telefon.

Son düzenleyen: Moderatör:
S3, S4, G2 gibi kocaman telefonları nasıl kullanıyorlar anlamıyorum. Bugün başkasının S4'üyle telefon konuşması yapmam gerekti telefonu zor kavrayıp kulağıma götürdüm. Tablet bilgisayar boyutunda telefon mu olur yahu?

Kamera resimleri:

Seyit Abi tanırsın buraları. :) 3. köprünün de ayakları yükselmeye devam ediyor, acaba bitince nasıl gözükecek? :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı